• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dačić u UN: Pomirenje, a ne priznanje Kosova

Izvor MONDO/Agencije

U Njujorku je održana sednica Saveta bezbednosti UN o Kosovu, na kojoj je Srbiju zastupao premijer Ivica Dačić. On je poručio da je Srbija spremna za dijalog, ali nije, niti će biti spremna da prihvati nezavisnost Kosova.

Na sednici je razmatran redovan tromesečni izveštaj generalnog sekretara svetske organizacije Ban Ki Muna.

Dačić je, zastupajući stavove Srbije na sednici Bezbednosti UN, rekao da bez razvijanja međusobnog poverenja između Srbije i Prištine, nećemo imati zdrav osnov za normalnih dogovora, u čem će nam, kako je istakao, pomoći Evropska Unija. "Izdaju li nas strpljivost i mudrost, prokockaćemo poverenje građana", istakao je premijer.

"Na narednoj sednici obeležićemo godinu dana od potpisivanja Briselskog sporazuma iz 2013. godine, da bismo obezbedili bolje rezultate primene Briselskog sporazuma, neophodno je da uspostavimo jasnija pravila i veće međusobno poverenje".

Dačić se posebno zahvalio visokoj predstavnici EU Ketrin Ešton, koja je, kako kaže, "mudro posredovala u razgovorima između Beograda i Prištine".

Dačić je takođe istakao da je Srbija ponosna na početak pristupnih pregovora s Evropskom Unijom 21. januara, što je, kako navodi, i veliki podsticaj za unapređivanje uslova za život građana na Kosovu.

Dačić je govoreći o izazovima i problemima sa kojima se srpski narod suočava na Kosovu, posebno istakao ugroženo kretanja, upotrebu jezika, nepostojeće mehanizmime za povraćaj imovine... "Ako povratnici odluče da se vrate, lokalne opštine čine sve da se osete neprihvaćenim".

Dačić o Euleksu

Dačić kaže je da bilo kakva rasprava o mogućoj promeni obima i mandata Euleksa ne bi smela da se odvija mimo SB UN, imajući u vidu da su upravo UN krovna organizacija međunarodnog prisustva na KiM. "Verujem da je današnja sednica prava prilika da iniciramo razgovor o rekonfiguraciji Euleksa, jer je SB UN jedini adekvatni forum za dogovor o promenama na KiM koje će voditi trajnom i stabilnom napretku na terenu", rekao je Dačić članicama SB UN.

"Da bi mir bio trajan, mora da bude pravedan, to vam govorim kao čovek rođen u Prizrenu, na Kosovu i Metohiji", rekao je premijer Srbije.

On je takođe naveo da Albanci danas čine većinu stanovništva, ali da im to "ne daje za pravo da jednoglasno donose odluke, bez države od koje se otcepljuju".

Dačić je i ovom prilikom ponovio stav da Srbija neće priznati jednoglasno proglašenje kosova.

"Za istorijsko pomirenje dva naroda neophodno je da obe strane donesu teške odluke. Priština mora da bude svesna da nema trajnog rešenja bez dogovora sa Srbijom".

Premijer Dačić je poručio da će izbori u severnoj Mitrovici biti održani i gradonačlenik izabran, iako ubistvo, odnosno hapšenje kandidata za gradonačelnike doprinose atmosferi straha i nesigurnosti.

Kako je dodao, posle izbora gradonačelnika će se pristupiti formiranju Zajednice srpskih opština, čiji je statut u pripremi.

Podstivši na neophodnost poštovanja slova Briselskog sporazuma i mnogo većeg poverenja jer bez toga ne može postojati zdrav osnov za bilo kakve dogovore, Dačić je upozorio da Priština nije obavila pripremu pravnog okvira za efektivno ostvarivanje nadležnosti buduće ZSO predviđenih Briselskim sporazumom i ne pokazuje političku volju za realizaciju tog dela dogovora.

"Potrebno je da se postigne temeljni dogovor o odgovarajućim dugoročnom predstavljanju srpske zajednice u centralnim prištinskim institucijama, uz jasnu sliku o njihovoj zastupljenosti u organimama, kroz, između ostalog, detaljno regulisanje načina za finansiranje ZSO, njenu komunikaciju sa Prištinom i utvrđivanje modaliteta za sprovođenje centralnih izbora", rekao je premijer.

Prema njegovim rečima, ubistvo kandidata za gradonačelnika Dimitrija Janićijevića doprinopsi atmosferi straha i nesigurnosti, što svakako neće pomoći pri stvaranju uslova da Srbi izađu na izbore.

