• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U Kataru radna nedelja traje 100 sati

Izvor SRNA

Radnici u Kataru rade i do 100 sati nedeljno, mizerno su plaćeni, a odnos prema ženama je užasan - mnoge maltretiraju i siluju, navodi "Amnesti internešnel".

U studiji koju je obavio "Amnesti" navedena su svedočenja o ekstremno niskim platama i radnoj nedelji gotovo bez pauze ili slobodnih dana, pa radnici maštaju da se naspavaju.

Više od 130.000 stranaca u Kataru zaposleni su kao čistači, kuvari, dadilje, vozači i baštovani – od toga 84.000 žena i oko 48.000 muškaraca. Oni rade kod gazda koji su iz Katara, ili Evropljani, Amerikanci, Azijati i Afrikanci.

U izveštaju koji nosi naslov "Moj san je moja pauza" "Amnesti" navodi da je 2012. i 2013. godine razgovarao sa 52 radnice.

Organizacija se raspitivala i na zvaničnim mestima u Ministarstvu unutrašnjih poslova i Ministarstvu za rad, kao i u ambasadama zemalja iz kojih radnici dolaze.

Svedočenja žena su ih šokirala: pričale su da su ih premlaćivali, vukli za kosu, da su bacane niz stepenice... Jedna Indonežanka imala je ubodne rane od noža i ranu od pegle koja joj je pritisnuta na grudi. Žene su ispričale i da su silovane.

Ta silovanja su retko u izveštajima, jer se žene boje da će od žrtve postati učesnice tog nedela. Često im prebacuju "bludno ponašanje", navodi "Amnesti".

Jedna žena je sigurna da je najmanje polovina stranih radnica bila izložena nekom obliku zlostavljanja za vreme rada u Kataru.

U ambasade zemalja iz kojih dolaze radnici svake sedmice stižu desetine pritužbi. Katarska Fondacija za borbu protiv trgovine ljudima registrovala je prošle godine na mesečnom nivou između 200 i 300 poziva sa pritužbama.

Agencije angažuju imigrante u njihovim zemljama, predočavaju im pogrešne činjenice i posreduju između njih i porodica u Kataru. Pogođeni često ne mogu ni da pročitaju ugovore koji su sastavljeni na arapskom jeziku.

Kada dođu u zemlju, potpadaju pod zakon koji važi i u drugim arapskim zemljama. Za svakog useljenika predviđen je garant, a to je, prema pravilu, njihov poslodavac.

Na osnovu tog ugovora radnici su svojim poslodavcima isporučeni na milost i nemilost. Jer bez njegovog odobrenja ne smeju ni da promene posao, ni da napuste zemlju. Ako to urade, podležu kazni. I tada je njihovo pravno stanje nepovoljno.

U Kataru postoji radni zakon koji garantuje radna ograničenja, slobodne dane i mogućnosti za pritužbe. Ali za kućne pomoćnice - to ne važi.

"Amnesti" zahteva da Zakon o radu mora da važi i za kućne pomoćnice, a da Zakon o garantu bude stavljen van snage ili bar iz temelja promenjen.

Takođe, žene koje pobegnu od svog poslodavca više ne smeju da budu tretirane kao "kriminalci", a kućno nasilje mora biti kažnjivo.

Loše ponašanje Katara i drugih zalivskih država prema stranim radnicima odavno je poznato. Ali politički pritisak na katarsku vladu do sada nije bio dovoljno veliki, navodi "Dojče vele".

Čak ni podaci o katastrofalnim uslovima u kojima rade radnici na gradilištima za Svetsko prvenstvo u fudbalu, koji su zgranuli svet, ništa bitno nisu promenili.

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Suncica km

A u Srbiji toga nema? Nasi svi divni. Licno znam coveka koji kaze da je svaka njegova radnica morala s njim da spava. Samohranu majku nije hteo da zaposli,jer bi svima ispričala sta radi gazda,a udate zene ćute u strahu od muževa koji takodje nemaju posao. To je samo jedan primer,ima i gore od toga.

Nikola

Pa sta sad ako je 100 sati, da ne treba mozda da tezimo tome?! Fascinantno je to kako nas mediji stalno zatrpavaju vestima kako u svemu ima losije cak i od naseg stanja, a sve sa ciljem da bi narod razmisljao na nacin - nemoj da se bunimo dobro je nama kakvih ima..E pa ne uvek treba teziti boljem!Pozdrav

Hit

Ista prica je i u Emiratima, velikim prijateljima Vucica, a tek u Saudiji... Mogu samo da zamislim koji je tek tamo uzas. Ljudska prava u zalivskim drzavama su kao u doba robovlasnistva. Zivim u Emiratima vise godina, svakodnevno se susrecem sa totalnim nelogicnostima i krsenjem ljudskih prava. Svako ko nema dobar posao u ovom delu sveta, trpi neki vid modernog robovlasnistva. Naravno najgore prolaze najsiromasniji, a to su radnici na gradjevinama, kucne pomocnice, cistaci (oni su bukvalno robovi), ali ni zaposleni po soping centrima ne uzivaju bas u sjaju i bogatstvu jer rade po ceo dan, imaju jedan dan u nedelji slobodan i placeni su vrlo malo. Zaposleni po hotelima i restoranima imaju jos manje plate i cesto rade po 15 sati dnevno. Razmislite kad se uputite turisticki u Katar ili Emirate ili bar obratite paznju na "robove" sa kojima se susrecete.

special image