To je izjavio ministar unutrašnjih poslova Manuel Vals, pozivajući se na preliminarne rezultate izbora.

Vals je rekao da je u pitanju "14 do 15 gradova", ali nije precizirao o kojima je reč.

Lider Nacionalnog fronta Marin Le Pen je nešto ranije izjavila da je ubeđena da je njena partija pobedila u najmanje osam gradova.

Le Pen je, po zatvaranju biračkih mesta, rekla da je Nacionaln front "prešao na novi nivo".

"Sada postoji treća politička snaga u našoj zemlji", istakla je ona, prenela je agencija AFP.

Istovremeno, Pariz je dobio prvu ženu gradonačelnika pošto je kandidat francuske vladajuće Socijalističke partije An Idalgo odnela pobedu u prestonici, ali su agencije ocenile da su na ovim izborima socijalisti pretrpeli težak poraz.

Ovaj drugi krug lokalnih izbora mnogi smatraju nekom vrstom referenduma o rezultatima koje je predsednik Fransoa Oland postigao tokom prve dve godine na predsedničkoj funkciji.

Posle prvog kruga lokalnih izbora u Francuskoj, u kojem su građani "kaznili" socijalističku vladu predsednika Olanda, uz rekordno nizak odziv i veliki uspeh desnice, birači su glasali u odlučujućem krugu.

U prvom krugu glasanja, 23. marta, Olandovi socijalisti i njihovi saveznici osvojili su samo 38 odsto glasova, dok su opozicioni konzervativci dobili poverenje 47 odsto glasača, a odziv je bio rekordno nizak - 65 odsto.

ISTORIJSKI ŠAMAR LEVICI

Posle neuspeha u prvom krugu lokalnih izbora, francuska levica je u drugom, odlučujućem krugu doživela "kataklizmu" kakva se ne pamti u analima. Desnica "odnela" 151 grad veći do 10.000 stanovnika, komentarišu evropski dnevni listovi.

"Poraz koji je uveliko prevazišao sva predviđanja", konstatuje pariski dnevnik "Mond", dan nakon što su Francuzi u drugom krugu glasali za nove lokalne vlasti, a mnogi nisu ni izašli na birališta, očito "kaznivši" socijalističku vladu predsednika Fransoa Olanda u atmosferi opšteg nezadovoljstva zbog visoke nezaposlenosti, stagnirajuće ekonomije, imigracije i kriminala.

"Oland skupo, ali logično plaća ceh neuspelog početka mandata, u nedostatku jasnog plana. Tome je doprinelo sve: slabost njegovog političkog sistema - u Jelisejskoj palati, vladi i Socijalističkoj partiji, odsustvo rezultata na odlučujućem frontu nezaposlenosti, negodovanje srednje klase zbog većih poreza, odsustvo pegagogije koja može da ubedi građane u svrsishodnost prekasno utvrđenog ekonomskog pravca", piše "Mond" u uvodniku.

S druge strane, "plavi talas" je juče preplavio Francusku: desnici su ovi izbori doneli istorijski i neočekivani uspeh, u vidu gradova kao što su Tuluz, Sent-Etijen, Anže, Rems, Tur, Kaen, Limož, Amjen...

Jedino Pariz, koji je dobio gradonačelnicu An Idalgo iz redova socijalista, možda može da donekle zamaskira debakl levice, kao i malobrojni gradovi koje je uspela da zadrži kao što su Lion, Monpelje, Ren, Brest, Mec, Strazbur.

O "istorijskom porazu" socijalista pišu danas i listovi širom Evrope, ocenjujući da je Oland pretrpeo "pravo poniženje" usled protivrečnosti kojim obiluje njegova politika.

Nemački dnevnik "Bilt" pita se može li Oland sada uopšte da nastavi da vlada, a nemačke posmatrače brine uspeh ekstremne desnice.

Britanski listovi, kao i ruski, pozdravljaju dolazak prve žene na čelo Pariza, ali i ističu da je to neznantna uteha za socijaliste pred "katastrofalnim gubicima".

O "trijumfu desnog centra" piše i italijanski list "Korijere dela sera" i podvlači da je krajnje desničarski Nacionalni front ostvario najbolji rezultat do sada, uz ocenu da evroskeptični i populistički talas i dalje sve više plaši Evropu.

Slaveći uspeh Unije za narodni pokret (UMP) desnog centra, partije bivšeg predsednika Nikole Sarkozija, lider te stranke Žan-Fransoa Kope sinoć je poručio da je UMP "očigledno prva stranka u Francuskoj, po broju glasova kao i po broju izabranih zvaničnika".

Sada, kada su poznati izborni rezultati, desnica i deo levice smatraju da je potrebno reskonstruisati vladu i pritisnuti izvršnu vlast da promeni politiku, o čemu bi predsednik Oland mogao već večeras da govori na televiziji, kako su najavili neki socijalistički zvaničnici.

"Poruka mora da se čuje", rekao je premijer Žan-Mark Ero u siinoćnjem obraćanju, dodavši da će predsednik Oland izvući pouke iz ovih izbora, i to u interesu svih Francuza, prenosi francuski list "Figaro".

S obzirom na ovakve izborne rezultate, ukoliko Jelisejska palata i vlada zadrže status quo, postoji opasnost da se to protumači kao novi dokaz da se oglušuju o želje birača, upozorava francuski list, ali i podseća da je Oland rekao da je toga svestan i da je, izgleda, rešen da reaguje na nezadovoljstvo Francuza.

Jedini razumni izlaz koji se sada nudi Olandu jeste da primeni, a potom i proširi reforme u cilju ekonomskog oporavka, kakva god da je vladajuća ekipa koja ga okružuje, ocenjuje "Mond".