Grupa autora koja tvrdi da doktorski rad ministra unutrašnjih poslova Nebojše Stefanovića obiluje plagijatima, navela je danas da rad koji ne sadrži pregled literature, niti daje bilo kakav naučni doprinos i ima ozbiljne metodološke nedostatke, ne može da se proglasi doktoratom, preneo je "Dojče vele".

Docent na Univerzitetu u Notingemu dr Uglješa Gršušić, vanredni profesor na Univerzitetu Istočni London dr Branislav Radeljić i doktorant na Londonskoj školi ekonomije i političkih nauka Slobodan Tomić su u tekstu objavljenom u nedelju na portalu "Peščanik" naveli da Stefanovićev doktorat obiluje plagijatima.

U izjavi za "Dojče vele", grupa autora analize tvrdi da ni Stefanović, ni njegov mentor, još nisu dali adekvatne odgovore i objašnjenja iznetih tvrdnji.

"Još uvek nismo dobili odgovore na konkretne argumente iz našeg teksta. Ministar je izjavio da je komisija njegov rad odobrila kao pozitivan, što je činjenica. Međutim, to nije ništa novo. Naravno da je komisija odobrila disertaciju, čim je on stekao zvanje doktora nauka", naveli su oni u zajedničkoj izjavi.

Oni su istakli da je upravo to ključni problem – "kako je takav rad mogao biti odobren, imajući u vidu sve zamerke koje smo jasno izneli u našoj analizi? Predsednik komisije takođe nije dao odgovor ni na jedan nalaz koji smo objavili u tekstu".

Autori analize smatraju da njihove nalaze potvrđuje izjava članice komisije Snežane Đorđević da ne smatra da je Stefanović plagirao njen rad "Priručnik za uključivanje građana i civilnog društva u procesu odlučivanja", već da je samo parafrazirao neke delove.

"Drago nam je da je članica komisije, profesorka Đorđević, potvrdila naš nalaz da je ministar Stefanović plagirao njen rad. Mozaički plagijat je upravo to – parafraziranje tuđeg teksta bez navođenja autorstva", naveli su autori.

Oni su istakli da tvrdnja profesorke Đorđević da standardi na Megatrendu nisu "kao na Oksfordu i Kembridžu", nije relevantna pošto je plagijat svugde plagijat.

"Niko, dakle, ne očekuje doktorat velikog kvaliteta, ali jedan rad koji ne sadrži pregled literature, niti daje bilo kakav naučni doprinos, a uz to ima ozbiljne metodološke nedostatke i obiluje plagijatima, jednostavno ne može da se proglasi doktoratom", smatraju autori analize, prenosi "Dojče vele".

U autroskom tekstu na "Peščaniku" ova grupa autora ocenila je da Stefanovićev rad obiluje plagijatima – kako doslovno kopiranim, bez odgovarajućeg navođenja izvora, tako i onim "mozaičkog" tipa, odnosno parafraziranim izvodima koji prikrivaju sličnost plagijata originalu.

Nebojša Stefanović je juna 2013. godine odbranio doktorat na Megatrend univerzitetu u Beogradu na temu "Nova uloga  strategijskog menadžmenta u upravljanju lokalnom samoupravom (primer grada Beograda)", a mentor je bio rektor tog univerziteta Mića Jovanović koji je juče izjavio da je Stefanovićevo delo autentično.

Zbog pomenutog tekstasajt "Peščanika" u nedelju je bio hakovan, a policija je juče saopštila da pokreće istragu.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić danas je izjavio da nije čuo ništa gluplje od obrazloženja trojice naučnika o plagijatu.

Docent na Univerzitetu u Notingemu dr Uglješa Gršušić, vanredni profesor na Univerzitetu Istočni London dr Branislav Radeljić i doktorant na Londonskoj školi ekonomije i političkih nauka Slobodan Tomić o ovom stavu premijera izneli su svoje mišljenje u intervjuu za "Istinomer":

"Jedini argument koji je predsednik Vlade izneo u prilog tvrdnji da je naše obrazloženje "najgluplje" jeste da je on "završio državni Pravni fakultet sa najvišim ocenama", te da stoga "zna nešto iz te oblasti". Ostaje nejasno šta je to konkretno u našem tekstu "glupo".

Imajući u vidu da je diploma državnog Pravnog jedini adut premijera, vredno je pomenuti da je jedan od autora teksta, Uglješa Grušić, završio isti državni Pravni  fakultet sa najvišim ocenama (prosek 9.9) i da je bio asistent na tom fakultetu pre nego što je otišao u London na doktorske studije na LSE, koji je jedan od najboljih svetskih univerziteta za društvene nauke. Biografije ostalih autora takođe govore same za sebe", navode oni.