• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Po osuđeniku bez potrebe potrošimo 15 evra na dan

Izvor Fonet

U većini evropskih zemalja više osoba je u sistemu alternativnih sankcija nego što se nalazi u zatvorima, a Srbija bi trebalo da dosegne sličan nivo do kraja 2016., rečeno je danas na okruglom stolu u Beogradu.

Na okruglom stolu "Promocija alternativnih sankcija i Odeljenja za tretman i alternativne sankcije sa podrškom Evropske unije (EU)", šef Odseka za alternativne sankcije Uprave za izvršenje krivičnih sankcija Ministarstva pravde Srbije Viljem Hrast rekao je da Srbija mora još dosta da uradi da bi stigla Evropu u toj oblasti.

Prednosti alternativnih sankcija su u tome da i država i pojedinac imaju koristi, dodao je on.

Korist države je u tome da se smanjuje prenaseljenost zatvora, rekao je Hrast i naglasio da su "srpski zatvori prepuni".

Prednosti alternativnih sankcija je u tome da se ne troši novac za osuđenika, 15 evra dnevno kao i to da je veliko učešće lokalnih zajednica u realizaciji tih sankcija, objasnio je Hrast.

Prema njegovim rečima, iskustvo je pokazalo da ništa ne deluje tako upečatljivo na osuđenog nego kada ga njegova sredina opominje, pomaže mu i kontroliše ga u izvršavanju kazne.

Pojedinac ima koristi jer ne ide u zatvor, rekao je Hrast i dodao da se za jednu od najčešćih krađa, krađu struje, išlo u zatvor od dva do tri meseca.

Hrast je rekao da je u Srbiji ukupno oko 500 osoba do sada bilo obuhvaćeno alternativnim sankcijama.

 Vođa tima projekta "Jačanje sistema alternativnih sankcija u Srbiji" Rodžer MekGarva rekao je da je cilj projekta da sudije i tužioci postanu svesni alternativnih sankcija.

"U većini evropskih zemalja alternativne sankcije su glavni način sprečavanja zatvorenika da počine zločin, ali i način da ostanu deo svoje zajednice, kruga prijatelja", dodao je on.

Do sada je u Srbiji otvoreno 16 kancelarija za alternativne sankcije, a izvršenje sankcija obavljaju imenovani poverenici u okviru Odeljenja za tretman i alternativne sankcije pri Upravi za izvršenje zavodskih sankcija Ministarstva pravde.

Projekat "Jačanje sistema alternativnih sankcija u Srbiji" sprovodi konzorcijum koji predvodi nemačka organizacija GIZ.

Projekat traje od septembra 2011. godine do oktobra 2014. godine.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image