• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Hiljade u "šetnji za Zorana", 11. put

Izvor mondo.rs

Porodica, članovi Vlade, saradnici i brojni građani obeležili su danas 11 godina od ubistva nekadašnjeg premijera Srbije Zorana Đinđića.

 Hiljade u "šetnji za Zorana", 11. put Izvor: MONDO, Ana Ćešić

Izvor: MONDO, Ana Ćešić

Oko 3.000 građana i članova LDP-a polaganjem venaca i paljenjem sveća kod spomen ploče ispred zgrade Vlade i na Novom groblju odalo je poštu ubijenom premijeru.

Kolona je krenula ispred sedišta LDP-a u Siminoj ulici u 11.40 časova, a kako je javio reporter Monda oko 3.000 ljudi se okupilo kako bi tradicionalnom šetnjom odali počast Zoranu Đinđiću.

Povorka se potom kretala Kolarčevom ulicom, Ulicom Srpskih vladara nakon čega je nastavila ka Nemanjinoj ulici. Nakon polaganja venaca i paljneja sveća kod spomen ploče na mestu gde je ubijen Đinđić,  šetnja se nastavila Beogradskom ulicom, Bulevarom Kralja Aleksandra a završila se u Ruzveltovoj ulici na Novom groblju gde je premijer sahranjen.

Predsednik Liberalno-demokratske partije Čedomir Jovanović danas je ispred Vlade Srbije poručio je da je vizija Srbije za koju se on borio i dalje živa i da to dokazuju, ne samo građani koji mu odaju počast, već i oni koji sada govore njegovim jezikom, a nisu ga razumeli dok je bio živ.

Jovanović je, nakon što je položio cveće kod spomen-ploče na parkingu Vlade Srbije, istakao da LDP i građani koji danas učestvuju u tradicionalnoj "Šetnji za Zorana" i dalje vide putokaz i inspiraciju u idejama za koje je Đinđić dao život.

"Naša šetnja dokazuje da u ovom društvu ima energije i spremnosti kojima bi petooktobarskoj Srbiji, koja zapravo nikada nije stvorena, mogli da damo sve ono što je potrebno kako bi u nekoj budućoj šetnji mogli da šetamo za Zorana u onakvoj Srbiji za kakvu je živeo", rekao je Jovanović.

Lider LDP je istakao da će ta stranka nastaviti da se bori za potpunu istinu o 12. martu 2003. godine, jer, kako je upozorio, ubice su u zatvoru ali Srbija time nije zadovoljna.

"Oni koji su stvorili atmosferu u kojoj je bilo moguće ubiti našeg Zorana, a nama oduzeti Srbiju na koju imamo pravo, moraju biti otkriveni i nemilosrdno kažnjeni onako kako najviše boli - njihova imena treba da se znaju i pamte dok postoji ova zemlja i naš narod. Učinićemo sve da to tako zaista i bude", poručio je Jovanović.

LDP u budućnosti, kako je istako, želi da radi samo jedan posao - onaj u kojem je Srbija zaustavljena 12. marta 2003 pucnjima u srce predsednika vlade.

"On je ubijen, a mi zaustavljeni zbog toga što smo bili dobri vredni uspešni i u pravu. Moramo ostati takvi a Srbiji o kojoj sanjamo dati sve ono što je potrebno da bi taj san postao java", kazao je Jovanović.

Jovanović i funkcioneri LDP danas, bez stranačkih obeležja, predvode 11. "Šetnju za Zorana", čije je odredište, posle Vlade Srbije, Aleja zaslužnih građana na Novom groblju, gde je Đinđić sahranjen.

Kolonu su pored predsednika LDP-a Čedomira Jovanovića predvodili i funkcioneri te stranke, istoričarka Latinka Perović, lider Socijaldemorkatske unije (SDU) Žarko Korać.

Građani su nosili ruže, sveće i transparente sa citatima ubijenog Zorana Đinđića.

Izvor: MONDO, Ana Ćešić

Jutros su članovi Vlade Srbije i Đinđićevi saradnici na mesto ubistva i grob premijera položili vence . Delegacija Vlade Srbije venac je položila u dvorištu zgrade Vlade, na mestu na kom je premijer Zoran Đinđić,  dok su Đinđićevi saradnici vence plagali i u Aleji zaslužnih građana na Centralnom groblju.

Demokratska stranka će godišnjicu ubistva Đinđića obeležiti konvencijom na Trgu Republike koja je zakazana za 18 časova, a potom i šetnjom.

Kao i svake godine, biće organizovano i finale takmičenja "Besede u Zoranovu čast" zajedno sa Fondacijom dr Zoran Đinđić.

Premijer Srbije Zoran Đinđić ubijen je 12. marta 2003. u dvorištu zgrade vlade, a zbog planiranja i izvršenja atentata, na dugogodišnje zatvorske kazne osuđeni su pojedini pripadnici Jedinice za specijalne operacije i pripadnici zemunskog kriminalnog klana. Politička pozadina ubistva još nije rasvetljena.

Komentari 13

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Izgubljena sansa

Za vrem Zorana Djidjinca jos 28 zemalja je bilo u procesu tranzicije i Srbija je tada bila na 1.-vom mestu po ucinjenom a danas su svi ispred nas a iza nas su samo Albanija, Makedonija i BiH. Uvek je govorio da ce biti tesko i da su reforme bole, da podnesemo zrtvu desetak godina da bi smo ziveli bolje u jakoj i modernoj drzavi. Svi posle njega govore da ce biti bolje a tog boljitka ne videsmo.

kiza

Hajde da i ja nešto lupim. U prvim redovima je opet Čeda, iso kao i onda. Cela stvar u startu nije valjala ali je dala rezultat. Milošević je sklonjen. Dvanaest godina posle opet Čeda u prvim redovima ali rezultata nema. Koštunica je pobedio Miloševića ali je na vlast doveo DOS.

PEĐA

@kiza Informiši se malo. Koštunica nikoga nije doveo na vlast. Postao je predsednik SRJ "ni kriv, ni dužan". Koštunica je bio figura DOS-a. Pokojni premijer je bio alfa i omega u DOS-u. Njegova smrt za nas je nenadoknadiv gubitak.

special image