• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

VMA: Stanarima smrdljivih zgrada ne preti opasnost

Izvor MONDO/Agencije

Za sada nema razloga za zabrinutost da su stanari zgrada u ulici Mileve Marić Ajnštajn imali štetne posledice po zdravlje zbog toksičnih boja u njihovim stanovima, niti im u skorijoj budućnosti preti takva opasnost, tvrde eksperti sa VMA

Ipak, oni savetuju stanarima da prekinu izlaganje toj toksičnoj sredini.

Inače, u toj zdravstvenoj instituciji do sada je pregledano 130 stanara iz tih zgrada, a prve analize urina su pokazale da kod polovine njih nisu nađene povišene koncetracije fenola i hiporne kiseline, a kod druge polovine su bile iznad granice od 0,26 miligram mola po litru, ali ta koncentracija ne utiče na zdravstveno stanje pacijenata, naveli su eksperti VMA u izjavama Tanjugu.

Načelnica Nacionalnog centra VMA za kontrolu trovanja Slavica Vučinić rekla je Tanjugu da je VMA angažovana na zahtev Građevinske direkcije Srbije, da izvrši pregled stanara iz objekta na adresi Mileve Marić Anštajn broj 80 do 82 i 100 do 102 na Novom Beogradu kako bi se utvrdilo njihovo zdravstveno stanje, zbog sumnje na potencijalnu povišenu izloženost toksičnih hemikalijama iz stanova na toj adresi.

"VMA je do sada pregledala 130 osoba, kako odraslih tako i dece i na osnovu kompletnih kliničkih ispitivanja, labaratoriskih analiza, dodatnih ispitivanja, kao i rezultata toksikoloških analiza, mogu da kažem da ni kod ni jedne osobe, kako odraslih, tako i dece, nije konstatovan poremećaj zdravstvenog stanja, koji bi ukazivao na posledicu izloženosti toksičnim hemikalijama, koje su bile predmet merenja", naglasila je dr Vučinić i najavila da će kompeltan pregled svih 13o stanara uskoro biti ponovljen.

Ona je objasnila da su te hemikalije isparljive organske supstance, nešto čemu smo zapravo izloženi svakodnevno i svuda, što u današnjem veku hemije ne može da se izbegne, a radi se o fenolnim jedinjenjima, kao što je benzen, toluen, ksilen i drugi aromatični ugljovodonici, koji su prisutni i u životnoj sredini i u zatvorenom prostoru i preko kontaminirane hrane i vode.

Jedna određena količina fenolnih jedinjenja se stvara i endogeno pod dejstvom bakterija na normalne sastojke hrane u želucu, što se izlučuje iz tela prirodnim putem, kazala je dr Vučinić.

Prema njenim rečima, zabrinutost se javila zato što se u stanovima u Mileve Marić Ajnštajn osećao izražen miris od hemikalija, koje su ljrazličito opisivali od oštrog do slatkastog mirisa.

"Rekli smo da ni kod jednog stanara nije konstatovan poremećaj zdravstvenog stanja. Nisu nađeni nikakvi efekti akutnog trovanja. Znači, ni jedan od njih, nije imao kliničku sliku, koja bi ukazivala, na znake visoke koncentracije koje se inače javlja kod akutnih trovanja", istakla je načelnica Nacionalnog centra VMA za kontrolu trovanja.

Zabrinutost je, naravno, opravdana, zato što neke od ovih hemikalija mogu imati i opasnije efekte, a to su između ostalog i kancerogeni, ukazala je ona i objasnila da bi se kancerogeni efekat u ovom slučaju javio pri konstantnom izlaganju toksinima od "najmanje dve godine, pa i više".

"Nema razloga za zabrinutost, za sada, da je došlo do tih efekata, ni da će doci u skorijoj budućnosti, ali u ovom trenutku, treba imati u vidu, da se ova izloženost savetujemo da se prekine", poručila je dr Vučinić.

Načelnik Instituta VMA za medicinu rada sektora za preventivnu medicinu Dragan Aleksić rekao je Tanjugu da su u sklopu kliničkih pregleda stanara vršene su i toksikološke analize urina i rezultati VMA su pokazali da je kod polovine od ukupnog broja pregledanih pacijenata nisu nađene povišene vrednosti fenola i hiporne kiseline, jer su se kretale u očekivanim granicama, oko 0,26 miligram mola po litru.

