• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U SAD stigla još jedna osoba zaražena ebolom

Izvor MONDO/Tanjug

Američka humanitarna radnica obolela od ebole danas je avionom prebačena iz Liberije u SAD na lečenje.

Ona je specijalnim kolima prebačena u bolnicu u Atlanti i pristala je da primi eksperimentalni lek, koji dosad nije testiran na ljudima.  

Avion sa kojim je došla je specijalno opremljen za prevoz infektivnih bolesnika, a poleteo je sa aerodroma u Monroviji, glavnog grada Liberije.

Iako bolnica nije želela da saopšti identitet pacijenta, humanitarna grupa "SIM" je saopštila da je u pitanju Nensi Rajtbol (59) i da je njeno stanje ozbiljno, ali stabilno, prenela je agencija AP.

Njen kolega, doktor Kent Brentli koji je oboleo od iste bolesti primljen u Univerzitetsku bolnicu Emori u Atlanti pre par dana.

Kent Brentli i Nensi Rajtbol su bili članovi iste misije humanitarnih i zdravstvenih radnika koji su u Liberiji učestvovali u lečenju obolelih od ebole, ali su se i sami zarazili tom smrtonosnom bolešću.

Brentli je radio kao lekar u bolnici u blizini liberijske prestonice Monrovije, dok je Rajtbol bila higijeničarka, čiji je zadatak, između ostalog, bio da vrši dekontaminaciju na ulasku i izlasku iz bolničkog bloka gde se leče oboleli od ebole.

Istovremeno, u bolnicu u Njujorku primljen je pacijent, koji je nedavno boravio u zapadnoj Africi, sa simptomima sličnim eboli.

U toku su ispitivanja, a lekari su saopštili da će za dan-dva biti poznat rezultat.

Prema poslednjim podacima Svetske zdravstvene organizacije, broj umrlih od posledica do sada najrasprostranjenije epidemije ebole porastao je na 887.

Broj žrtava ebole porastao je za 158 u odnosu na poslednji izveštaj SZO, 31. jula. SZO navodi da je od januara u zapadnoj Africi zabeleženo više od 1.600 slučajeva ebole.

Pored za sada najugroženijih zemalja zapadne Afrike - Liberije, Sijera Leonea i Gvineje - dva slučaja ove boleseti zabeležena su u najmnogoljudnijoj afričkoj državi Nigeriji.

Od ebole je umrlo 358 ljudi u Gvineji, 255 u Liberiji, 273 u Sijera Leoneu i jedna osoba u Nigeriji.

Ebola je hemoragična groznica za koju nema leka, ni vakcine, a njeni simptomi su jaka groznica, bolovi u mišićima, povraćanje, dijareja, a u nekim slučajevima otkazivanje pojedinih organa i nezaustavljivo spoljašnje i unutrašnje krvarenje.

Veruje se da su nosioci ebole neke životinje koje se love za hranu, naročito slepi miševi. Među ljudima ebola se širi dodirom sa telesnim tečnostima obolelog, uključujući znoj, što znači da se može oboleti i od samog dodirivanja zaraženog.

Bolest se prvi put pojavila 1976. godine u DR Kongu i dobila je ime po jednoj tamošnjoj reci.

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image