• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Za Vrutce odgovorna Republika a ne Užice

Izvor Tanjug

Korišćenje i upravljanje branom na jezeru Vrutci, koja nikada nije tehnički primljena, još 2010. je preneseno na Srbijavode, kaže bivši gradonačelnik Užica Jovan Marković (DS).

 Za Vrutce odgovorna Republika a ne Užice Izvor: MONDO - Petar Stojanović

Izvor: MONDO - Petar Stojanović

Bivši gradonačelnik Užica Jovan Marković (DS) demantovao je danas tvrdnje direktora "Srbijavoda" Gorana Puzovića da to javno preduzeće ne gazduje branom Vrutci i novinarima  pokazao odluku užičkog "Vodovoda" iz 2010.godine, kojom se brana prenosi na upravljanje "Srbijavodama".

"'Srbijavode' su naložile 8.novembra 2010. užičkom 'Vodovodu' da na njih prenese korišćenje i upravljanje brane Vrutci, što je i učinjeno odlukom donetom 15.novembra te godine", rekao je Marković na konferenciji za novinare.

On je istakao da je brana izgrađena 1984.godine i da nikad nije izvršen tehnički prijem.

"Tehničkog prijema nije bilo jer nisu završeni radovi na izgradnji brane i to brane sa pritokama koje zaustavljaju otpadne materije, bočni taložnici, pristupni putevi, obilazni put oko jezera dužine 13 kilometara, ograda…A bez tehničkog prijema nije moguće izdati upotrebnu, ni vodnu dozvolu", naveo je Marković.

Prema njegovim rečima, od 2008. do 2012. godine lokalna i republička vlast uložile su više od 65 miliona dinara u sanaciju brane, pristupne puteve, fabriku vode na Cerovića brdu i u više akcija čišćenja akumulacije i priobalja.

"Ni pre 2008. ni posle 2012. godine niko nije uložio ni dinara u akumulaciju", tvrdi Marković.

On je podsetio da akumulacija Vrutci pripada prvoj kategoriji vodotokova po Zakonu o vodama i od 1984.godine do danas je u vlasništvu Republike Srbije, odnosno Srbijavoda i Direkcije za vode.

Prema njegovim rečima, Vodovod Užice od 1984.godine do danas taksu za korišćenje vode i otpadne vode plaća Srbijavodama.

Marković, koji je bio gradonačelnik Užica od 2008. do 2012.godine, objasnio je da je izgradnja minihidroelektrane na brani Vrutci, u vlasništvu "DV Tehnolodžies iz  Beograda, počela 2003.godine a završena u aprili 2008.godine, u vreme kada on nije bio na čelu gradu.

"Republička direkcija za vode 2005. godine izdala je rešenje o izdavanju vodoprivredne saglasnosti, 2008. godine vodnu dozvolu, a opština Užice 2010. na osnovu svih prikupljenih dozvola republičkih institucija izdaje upotrebnu dozvolu za minihidroelektranu na brani Vrutci", objasnio je  Marković.

On je istakao da nije učestvovao u davanju mišljenja i saglasnosti za ovaj posao.

Kao posebno značajno pitanje Marković je istakao činjenicu da Agencija za zaštitu životne sredine nije tokom 2013.godine izvršila ni jedno merenje kvaliteta vode sa jezera Vrutci i postavio pitanje zbog čega je izveštaj od 2012. godine, u kome se navodi prisustvo žive i kadmijum u vodi sa jezera Vrutci, obelodanjen tek krajem decembra 2013.godine.

Marković smatra da je aktuelna gradska vlast na čelu sa Srpskom naprednom strankom pokazala nesposobnost i nestručnost da se nosi sa problemom ekološke katastrofe koja je zadesila Užice.

"Pozivam ih na odgovornost za sve što nisu u radili, a već godinu i po dana su odgovorni za sve što se dešava u gradu. Umesto da su odmah alarmirali premijera i Vladu Srbije, imali smo zakasnelu reakciju tek posle 10 dana", rekao je Marković.

Bivši gradonačelnik Užica pozvao je sve nadležne organe da sprovedu detaljnu istragu o situaciji sa vodom kako bi Užičani čuli istinu o svemu, a krivci odgovarali.

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

sonja

Nadlezni sudski organi neka izvrse ispitivanje i kazne za nerad i nemar odgovorne institucije i pojedince. Mislim da su odgovorne i republicke i lokalne institucije. Istina na videlo ali bez politickog prepucavanja. Ovakav nemar traje unazad desetak godina, a gradjani trpe posledice???

istina

Brana nije dobila nikad upotrebnu dozvolu jer nije zavrsena jer su pokradene pare koje su dobili od svetske banke. Nisam siguran.uzeli smo kredit 10-12 mil$,potroseno 6-7, a ostalo uzeli nasi vrli drugovi clanovi partije!I zalosno je sto su Vrutci postali poznati po ekoloskoj katastrofi ,a ne po manastiru Rujno i prvoj stampariji u Srbiji,70 godina pre Gutenberga!

special image