• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Usvojen budžet Beograda, bez novih zaduženja 2014.

Izvor MONDO/Agencije

Skupština grada Beograda usvojila je danas budžet Grada Beograda za 2014. godinu u iznosu od 78,1 milijardu dinara. Da li je završni račun za 2013. u plusu?

Budžet je podržalo 67 odbornika, dok je 11 bilo protiv.

Ovo je prvi budžet koji usvaja aktuelna gradska vlast, s ozbirom da je Beograd u prvih pola godine bio na privremenom finansiranju.

Budžet će stupiti na snagu 1. jula.

Na dnevnom redu četvrte sednice Skupštine grada našao se danas završni račun gradskog budžeta za 2013. godinu, Odluka o obimu sredstava za vršenje poslova grada i opština u 2014. i Odluka o gradskom budžetu za ovu godinu.

Gradonačelnik Beograda Siniša Mali izjavio je danas da je predlog budžeta za 2014. godinu realan i da neće biti novih zaduživanja, kao i da on predstavlja korak ka konsolidaciji gradskih finansija.

Mali je, predstavljajući Predlog gradskog budžeta u Skupštini grada, istakao da vlast želi da napravi promene u načinu na koji grad funkcioniše i da se ne pravi spisak želja, kao što je to ranije rađeno.

Budžet u brojkama

Budžet grada Beograda za 2014. godinu trebalo bi da iznosi 78,1 milijardi dinara, od čega će 9,5 milijardi biti dodeljeno gradskim opštinama. Deficit biti oko dve milijarde i biće nadoknađen prodajom imovine Grada, a ne novim zaduživanjem. U 2014. su izdvojena sredstva u gradskoj kasi za otplatu glavnice duga grada od oko 3,3 milijarde dinara, pri čemu će otplata glavnice stranim kreditorima iznositi oko 2,83 milijarde dinara, a domaćim kreditorima oko 492,3 miliona dinara. Oko 20 milijardi dinara biće utrošeno za kapitalne projekte, a reč je o Trgu Slavija, izgradnju škole u naselju Stepa Stepanović, izgradnji vrtića, nastavku posla na unutrašnjem magistralnom prstenu oko grada...

On je objasnio da će se sad trošiti samo onoliko koliko se bude prihodovalo.

Mali je ukazao da su u prošlogodišnjem budžetu planirani prihodi bili 91,3 milijardi dinara, a da je ostvareno 76,6 milijardi, što znači da je ostalo 14,7 milijardi rashoda, što grad Beograd nije mogao da podnese.

"Ti rashodi ostali su nama u amanet", rekao je Mali i dodao da više od šest milijardi nije bilo prikazano, što je utvrđeno naknadnom kontrolom u februaru i martu ove godine.

"Prvi put nije ništa sakriveno ispod tepiha, imamo jasnu sliku čime grad raspolaže i to je korak ka konsolidaciji gradskih finansija", rekao je Mali.

Planirani prihodi u prvih šest meseci ove godine realizovani su sto odsto, što je, kako je rekao Mali, potpuna promena u odnosu na prethodne godine, a cilj je da se to nastavi i dalje.

Budžetski deficit ove godine će, prema njegovim rečima, biti 8,6 milijardi dinara, ali, kako je dodao, njega nije napravila ova vlast, već je reč o kreditima iz prethodnog perioda za različite projekte.

Kako je Mali rekao, ove godine je planirano da se vrati 3,3 milijardi dinara za kredite domaćim i stranim poveriocima.

Za gradske opštine, iz budžeta će biti izdvojeno 12 odsto.

Iako je ovogodišnji budžet grada manji za 15 odsto u odnosu na prethodni, sredstva namenjena opštinama biće smanjena za samo pet odsto.

"Veći deo tereta, smanjenje gradskog budžeta, podneće Grad Beograd", rekao je Mali.

On je istakao da će za kapitalne invesiticije biti izdvojeno 20 milijardi dinara, a sa ulaganjima u njih će se nastaviti i u budućnosti.

Govoreći o merama štednje, Mali je naglasio da se u prethodna dva meseca štedelo na svim nivoima, te da je samo ukidanjem PR i konsultantskih usluga moguće uštedeti 135 miliona dinara godišnje.

Prema njegovim rečima, nepotrebni vozni park smanjen je za trećinu i na taj način moguće je uštedeti 110 miliona dinara na godišnjem nivou.

