• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vojvođani piju najlošiju vodu u Srbiji

Izvor Tanjug

Užice nije jedini grad u kome postoji problem sa kvalitetom vode za piće, pošto problema ima u Zajači, Beloj Crkvi, Mladenovcu, u okolini Čačka i Smedereva, ali je higijenska ispravnost vode najviše ugrožena u Vojvodini.

Prema podacima sanitarne inspekcije Ministarstva zdravlja trenutno je na snazi zabrana korištenja vode za piće u dva lokalna vodovoda u Beloj Crkvu u Krupnju, zatim lokalnom vodovodu u Zajači, vodovodu u Mladenovcu, jedan seoski vodovod u Čačku, i jedan seoski vodovod u Smederevu, dok već 10 godina vodu sa česme ne piju građani Zrenjanina, zbog prisustva arsena koji je kancerogen.

Specijalista higijene Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut" Dragana Jovanović rekla je Tanjugu da su ispitivanja pokazala da je u Srbiji oko 65 odsto vodovoda sa higijenski ispravnom vodom za piće.

"Procena higijenske i zdravstvene ispravnosti vode za piće obavlja se na osnovu fizičko- hemnijskih i mikrobioloških parametara i u slučaju kada se desi da voda u pojedinim uzorcima pokazuje higijensku neispravnost to ne znači da može ugroziti zdravlje", naglašava Jovanović.

U mnogim slučajevima, nastavlja ona, parametri koji su pokazatelji neispravnosti ukazuju na neke propuste u tehnološkom tretmanu, ali ne i na potencijalni štetni uticaj na zdravlje.

"Možemo reći da je u Vojvodini higijenska ispravnost vode za piće najviše ugrožena, zbog povećanog sadržaja arsena u pojedinim vodovodima. Tako imamo primer u Zrenjaninu gde je voda od 2004. godine zabranjena za upotrebu, zbog povećanog sadržaja arsena za koji se zna da je kancerogena materija", kaže Jovanović.

Ona objašnjava da arsen pripada prvoj grupi kancerogena i povezuje se sa pojavom karcinoma kože, bešike, bubrega, pluća, ali da se naučna pažnja usmerava i na istraživanja nekancerogenog uticaja arsena na zdravlje kao što su hipertenzija, dijabetes tip 2, poremećaji trudnoće, određeni poremećaji imunog sistema.

Stanovništvo gradova gde je na snazi zabrana korištenja vode za piće treba posebnu pažnju da obrate koju flaširanu vodu koriste.

"Oni građani koji konzumiraju flaširanu vodu bi trebalo prvo da pogledaju deklaraciju i sagledaju sastav mineralne vode, jer se za svakodnevnu upotrebu ne preporučuje voda sa visokom mineralizacijom, već voda koja ima umerenu mineralizaciju između 50 i 250 miligrama po litri", objašnjava Jovanović.

Deci do treće godine, nastavlja naša sagovornica, takođe se ne savetruje upotreba mineralne vode jer je njihov bubrežni sistem još nezreo da bi mogao da se suoči sa većom količinom minerala.

"Građani sa povećanim krvnim pritiskom takođe da obrate pažnju na deklaraciju i da ne konzumiraju vodu koja ima povećan sadržaj natrijuma", zaključuje Jovanović.

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Aleksa

A mi na kosovu :D ? mi ne pijemo vodu, mi pijemo sok od jabuke, bistri :D

special image