"Ponavlja se upravo ono na šta sam sa ovog mesta uporno upozoravao - izostanak sankcija za počinitelje zločina nad Srbima samo stvara povoljnu klimu za nove zločine koji ne smeju proći nekažnjeno i čije počinitelje očekujemo da uskoro vidimo pred licem pravde", rekao je predsednik Vlade.

Dačić se osvrnuo i na hapšenje Olivera Ivanovića, istakavši da Srbija najoštrije protestuje pred SB UN zbog toga i traži njegovo puštanje iz pritvora kao i objašnjenje zašto je uhapšen i zašto baš u momentu pred održavanje izbora za gradonačlenika severne Mitrovice na kojima je on jedan od kandidata.

"Takvi nepromišljeni potezi mogu destabilizovati i onako krhki mir i stabilnost na Kosovu", upozorio je Dačić.

Tači: Na Kosovu postignut značajan napredak

Kosovski premijer Hašim tači rekao je večeras u Njujorku da je na Kosovu u protekla tri meseca postignut značajan napredak, navodeći održavanje prvih lokalnih izbora na čitavoj teritoriji, uspostavljanje lokalnih opština na severu, proces evropskih integracija i rezultati u normalizaciji odnosa Beograda i Prištine.

Obraćajući se članicama Saveta bezbednosti UN, Tači je rekao da su lokalni izbori na Kosovu organizovani na osnovu kosovskih zakona, na pošten i transparentan način i u skladu sa međunarodnim normama.

"To predstavlja najbolji signal da Kosovo može biti deo demokratskog sveta", rekao je on i izrazio očekivanje da će građani u severnoj Mitrovici izabrati lokalne lidere koji će biti spremni da poštuju kosovske zakone.

Osvrnuvši se na nedavno ubistvo kandidata za gradonačelnika severne Kosovske Mitrovice Dimitrija Janićijevića, Tači je ocenio da je reč o ubistvu sa predumišljajem i da kosovska vlada to osuđuje kao krivično delo i traži da se počinioci identifikuju i izvedu pred lice pravde.

Prema njegovim rečima, politička stabilnost i izgledi za pristupanje EU daju podsticaj ekonomiji.

Tači je naveo da je Evropski parlament usvojio rezoluciju izvestioca Ulrike Lunaček, u kojoj se pozdravljaju rezultati postignuti u političkim reformama administrativnih i ekonomskih vlasti, kao i u reformama sa ciljem približavanja lokalnog zakonodavstva EU.

"Integracija u EU je naš prioretni cilj, jedini način da se modernizujemo i konsolidujemo se kao deo evropske porodice", rekao je Tači.

Navodeći da Kosovo za nekoliko dana obeležava šestu godišnjicu nezavisnosti i da ga je priznalo 105 zemalja širom sveta, on je zahvalio svim državama koje su priznale nezavisnost i pozvao one koje nisu da to učine.

Ban Ki Mun: Konsolidovati postignuto u dijalogu

Proteklu godinu obeležio je značajan napredak na političkom planu koji je kulminirao briselskim sporazumom Beograda i Prištine a u 2014. godini treba konsolidovati postignuća iz dijaloga na putu regionalnog pomirenja, stabilnosti i napretka, navodi se u najnovijem izveštaju generalnog sekretara UN Ban Ki-muna posvećenom Kosovu.

Prvi čovek svetske organizacije je u redovnom tromesečnom izveštaju, u koji je Tanjug imao uvid, naveo da su obe strane postigle napredak i u približavanju ka Evropskoj uniji i pozdravio odluku Evropskog saveta da započne pristupne pregovore sa Srbijom.

"Pozdravljam odluku Evropskog saveta da započne pristupne pregovore sa Srbijom u januaru, i podršku koji je dao pregovorima o Stabilizaciji i pridruživaju s Kosovom. Razgovori Beograda i Prištine su bili značajni za ovaj uspeh i nastaviće da budu veoma važni da se napredak koji je postignut održi, uprkos različitim tumačenjima i tenzijama na terenu", ocenio je Ban.

Generalni sekretar UN je istakao uspeh izbora koji su održani na Kosovu, uključujući i sever, što, prema njegovim rečima, otvara za novu političku dinamiku na tom prostoru i vodi ka punoj implementaciji dogovora iz Brisela i stvaranju Zajednice srpskih opštine.