"Želimo na svom primeru da pokažemo odgovornost", istakao je Mali.

On je podsetio da se budžet donosi krajem juna jer su do sad postojale dve odluke o privremenom finansiranju.

"Ovaj budžet je prekretnica u načinu na koji su se pravili budžeti. Nismo pravili spisak želja, nego smo napravili realan budžet", zaključio je gradonačelnik.

Pored Budžeta pred odbornicima se našla i Odluka o sprovođenju javnog konkursa za imenovanje direktora javnih preduzeća čiji je osnivač grad.

Na dnevnom redu je i nekoliko važnih predloga planova detaljne regulacije, Predlog za osnivanje osnovne škole "Kraljica Marija" u naselju Ovča, kao i izmene i dopune Odluke o utvrđivanju kategorija korisnika koji plaćaju subvencionisanu cenu komunalnih usluga.

Odbornici će raspravljati i o prestanku važenja odluke o naknadi za korišćenje građevinskog zemljišta, o lokalnim komunalnim i administrativnim taksama, boravišnoj taksi, posebnoj naknadi za zaštitu i unapređenje životne sredine i nizu odluka od značaja za grad.

Gradski budžet se usvaja u junu, jer je Grad bio na privremenom finansiranju pošto je na čelu prestonice bio Privremeni organ, pa su zato postojale dve odluke o privremenom finansiranju na po tri meseca, a druga ističe 30. juna.

Kada je reč o Odluci o boravišnoj taksi, njome se predviđa da je to taksa koju plaća lice koje koristi usluge smeštaja u ugostiteljskom objektu za smeštaj na teritoriji grada, izvan svog prebivališta.

Boravišna taksa se plaća za svaki dan boravka u turističkom objektu u iznosu od 140 dinara, što je povećanje od pet dinara, odnosno 3,7 odsto, a što je u skladu sa Fiskalnom strategijom.

Sredstva od naplaćene boravišne takse su prihod gradskog budžeta i koriste se za obezbedivanje materijala kojim se promovišu turističke vrednosti i kulturno nasleđe, obezbeđivanje turističke signalizacije i rad turističko-informativnih centara.

Procenjuje se da će se donošenjem odluke o boravišnoj taksi u 2014. godini, ostvariti prihod u gradskom budžetu od oko 176,7 miliona dinara.

Odlukom o lokalnim administrativnim taksama procenjuje se da će biti ostvaren budžetski prihod (gradski i opštinski) u iznosu od oko 155 miliona dinara.

Odbornici će raspravljati i o lokalnim komunalnim taksama za teritoriju grada, koje se odnose na korišćenje prava, predmeta i usluga na teritoriji grada i utvrduju obveznici, visina, olakšice, rokovi i način plaćanja.

U skladu sa Zakonom o finansiranju lokalne samouprave uvedeno je sedam lokalnih komunalnih taksi, predviđena oslobođenja od plaćanja, kriterijumi za utvrđivanje visine taksi, obaveza prijavljivanja nadležnom organu korišćenja određenih prava, predmeta i usluga, naplata takse i novčane kazne za prekršaj.

Planirano je da ce se po osnovu naplate prihoda od lokalnih komunalnih taksi ostvari prihod za oko 130 miliona dinara više nego u 2013. godini.

Jedna od tačaka dnevnog reda je prestanak važenja Odluke o naknadi za korišćenje građevinskog zemljišta.

Naime, naknada za korišćenje građevinskog zemljišta se ne plaća od 1. januara ove godine, saglasno izmenama Zakona o planiranju i izgradnji, a u skladu sa izmenama i dopunama Zakona o porezima na imovinu.

BUDŽET 2013. IPAK ZAVRŠIO U PLUSU

U raspravi o budžetu zamenik šefa odborničke grupe Srpske napredne stranke Mirko Rajković rekao je da je ranije postojao sistem piramidalnog zaduživanja.

"Od 2008. godine, Beograd je upadao u spiralu novih zaduživanja, ali je sada zaustavljen raspad javnih finansija", rekao je Rajković objašnjavajući da je zbog prevelikog zaduživanja i smanjenja prihoda pretio bankrot i da je gradonačelnik imao dve mogućnosti, da nastavi taj trend ili da napravi radikalne promene za konsolidaciju finansija.

