Hrvatski sabor uputio je referendumsko pitanje o dvojezičnosti na ocenu ustavnosti, a zahtev za raspisivanje referenduma podnela je građanska inicijativa Štab za odbranu hrvatskog Vukovara.

Taj Štab predao je Saboru krajem prošle godine oko 600.000 potpisa za raspisivanje
referenduma o izmenama Zakona o pravima nacionalnih manjina, po kojima bi nacionalna manjina imala pravo na službenu upotrebu jezika i pisma sdamo ako čini najmanje polovinu stanovništva u nekoj sredini.

Sada je to pravo omogućeno pripadnicima manjina kada čine više od trećine stanovništva, kakav je slučaj sa Srbima u Vukovaru.

Inače, danas su u vukovarskom Opštinskom sudu protiv 22 ratna veterana podignuti optužni predlozi zbog učestvovanja u nasilnom skidanju dvojezičnih ploča sa ćiriličnim natpisima sa državnih institucija u tom gradu.

To je danas saopštio Vlado Iljkić, član organizacije pod nazivom "Štab za odbranu hrvatskog Vukovara",  koji kaže da "nijedna država ne postupa tako s ratnim herojima i vojnim veteranima".

 On je, na konferenciji za novinare, ponovio da ta građanska inicijativa "ne mrzi nikoga, ni Srbe ni ćirilicu", već smatra da su dvojezične table u Vukovaru postavljene protivzakonito i protivustavno, prenosi Hina.

Kako je naveo, "štab" je na sve optužne predloge napisao prigovore, jer smatraju neprihvatljivim navode da su oni koji su učestvovali u uklanjanju tabli to činili "s izrazito niskim pobudama".

"Štab" je, takođe, neformalni organizator svih skupova od septembra prošle godine na kojima su skidane i uništavane dvojezične table u Vukovaru. To se zatim proširilo i na druge gradove u Hrvatskoj, gde je u upotrebi i ćirilica kao službeno pismo.

Vukovar je nedavno dobio i novog gradonačelnika, na prevremenim izborima, kandidata HDZ Ivana Penavu, koji je odmah izjavio da su dvojezične table u Vukovaru postavljene protivzakonito i na silu.