• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Šta vam je potrebno da biste bili srećni u Srbiji

Izvor mondo.rs

Deca i odsustvo konflikta u porodici, kaže najnovija studija UNICEF-a.

Srbi prema istraživanjima spadaju među najnesrećnije nacije u svetu, ali evo jednog utešnog podatka - porodice sa decom u kojima nema svađa među roditeljima su među najsrećnijim i mogu se porediti sa onim u nordijskim zemljama.

Naime, čak dve trećine (67,7 odsto) porodica sa decom u Srbiji je srećno!

Procenat nesrećnih porodica s decom dvostruko je manji nego procenat nesrećnih u ukupnoj populaciji Srbije.

To je rezultat najnovijeg istraživanja koje su u Srbiji sproveli UNICEF i Fondacija Hemofarm, a koje je danas predstavljeno u Beogradu.

U istraživanju je učestvovalo 600 domaćinstava u 28 opština u Srbiji i utvrđeno je da je za sreću porodice od ključne važnosti to da u porodici nema konflikta (svađa i rasprava).

Utvrđeno je da ništa više od svađa ne utiče na sreću jedne porodice sa decom, pa tako na nju manje utiču i loša materijalna situacija, problemi sa zdravljem ili razvod roditelja.

Jedan od zaključaka je da konflikt 20 puta više utiče na sreću porodice od činjenice da, na primer, dete živi sa jednim od roditelja.

U porodicama u kojima postoji izražen konflikt postoji 12 puta veća šansa da budu nesrećne u odnosu na porodice u kojima nema konflikta.

Čak i konflikt umerenog intenziteta ima uticaja na sreću porodice, pa je šansa da porodica bude nesrećna tri puta veća kada postoje ovakvi konflikti, pokazuje studija.

Na sreću porodice u podjednakoj meri utiču kako zategnuta atmosfera, tako i otvorene rasprave i svađe.

KOJE PORODICE SU SREĆNE

Ketlin Brašić, specijalista za program zaštite dece UNICEF-a kaže da su srećne porodice u istraživanju govorile da oba roditelja podjednako učestvuju u aktivnostima s decom.

I pored tog podatka, majke i dalje igraju ključnu ulogu u vaspitavanju dece, jer 70 odsto njih tu i dalje ima glavnu ulogu, ali su očevi u ostalim aktivnostima podjednako uključeni u odgoj dece.

Od tih zajedničkih aktivnosti, kaže Brašić, najčešća je zajednički odlazak u park.

Druga karakteristika srećnih porodica je "socijalna mreža", odnosno podrška koju porodici pružaju bake, deke, tetke, teče, ujaci, ujne i strine i stričevi, kao i prijatelji porodice.

Zaključak je da se srećne porodice u Srbiji oslanjaju na podršku šire porodice i da im ta podrška dosta znači da bi bili srećni (podrška se odnosi na pomoć u čuvanju dece i druženje, a ne na materijalni aspekt priče).

A što se materijalnog tiče, utvrđeno je da količina novca koju porodica poseduje ima veze samo u meri u kojoj porodica može da ispuni osnovne potrebe - posle toga ne postoji korelacija između bogatstva i sreće!

Dokazano je i da 40 odsto srećnih anketiranih porodica živi u zajednici sa starijim članovima porodice (babom i dedom na primer), pa se može zaključiti i da je što je porodica veća, ona i srećnija, kažu istraživači UNICEF-a.

ŠTA NAM NEDOSTAJE

Čak 80 odsto anketiranih izjavilo je da im nedostaju pravi saveti koji se tiču podrške roditeljstvu ili pri vaspitavanju dece.

Država i društvo u Srbiji treba više da podrže porodice s decom, kaže Ketlin Brašić i podseća da u Evropi postoje centri za podršku porodici gde roditelji i deca mogu da razmenjuju ideje, provode vreme zajedno i razgovaraju o problemima.

Potrebno je i urediti što više parkova za decu koji su, očigledno najčešća okupljališta roditelja i dece u Srbiji, a ne kao do sada, činiti to "na brzaka" u vreme izborne kampanje.

Hemofarm i UNICEF najavili su danas da će se više posvetiti rešenju tih problema u Srbiji u budućnosti, a za početak je napravljen TV spot kojim od danas kreće kampanja za podršku porodicama sa decom u Srbiji na RTS-u.

Detalje iz istraživanja pročitajte na sajtu UNICEF-a.

Komentari 33

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Mirko

Pokusavate socijalni inzenjering, zar ne? 1000 puta ponovljena laz postaje istina, zar ne? Evo ja imam decu to jest jedno na pragu punoletstvai mogu da kazem da sve ovo o cemu pricarte nije normalno, i da jedva cekam dan koji ima daslavim kad dete ode odd mene, konacno. Kao u SkIandinaviji, niko i ne misli da zivi sa roditekljima u 19+ godiona, zato sto je t onenormalno. Ne verujete? Jel postoji u prirodi bilo koje zivo bice, osim Srba, koje zivi sa odraaslom decom? Mozda neka ziva bica zive u coporu sa odraslim potomcinma lai to nije isto, nego lepo vi znate sta ja pitam, samo se pravite da ne znate. SVe u svemu, sve ovo sto ste napisali je za mene potpuno nenormalno i jedva cekam da i se vrati moja sloboda, to jest ako je dozivim. Ako neko ima nameru da dize galamu, ja sam moj bato ili seko duznost obavio, odgajio sam potomstvo dok nije odraslo. A jesam li ga sa žarom odgajio? Jesam, u prvo vreme, a sad to vise nije moja stvari samo hocu da mi se svi skinu. Pare nisu u prici. Hociu svoju slobodu nazad, hocu jednostavno da vise ne idem iza nekoga da skupljam njegovo djubre. Sad neka malo taj neko sam o sebi prione, to je prirodno, je li tako, tako je. A tamo gde nece ovako, pa vide se rezultati. Ne zna se da li su vise nedorasli preci ili potomci a o zemlji da i ne pricamo, jer se vise ne zna je li ovo obor ili zemlja. U svakom smislu.

Marko

Meni je potrebno samo 300000 evra da bi bio srecan u ovoj jebenoj,usranoj zemlji u kojoj u narednih 10000 godina nece biti bolje.

YO

@MMSD Tacno tako... Jako lepo napisano. Pozdrav za tebe!

special image