Uprkos stanju u finansijama, i 15 odsto manjem budžetu u odnosu na prošlu godinu, Rajković je istakao da "nijedna kapitalna investicija nije zaustavljena" i dodao da je grad velikim naporima uspeo da opštinama smanji budžet za samo pet odsto.

Rajković je naveo i da su prethodnih godina građanima davane dotacije i subvencije iz nerealnih prihoda.

Šef odborničke grupe Demokratske stranke Balša Božović rekao je da se u završnom računu budžeta za 2013. godinu vidi da nema ni govora o bankrotu već je, kako je rekao, prikazan suficit od oko četiri milijardi dinara.

On smatra da se trend smanjenja prihoda nastavlja ocenjujući da to govori o privrednoj aktivnosti i mogućem povećanju broja nezaposlenih.

Božović je pozvao odbornike da ne glasaju za predlog budžeta jer je kako tvrdi deficit veći od 10 odsto što je "protivzakonito".

"Činjenica je da su rashodi smanjeni, ali ste ukinuli stipendije za studente i najtalentovanije učenike, za to je trebalo da nađete sredstva, ukinute su besplatne markice za prevoz penzionerima, 13.penzija za socijalno ugrožene, a umanjene su i subvencije porodiljama i trudnicama", rekao je Božović na raspravi.

On je rekao i da je budžet za kulturu takođe manji nego ranije, a kapitalni deo ovogodišnjeg budžeta (investicije) iznosi 22 odsto, dok je za vreme vlasti DS bio od 40 do 45 odsto.

Prema njegovim rečima, deficit budžeta u iznosu od 8,6 milijardi dinara će biti finansiran iz kredita iako je "DS optuživana da je bila ta koja je zadužila grad Beograd preko mere".

Božović je zaključio da odbornici DS neće glasati za predlog budžeta, dok je odbornik te stranke i nekadašnji predsednik Skupštine Beograda Zoran Alimpić ocenio da je ovo najgori budžet u poslednjih mnogo godina.

Gradonačelnik Beograda Dragan Đilas smenjen je u septembru prošle godine posle cega je upravljanje gradom preuzela privremena uprava koja je u više navrata tvrdila da su finsije Beograda u jako lošem stanju i da glavnom gradu preti bankrot.

U završnom obraćanju uoči usvajanja budžeta, gradonačelnik Beograda Siniša Mali je, odgovarajući na kritike opozicije, rekao da je 31. decembra prošle godine grad bio pred bankrotom i stečajem.

 "Da nije tako, Grad Beograd ne bi preneo 14 milijardi dospelih, a neisplaćenih obaveza", rekao je Mali.

On je izneo podatak da je 26. decembra prošle godine Grad dugovao trudnicama 235 miliona dinara, porodiljama 50 miliona, penzionerima 250 miliona, a za jednokratnu novčanu pomoć 123 miliona dinara.

Mali je dodao i da je za subvencije za infostan Grad dugovao 3,8 milijardi dinara.

"Ovo nije naš deficit od 13 odsto, ovo je vaš deficit i mi ćemo ga rešiti ove godine da sledeće ne bi postojao", poručio je Mali odbornicima DS.

Gradonačelnik Beograda Siniša Mali izjavio je da do 2015. godine očekuje potpunu konsolidaciju Grada Beograda i vraćanje naknada, odnosno dodatnih prava za socijalno ugroženo stanovništvo.

Mali je novinarima u Skupštini grada, nakon usvajanja gradskog budžeta za 2014. godinu, objasnio da postoje socijalna davanja i socijalna prava koja su zakonom definisana i da ta prava niko ne dira.

Kako je rekao, grad Beograd će poštovati svaki dinar tih davanja. Međutim, ukazao je da postoje proširena prava koja grad nije ukinuo, već smanjio, shodno realnim mogućnostima budžeta.

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

BRANKO

Vlada Republike Srbije je ukinula od 01.10.2012. god firmarine i druge namete firmama, da bi sada Skupština grada Beograda ponovo uvela te iste namete i takse i tako dokazali koliko se bore za preduzetnike, ništa novo nisam ni očekivao osim još jedne lažarije SNS-a

DarkoDare

Veoma je bitno da reforme budu praćene i kvalitetno izvršenom fiskalnom konsolidacijom i da se time popravi finandijska slika Beograda.

Golub50

Nemarom ranijih vlasti napravljen je priličan budžetski deficit i mora se taj jaz između prihoda i rashoda postepeno smanjivati.

special image