Kiran Dvajer, portparol Kancelarije za koordinaciju humanitarnih poslova UN, odbio je da precizira o kojim se to drugima radi, već je samo rekao da su različiti akteri uložili velike napore da izvuku Jazide sa planine Sindžar, prenosi Rojters.

SAD i Britanija su poslednjih dana iz vazduha doturali pomoć hiljadama ljudi, koji su bili u klopci na planini uz sirijsku granicu, dok su američki avioni i bombardovali pripadnike IS, u prvoj vojnoj akciji SAD u Iraku od 2011. godine.

Jazidi, koji pripadaju drevnoj sekti iz preislamsakog perioda, našli su utočište na Sindžaru prošle nedelje, ali su se tu zatekli u klopci, na udaru džihadista IS, koji Jazide nazivaju "obožavaocima đavola".

Videojezidi

 U poslednja 72 časa hiljade njih su uz asistenciju kurdskih snaga i drugih uspeli da se spuste sa Sindžara u Siriju, saopštio je Dvajer telefonom iz Erbila, glavnog grada iračkog Kurdistana.

Kad stignu u Siriju, Jazide čeka još sedam časova putovanja peške kroz tu zemlju pre nego što se ponovo nađu u bezbednoj oblasti iračkog Kurdistana. Taj put je, prema podacima UN, u poslednja tri dana prešla 31.000 ljudi.

Dvajer ističe da je humanitarna pomoć iz vazduha od ključnog značaja za preživljavanje onih Jazida koji još traže priliku za beg sa Sindžara.

Misija UN u Iraku je objavila kako priprema humanitarni koridor kako bi Jazidima koji su još na Sindžaru bilo omogućeno bekstvo. Dvajer, međutim, napominje kako jedan koridor možda neće biti dovoljan i kako Jazide očekuje prolazak "kroz vrlo tešku teritoriju" i kad uspeju da se spuste u Siriju pre nego što stignu u bezbednu zonu.