Fotograf koji se uglavnom bavi prirodom i životinjama Dejvid Slejter tvrdi da je slika oko koje se spori sa Vikipedijem njegova i da je makaki majmun “samo” pritisnuo dugme, a da je on uradio sve sotalo. I tako su počela ova majmunska posla...

Vikipedija je odbila da povuče sliku makakija i tvrdi da fotograf čijim aparatom je snimak nastao nema prava na njega.

Slejter tvrdi da je “kopirajt” njegov pošto je on sve pripremio i da zahteva da bude plaćen pre nego što neko koristi njegovu sliku. Ali Vikimedija se s tim ne slaže. Njen stav je da pošto životnije ne mogu da imaju “autorska prava”, niko ih nema – i slika mora da bude dostupna na Wikimedia Commons vebsajtu.

"Ovo su sve tehnikalije. Moj je foto aparat i samo zato što je majmun pritisnuo dugme i napravio sliku, oni tvrde da je slika njegova,” rekao je Slejter za Tajms.

“Kopirajt je mnogo više od toga ko je pritisnuo dugme. Ništa i niko ne daje pravo Vikimediji da odlučuje o tome ko je nosilac autorskh prava na sliku, a posebno da sliku ponudi na besplatno korišćenje."

Vikimedija je ispod slike stavila oznaku da je “public domain” pošto nije delo čoveka i samim tim nikakva i ničija autorska prava nisu ugrožena.

Dejvid Slejter ne odustaje. Tvrdi da je izgubio prihod od oko 30.000 dolara i želi da slika bude uklonjena sa “royalty-free” izbora Vikipedije.

Slika je nastala u Indoneziji tokom 2011. godine kada je Slejter pokušavao da napravi savšrenu sliku makakija, i dok se pripremao jedan od njih je došao da izbilza overi šta se to događa.

Vikimedija i onlajn zajednica sada moraju da odluče kakva će biti dalja sudbina slike.

Najnovije i najzanimljivije vesti iz sveta zabave, kulture, muzike, filma, lifestyle, putovanja i seksualnosti pratite na našoj Facebook stranici - MONDO Zabava, kao i na Twitteru @Mondo_zabava.