• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić: Istraga NIS-a loša po odnose sa Rusijom

Izvor Beta

Bivši predsednik Srbije izjavio je da istraga privatizacije Naftne industrije Srbije može dovesti u pitanje odnose s Rusijom, pošto se implicitno optužuju državni vrh te zemlje i investitor "Gaspromnjeft".

"Važno je skrenuti pažnju javnosti, a to i elementarna logika nalaže, da nijedna finansijska malverzacija u ovom poslu nije mogla biti urađena bez učešća vrha ruske države, tako da Vlada ovakvim istragama dovodi u pitanje i krediblitet ruske strane", kazao je Tadić za agenciju Beta.

Ministar unutrašnjih poslova Srbije Nebojša Stefanović rekao je u ponedeljak da je osnovan specijalni istražni tim u policiji koji će ispitati nepravilnosti u privatizaciji NIS-a.

Tadić je izrazio nadu da su ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović i Vlada Srbije svesni da pokretanje takve istrage "ima mnogo više implikacija od uobičajnih, medijskih, priređenih za 'domaću publiku'".


"Problem je što ovaj, moguće samo medijski spektakl, lako može postati ozbiljan spoljnopolitički problem", istakao je Tadić koji je u svojstvu predsednika Srbije prisustvovao potpisivanju ugovora o prodaji NIS-a ruskom Gaspromnjeftu 24. decembra 2008. godine.

Bivši šef države je dodao da bi istraga morala da obuhvati i poslanike Srpske napredne stranke i Socijalističke partije Srbije u prethodnom sazivu Narodne skupštine, kao i sadašnjeg predsednika Srbije Tomislava Nikolića, jer su svi u parlamentu glasali za ratifikaciju sporazuma sa Rusijom.

Odluku o formiranju specijalnog tima za istragu privatizacije NIS-a Tadić je ocenio dvojako: kao priliku da se razjasni da li je bilo nepravilnosti, ali i kao mogućnost da se nastavi "još jedna u nizu medijskih predstava koje služe održavanju konstantne istražne tenzije u društvu".

Tadić je ocenio da je teško proceniti šta stoji iza te odluke vlasti i da se možda radi o "skretanju pažnje" s toga da Vlada Srbije angažuje ljude koji su oštetili državu da vode javna preduzeća, poput Milana Beka, koga naziva "najvećim štetočinom srpske privrede".

Naglasio je da je prodaja NIS-a bila uslov za sklapanje energetskog sporazuma sa Rusijom i ocenio da je to bio najpovoljiniji mogući aranžman, bez kojeg bi Srbiju zaobišao i gasovod "Južni tok".

"Da NIS tada nije prodat, danas verovatno ne bi ni postojao, a šteta koju bismo imali samo od gubitka radnih mesta, prevazilazila bi štetu koju imamo od onih delova ugovora koji nisu najpovoljniji za Srbiju", kazao je Tadić.

Po njegovim rečima, ukoliko Vlada Srbije smatra da ugovor nije dobar, uvek može da pokuša da pregovara sa ruskom stranom o reviziji ugovora.

"O efektima ovog sporazuma sada se može diskutovati samo na nivou špekulacije, a realni efekti će biti vidljivi tek za desetak godina i to zna svaki stručnjak za energetsku politiku", ocenio je Tadić.

Tvrdnje o štetnosti ugovora odbacio je i potpredsednik DS Borislav  Stefanović, šef radne grupe za pregovore o NIS-u, koji je u utorak za agenciju Beta kazao da je ta tvrdnja obmana Srpske napredne stranke kako bi se skrenula pažnja s tajnih ugovora koje sklapa aktuelna vlada.

NIS je prodat decembra 2008. godine tako što je vlasnik 51 odsto akcija kompanije postao ruski Gaspromnjeft, u sastavu Gasproma. Većinski udeo u NIS-u prodat je za 400 miliona evra, a ruski partner je preuzeo obavezu da ulozi 500 miliona evra u modernizaciju
Rafinerije Pančevo, što je učinjeno u predviđenom roku.

Ugovor su, u vreme vlade Mirka Cvetkovića, u Moskvi potpisali tadašnji ministar energetike Srbije Petar Škundrić i predsednik Upravnog odbora Gaspromnjefta Aleksandar Đukov. Tada su predsednici Srbije i Rusije, Boris Tadić i Dmitrij Medvedev, potpisali zajedničku izjavu o strateškom značaju energetike u saradnji dve zemlje.

Prodaja NIS-a bila je deo međuvladinog sporazuma Srbije i Rusije, koji je uključivao izgradnju gasovoda Južni tok kroz Srbiju i podzemnog skladišta gasa u Banatskom Dvoru.

Graspromnjeft u NIS-u ima vlasnički udeo od 56,15 odsto, država Srbija ima 29,87 odsto, a

Komentari 6

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Biljana

Prvi put u zivotu se slazem sa Tadicem.Ovaj sarlatan Vucic uzima za savetnike ekonomske ubice Srbije, oslobadja ih krivice a ganja Ruse.Za Vlahovica , Beka i drugih nema dokaza a za NIS ima.Ovo radi da naljuti Ruse, pa da se oni povuku odavde, i eto oni su sami hteli da odu.Zaboravlja da oni sprecavaju ulazak Kosova u UN.Ovo je direktan udar na interese Srbije.Covek totalno odlepio.To sto ce napakostiti nekolicini protivnika,a ugrozava VITALNE INTERESE SRBIJE njega nije brig.Ili je ucenjen od AMERA i ENGLEA ili mu je osveta na umu ,trece nema.To se desava kada veliku moc, dobije POGRESNA OSOBA.Vucic je totalno pogresna osoba ,za mesto na kojem je.Nema pare pa ih trazi od Rusa.STRASNO!

Zerborus

@Biljana Захтев његове шефице Ангеле је да мора да престане да онемогућава пријем КиМ-а у УН, једини начин да се то оствари је управо погоршање односа са Русијом! Осим тога морају да изједначе ставове са Еуробском Унијом око Украјине! Грађани Србије упорно гласају за "безалтернативни Еуробски пут" понашање властодржаца не чуди ни мало!

Naftaš

Pre treba ispitati urnisanje, ili krađe u NIS-u pre Rusa. Ova kompanija bila je paravan za malverzacije mnogih pojedinaca od 2000 do 2010.Politika je postavljala pojedince koji su nabacivali lobijima,strankama i njima samima. Prali su toliko da NISa ne bi ni bilo.Koliko je samo tajkunoma otpisano dugova...Na kraju krajeva,šta je rezultat anketnog odbora kojim je predsedavao današnji premijer.Rezultat ličnog inzeresa je i ovde sakriven iza opšteg.

special image