Poslanici su tokom debate tražili da se ukrajinskim funkcionerima koji su umešani u kršenja ljudskih prava zabrane putovanja u Evropsku uniju i da im se zamrzne imovina u inostranstvu.

"Verujemo da EU treba da donese mere koje će prisiliti vlasti da održe poštene i demokratske predsedničke izbore", piše u rezoluciji, koja nema obavezujući karakter.

EP je istovremeno zatražio da Evropska komisija pripremi pakete kratkoročne i dugoročne finansijsku pomoći ukoliko režim predsednika Viktora Janukoviča prekine represiju prema demonstrantima, oslobodi političke zatvorenike i otvori pregovore sa opozicijom.

Iz Evropske komisije je poručeno da sankcije za sada nisu u planu i da će o situaciji u Ukrajini biti reči na sastanku šefova diplomatija zemalja članica EU koji je zakazan za ponedeljak.

Jučerašnja rasprava o Ukrajini na plenarnoj sednici u Strazburu protekla je u znaku oštre kritike na račun komesara za proširenje Sstefana Filea i visoke predstavnice za spoljnu politiku Ketrin Ešton, koji su dosad nekoliko puta bezuspešno pokušali da posreduju u rešavanju političke krize u toj zemlji.

Šefovi poslanickih grupa desnog i levog centra izrazili su svoje negodovanje zbog, kako su rekli nedosledne i neodlučne politike Komisije.

Masovni protesti u Ukrajini traju od novembra, kada je Janukovič odustao od potpisivanja sporazuma o pridruživanju EU, odlučivši se za uspostavljanje tešnjih veza sa Rusijom, a nekoliko ljudi je smrtno stradalo u okršajima sa policijom.

NNNN