On je pozvao međunarodnu zajednicu da ohrabruje i aktivno podržava dijalog, kao i da pomaže novoizabrane lokalne skupštine i lidere na Kosovu, uključujući i one na severu.

Značajan napredak u domenu policijskih struktura na severu Kosova treba da prati napredak u pitanjima pravosuđa i drugih područja vladavine zakona, naveo je generalni sekretar i pozvao sve strane da pokažu "maksimalnu fleksibilnost i spremnost da se izađe u susret".

Ban je naglasio da će UNMIK nastaviti da pruža podršku implementaciji dogovora između Beograda i Prištine, i dodao da je cilj da se u narednom periodu jačaju formalni i neformalni kanali komunikacije između vlasti na svim nivoima i svim zajednicama na Kosovu.

Govoreći o bezbednosnoj situaciji na Kosovu, Ban je naveo da je stanje i dalje generalno mirno, ali da je došlo do jačanja tenzija u predizbornom i postizbornom periodu.

Prema podacima UN od 15. januara ove godine 1.721 osoba se još uvek vodi kao nestala u kosovskom sukobu, i to pitanje i dalje nije rešeno.

Takođe, tokom prošle godine zabeleženo 2.660 repatrijacija iz evropskih država na Kosovo.

Borhart: Postignut napredak oko trgovine organima

Postignut je dobar napredak u istrazi oko trgovine organima na Kosovu i tim koji vodi tužilac Klint Vilijamson radi sa vlastima EU i i pravosudnim vlastima državama regiona na rešavanju tog slučaja, navodi se u izveštaju šefa Euleksa Bernda Borharta.

U izveštaju koji je pridodat tromesečnoj analizi stanja na Kosovu i Metohiji generalnog sekretara UN Ban Ki Muna, a koji se razmatraju večeras u sedištu u UN u Njujorku, navodi se da je ostvarena saradnja s žrtvama, grupama koje zastupaju oštećene i pojedincima koji bi mogli da daju informacije od značaja za istragu koja je u toku.

"Napravljen je napredak u istrazi i operativnim aktivnostima, pri čemu saradnja sa pravosudnim i policijskim vlastima u regionu i šire ostaje jaka", dodaje se u izveštaju.

Borhart navodi i da tužilac Klint Vilijamson nastavlja da sarađuje s vladama u EU da bi osigurao da njegov tim bude u mogućnosti da završi nezavisnu i profesionalnu istragu.

Tokom novembra prošle godine, on je sa saradnicima boravio u Nemačkoj, Velikoj Britaniji, SAD i Holandijui, gde se sastao s nizom zvaničnika u vezi sa istragom koju sprovodi.

Detalje o trgovini organima u kojoj su učestvovali pripadnici OVK otkrio je u svom izveštaju specijalni izvestilac Saveta Evrope Dik Marti 12. decembra 2010.

Prve tvrdnje o trgovini ljudskim organima na KiM obelodanila je bivša tužiteljka Haškog tribunala Karla del Ponte u svojoj knjizi "Lov: Ja i ratni zločinci" koju je objavila po odlasku sa dužnosti.

Karla del Ponte je u knjizi opisala kako je 1999. godine saznala da je oko 300 Srba i drugih nealbanaca bilo oteto i transportovano u Albaniju, gde su im vađeni organi, koji su zatim slani u Italiju, odakle su distribuisani u klinike širom Evrope.

Zarif: Godina napretka

Šef UNMIK Farid Zarif ocenio je večeras da je 2013. godina bila godina velikog napretka, posebno u postizanju istorijskog sporazuma Beograda i Prištine i na tome čestitao dvojici premijera, Ivici Dačiću i Hašimu Tačiju.

Zarif je ocenio da je sporazum doprineo povećanju poverenje i komunikacije strana na terenu.

Čestitam dvojici premijera na naporima ka pomirenju i izgradnju mirnijih društva, uz saradnju sa visokom predstavnicom EU Ketrin Ešton, rekao je Zarif.

Zarif je ukazao da nije do kraja postignut dogovor o pravosuđu, ali je napomenuo da će to biti tema narednih razgovora Beograda i Prištine u sredu.

Obe strane treba da pokažu fleksibilnost da bi osigiurale maksimalni pristup građana pravosuđu i poverenju u sistem, dodao je Zarif.

Zarif je naglasio da je jedan od velikih izazova situacija hapšenja uglednog srpskog političara Olivera Ivanovića, koji je optužen za ratne zločine i ubistva.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image