• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Rakete protiv grada zastarele, trebaju nam avioni

Izvor mondo.rs

U prethodna dva dana neke delove Srbije je pogodilo jako nevreme praćeno gradom i olujnim vetrom. Štetu trpe usevi, voćnjaci, ali i stambeni objekti. Resorni ministar najavljuje podršku iz vazduha.

Sistem je spreman za modernizaciju, ali su potrebna i trenutna rešenja, budući da se nestabilno vreme očekuje i narednih dana, javlja RTS.

Ministar zadužen za vanredne situacije kaže da je sistem protivgradne zaštite u Srbiji prevaziđen i najavljuje novi - zaštitu iz vazduha, odnosno zasipanje gradonosnih oblaka srebro-jodidom.

"Tako da bi mi naletom aviona na gradonosne oblake i njihovim zasipanjem jednostavno vršili dopunu zaštite u pojedinim zonama i tako razbili gradonosni oblak u startu", objašnjava ministar zadužen za vanredne situacije Velimir Ilić.

Dok ne pristignu avioni građani i poljoiprivrednici "osuđeni" su na raketaše, zaštitne mreže za zasade i – osiguranje da se umanji šteta.

Iz Čačka, Kragujevca, Pirota, Niša stizale su ovih dana iste slike - oštećeni krovovi, iščupana stabla, uništeni zasadi i voćnjaci. Najveću štetu pretrpela je poljoprivreda, a najgore je bilo u Kosjeriću, gde je padao grad veličine teniske loptice.

Bez velikih posledica su jedino oni koji su zasade zaštitili protivgradnim mrežama. Njih je, međutim, malo, jer je takva zaštita skupa. Da bi pokrili hektar malinjaka - treba im od 12.000 do 17.000 evra. Ko taj novac nema, uzda se u rakete.

"Protivgradne stanice nemaju rakete. Evo, kod mene u zaseoku, čovek je juče imao tri rakete i tri je ispalio. Danas ili sutra, ako oblaci krenu, on nema čime da nas brani", kaže Vlada Nikolić iz Udruženja proizvođača malina "Crveno zlato".

 Na područjima koje je pogodilo nevreme delovala je protivgradna odbrana, kažu u Sektoru za vanredne situacije. Incidenti u Kragujevcu, kada su delovi rakete povredili jednu osobu i oštetili objekte, tvrde, spadaju u godišnji prosek od tri promila neispravnih raketa.

 "Juče je ispaljeno 856 raketa. U neka vremena kad je bilo više raketa, bilo bi ispaljeno dva do tri puta više", kaže Đorđe Kardum iz Sektora za vanredne situacije.

Mnoge zemlje odavno oblake ne razbijaju raketama. I kod nas postojeća zaštita, kažu stručnjaci, mora da se dopuni.

 "Mislim da sistemski treba da se donese zakon koji će stimulativno delovati na proizvođače, koji jedan deo svoje zarade upravo plasiraju u preventivu, odnosno u nabavku tih mreža i da kažemo osiguranja useva. I treće, mislim da osiguravajuća društva treba da ulažu deo sredstava upravo u preventivu", kaže Drago Cvijanović sa Instituta za ekonomiku poljoprivrede.

 Još jedan način da se umanji šteta je osiguranje zasada. Iako je cena koju platimo posle grada višestruko veća od visine premije, nizak standard ne dopušta većini da misli unapred.

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

tole

ajde bre kako vas nije sramota , nabavili ste 6 raketa po protiv-gradnom mestu! A još po zakonu ne postoji način da građani sami kupe i nabave projektile da sačuvaju mukotrpan rad i ulaganje u proizvodnju i na kraju krajeva zaštite kuće i automobile! Sramota! Kakvi smo i ti určevi avioni ništa ne bi uradili... Destet godina već nas grad omlati svake godine i niko ništa ne preduzima , al zato država pokriva agro-banku i slične manifetluke! Ma i treba da nestanemo , pametniji smo bili pre 150godina

dejan vrsac

Avioni za protivgradno zaprasivanje oblaka postoje i ispravni su. a nalaze se u hangarima pilotske akademije u Vrscu

special image