• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Građani ne opravdavaju sivu ekonomiju

Izvor Tanjug

Više od polovine građana Srbije (57 odsto) ne opravdava postojanje sive ekonomije.

Većina građana jednoglasni su u oceni da nelegalno poslovanje ugrožava prava radnika, smanjuje prihode države i preduzeća i ugrožava zdravlje i bezbednost potrošaca, pokazalo je prvo istraživanje stavova građana o sivoj ekonomiji.

Istraživanje, koje su sproveli Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj (NALED) i Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), danas je predstavljeno u Beogradu i pokazalo je da 86 odsto stanovnika podržava suzbijanje nezakonitog rada. Tri četvrtine anketiranih (76 odsto) smatraju da država ne kažnjava adekvatno preduzeća i pojedince koji posluju u sivoj zoni.

Anketa koju je agencija Ipsos Stratedžik Marketing realizovala na uzorku od 1.000 ispitanika, pokazala je da građani sivu ekonomiju pre svega vide kao rad na crno (34 odsto), zatim kao nelegalnu prodaju robe (19 odsto), nezakonito poslovanje (15 odsto) ili kao neplaćanje državi poreza i obaveza (13 odsto).

Svaki šesti ispitanik, njih 17 odsto, nije znalo da kaže šta je to siva ekonomija, rečeno je na predstavljanju istraživanja.

Problematično je to što većina ispitanika ne bi prijavila nelegalno poslovanje.

Čak 69 odsto anketiranih ne bi prijavili poslodavca koji njih ili njihovog kolegu angažuje na crno, pre svega iz straha od gubitka posla, a 84 odsto ne bi prijavilo prodavnicu ili kafić koji ne izdaje fiskalni račun.

Dve petine (42 odsto) građana smatra da država ne raspolaže pravilno poreskim prihodima koje prikupi od građana i privrede, dok je 35 odsto reklo da ne zna, jer se to ne radi na transparentan način, rekla je Jelena Bojović iz NALED-a predstavljajući rezultate.

Učesnici konferencije rekli su da je siva ekonomija najviše prisutna u oblasti građevine, kao i uslužnim delatnostima, odnosno oblasti prometa i prodaje roba i usluga, a da je potreban opšti, politički i društveni konsenzus da bi se ona iskorenila, odnosno nelegalno poslovanje prevelo u legalne tokove.

Takođe su istakli da je neophodna bolja koordinacija isnpekcijskih službi , odnosno njihovo objedinanjavanje, edukacija građana, kao i smanjenje nameta za one koji poštuju propise i legalno posluju.

Istraživanje o stavovima građana prema sivoj ekonomiji sprovedeno je u okviru Projekta jačanja konkurentnosti Srbije koji su NALED i USAID pokrenuli u decembru 2013.godine.

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

labud

hocu da se bavim sivom ekonomijom jer tako mogu da othranim porodicu,ne kradem kupim preprodam i tako zivim.hocu i ja normalan posao platu.niko mi nista nije poklonio pa da mogu lepo da zivim.moram da se snalazim pa i ovako.uglavnom mirno spavam.

?ota

Nađite posao ljudima pa neće biti sive ekonomije. Beda se snalazi na sve načine da prezivi a lopovi samo na bedu udaraju!

Nena

Cim vidim USA, znam da se radi o necem korisnom za nas, jer su nam uvek zeleli sve najbolje...

special image