• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nekom Dan pobede nad fašizmom, nekom Dan Evrope

Izvor MONDO/Agencije

U Srbiji i svetu danas se nizom manifestacija obeležava Dan pobede nad fašizmom i Dan Evrope. U Srbiji se sećamo ruskih maršala i generala, a u EU Roberta Šumana.

Evropske zemlje danas obeležavaju Dan pobede u Drugom svetskom ratu. U Rusiji je 9. maj obeležen vojnom paradom na Crvenom trgu u Moskvi.

Ove godine proslavlja se i u Sevastopolju, na Krimu, ukrajinskom poluostrvu pripojenom Rusiji, gde je ruska crnomorska flota.

U Srsbiji se ovaj dan obeležava dvostruko - kao Dan pobede nad fažizmom ali i kao Dan Evrope.

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić je, povodom Dana pobede, 9. maja položio venac na spomenik Neznanog junaka na Avali.

Centralna državna ceremonija održana je na Groblju oslobodilaca Beograda u Drugom svetskom ratu.

U natpisu na spomen groblju stoji da su za oslobođenje Beograda dali svoje živote 2.944 borca Narodno-oslobodilačke vojske Jugoslavije i 961 borac Crvene armije, kao i da na tom groblju počiva 1.386 boraca NOVJ i 711 boraca Crvene armije.

Sovjetski general Vladimir Ždanov i maršal Sergej Birjuzov, koji je rukovodio sovjetskim frontom u okviru čijih operacija je bila i Beogradska, poginuli su 19. oktobra 1964. kada je njihov avion udario u Avalu, a na mestu tragedije podignuto je spomen obeležje.

Deveti maj se širom sveta proslavlja i kao Dan pobede u Drugom svetskom ratu jer je tog dana 1945. godine potpisana bezuslovna kapitulacija nacističke Nemačke.

U ime Nemačke, akt je potpisao feldmaršal Vilhelm Kajtel, u ime Sovjetskog Saveza maršal Georgij Žukov, a u ime zapadnih saveznika britanski vazduhoplovni general Artur Teder.

U ratu koji je trajao nešto manje od šest godina, učestvovala je 61 država i oko 110 miliona vojnika, a poginulo je između 55 i 60 miliona ljudi. Prema podacima Državne komisije SFRJ, u Jugoslaviji je ubijeno više od 1.7 miliona ljudi, među kojima nešto više od 300.000 boraca.

Na Crvenom trgu u Moskvi je održana velika vojna parada, u kojoj je učestvovalo više rodova vojske, uključujući avijaciju. Na toj paradi se svaki put prikažu najnovija dostignuća ruske tehnologije, ali i oprema iz Drugog svetskog rata.

ŠUMANOV DAN – DAN EVROPE

Deveti maj se obeležava kao Dan pobede nad fašizmom i nacizmom u Drugom svetskom ratu, ali i kao Dan Evrope, jer je na taj dan 1950. godine tadašnji francuski ministar spoljnih poslova Rober Šuman postavio temelje za stvaranje ujedinjene Evrope.

"Dan proširenja"?

Povodom Dana Evrope, predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo prisustvovaće u Varšavi obeležavanju 10 godina od velikog proširenja Evropske unije kada su članice postale i bivše komunističke zemlje.

Pre 64 godine, neposredno posle Drugog svetskog rata, u vreme kada je još vladalo duboko nepoverenje između vekovnih neprijatelja Francuske i Nemačke, Šuman je objavio dokument koji će ostati zapamćen kao "Šumanova deklaracija", u kojem je predložio formiranje neke vrste evropske federacije kao sredstva za očuvanje mira.

Šumanov plan se danas smatra začetkom procesa evropskih integracija, a Šuman ocem današnje Evropske unije.

Inicijativi za kreiranje Evropske zajednice za ugalj i čelik priključile su se, pored Francuske i Nemačke, i Italija, Belgija, Danska i Holandija.

Godinu dana kasnije, 18. aprila 1951. godine, potpisan je Pariski ugovor, kojim je osnovana prva od tri evropske zajednice. Kasnije je, Rimskim ugovorom iz 1957. godine, osnovana Evropska ekonomska zajednica, a potpisivanjem Mastrihtskog ugovora 1992. godine nastala je Evropska unija.

Evropski savet je 1985. godine odlučio da se dan objavljivanja deklaracije, 9. maj, obeležava kao Dan Evrope, ne samo u EU, već i širom sveta, navedeno je na vebsajtu Delegacije EU u Srbiji.

Delegacija EU i EU info centar, zajedno s partnerima, pripremili su povodom 9. maja program "Evropa otvoreno", koji će biti održan u Beogradu, Novom Sadu, Nišu, Subotici, Zrenjaninu i drugim gradovima Srbije.

Pored izložbe karikatura i stripa "Mitovi i predrasude - kako mi vidimo Evropu, a kako Evropa vidi nas" i Evropskog filmskog festivala, biće održane tribine i debate o različitim aspektima procesa pristupanja Srbije EU, susreti najviših predstavnika Delegacije EU u Srbiji sa građanima, predstavnicima civilnog društva i mladima.

Program je počeo u sredu, 7. maja, a trajaće i u junu pošto će tokom ta dva meseca biti održani dani Otvorenih vrata EU, kada ambasade država članica tradicionalno otvaraju vrata posetiocima.

Komentari 8

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Герасим

Дан Европе,које ?нацистичке.

Zerborus

Новопечени Фашисти ће да славе месец дана победу над Фашизмом, само полако!!!

Celtic

Nemacke pare su promenile Dan pobede nad fasizmom u Dan Evrope.Za 50 god u istoriji ce pisati samo jedan red o WW2 i u tom redu tesko da ce pisati da je Nemacka kriva za rat.Istini se polako ali sistemski skriva trag.Finansije pisu istoriju a ne sirotinja.Nazalost

special image