"Kod druge polovine pacijenata, vrednosti su bile iznad ove očekivane za opštu populaciju od 0,26 miligram mola po litru, što ukazuje na moguću spoljnu ekspoziciju (izloženost) navedenim hemikalijama", rekao je dr Aleksić.

Ta koncentracija ne utiče na zdravstveno stanje pacijenata, ali ukazuje su pacijenti više izloženi štetnim hemikalijama, u odnosu na neke uobičajene uslove, kojima smo svi mi izloženi u životnoj sredini i na radnom mestu, objasnio je dr Aleksić.

Inače, Republičkoj inspekciji za zaštitu životne sredine još nije dostavljena dokumentacija koja se odnosi na bezbednost po životnu sredinu proizvoda "oplatol", firme "Ekosekund".

Predstavnik inspekcije Željko Pantelić, koji je načelnik odeljenja za velike hemijske udese, hemikalije i biocidne proizvode, rekao je na konferenciji za novinare da je "Ekosekund" angažovao stručnu ovlašćenu laboratoriju i da se još čeka na izveštaj.

Inspekcija za zaštitu životne sredine, prema njegovim rečima, ne zna da li je "oplatol" uzrok problema u takozvanim "smrdljivim" zgradama na Novom Beogradu, ali da je preduzela korake u okviru svojih nadležnosti.

"Mi smo tragom sumnje Direkcije za izgradnju, otišli u firmu koja se bavi tretmanom otpada i izvršili inspekcijski nadzor iz onih oblasti koje pokrivamo", kazao je Pantelić.

Kako je precizirao, "Ekosekund" je jedna od firmi koja ima integralnu dozvolu za sakupljanje, tretman i skladištenje opasnog otpada, u ovom slučaju ulja, zauljenih voda i emulzija. Tom preduzeću je privremeno zabranjen tretman sirovina koje se koriste za proizvodnju "oplatola", koji sadrži sadrži otrovni fenol, i korišćen je za premazivanje zidova pomenutih zgrada.

Pantelić je dodao da je inspekcija konstatovala određene nedostake, podnela dve prijave i praktično privremeno stopirala proizvodnju zbog neusaglašenosti sa dozvolom za tretman otpada.

"Ta dozvola je prilično stara... i potrebno je inovirati, odnosno ući u reviziju te dozvole", ukazao je Pantelić.

Republička inspekcija za zaštitu životne sredine, prema njegovom objašnjenju, nije nadležna za kontrolu građevinskog materijala niti za njegovu ugradnju, kao ni za stavljanje tih proizvoda na tržište.

Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture naložilo je 22. avgusta Građevinskoj direkciji Srbije da hitno obezbedi smeštaj za stanare naselja "Mileva Marić Ajnštajn" na Novom Beogradu, kako bi se otklonile pretnje po zdravlje ljudi.

To ministarstvo insistira i na utvrđivanju odgovornosti svih u ovom slučaju, posebno izvođača radova i kompanije "Ekosekund", jer su prilikom gradnje koristili, odnosno, prometovali materijal koji u sebi sadrži povećane koncentracije fenola, uz poziv tužilaštvu da reaguje u ovom slučaju.

Kako se ovakvi slučajevi ne bi dešavali, Ministarstvo je nedavno objedinilo rad svih inspekcijskih službi i pojačalo kontrole. Rad inspekcijskih službi će se ocenjivati i ovakvi propusti više neće biti mogući.

Ministarstvo građevinarstva je podsetilo da je Antikorupcijski tim prethodnog Ministarstva energetike, razvoja i zaštite životne sredine već prosleđivao dokumentaciju tužilaštvu zbog sumnji na nepravilnosti prilikom korišćenja podsticajnih sredstava namenjenih preduzećima koja se bave preradom otpada, među kojima je i firma "Ekosekund".

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

smesko

Da l su bre ovi normalni? Nije opasno, ali savetuju da se isele? Pa sto da se isele, ako nije opasno? Da li bi neko od toh koji tvrde da nije opasno otisao tamo da zivi?! I onda kazu, kod pola njih je koncentracije u urinu preko granice, ali to ne utice lose na zdravlje. Sta?! Pa sto je onda granica tu gde je? Sto nije jedno 10 puta veca?! Ko je, bre, smeo da da ovakve izjave, ovo je stvarno strasno!!!

special image