• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Evo zašto se u Srbiji čezne za državnim poslom

Izvor mondo.rs

Za svaki efektivan sat rada u javnim preduzećima radnici dobijaju po 809 dinara u proseku, a za isto vreme zaposleni u privatnoj firmi zaradi 226 dinara. U državnoj firmi radi se, u proseku, četiri sata dnevno manje.

Analize Centra za istraživanje u privredi pokazuju da se u Srbiji u državnim preduzećima u administraciji efektivno radi tri sata i 45 minuta dnevno, a na terenu 25 minuta duže. Istovremeno se kod privatnika radi efektivno sedam sati i 18 minuta, dakle skoro četiri sata duže.

Ako tome dodamo da je prosečna plata u javnim preduzećima 67.380 dinara, a kod privatnika 39.000, računica pokazuje da su zaposleni na budžetu države za svaki efektivan sat plaćeni tačno tri i po puta više nego njihove kolege u privatnom sektoru. U celom javnom sektoru, gde je prosečna plata 50.000 dinara zarada po satu bila bi dva i po puta veća.


Zaposleni u javnom sektoru kažu da posao u državnim firmama nosi brojne privilegije, a da su najvidiljivije visoka i redovna plata, te siguran posao i stalan radni odnos.

"I kad firme nemaju dinara u budžetu, radnicima je dobro. Pogledajte gubitaše, poput Srbijagasa ", plate su daleko veće od prosečne, a posluju uz gubitke i subvencije države", kaže sagovornik "24 sata."

S. R. radi u komunalnom preduzeću i godišnje ima 25 radnih dana odmora, 10 više nego što bi imao kod mnogih privatnika.

"Za noćni rad i rad praznikom dobijem 135 odsto dnevnice. Preko sindikata besplatno imamo pet dana u banji, a istovremeno nam idu i dnevnice. Topli obrok i markica se podrazumevaju, a na naknadu imamo pravo i u slučaju smrti najbližeg. Tad od firme i sindikata dobijemo oko 50.000 dinara", kaže S.R.

Državna služba uglavnom podrazumeva redovne doprinose, te bonuse, jubilarne nagrade i 13. platu. Profesori, recimo, dobijaju dnevnice na ekskurzijama koje u inostranstvu iznose i do 35 evra po učeniku za šest dana.

Komentari 46

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Nemanja

Trebao sam onu glavnu zenu koja se ,,ponosno'' bavi privatizacijom firmi u agenciji za isto da bacim kroz prozor dok sam jos imao sanse. Sad ode sve u...

vlajko

Drzavni posao je drzavni posao!! A vi pričjte sta hobete, , gledam ove putare i muka mi je ima ih 15 a dvojica rade !! I to je isthna!!! Ja danas radim 10 sati imam 20 eur. Dnevno gradjevina ne prhjav5en! A vi sto radite u DRZAVNIM FIRMAMA NA SALTERIMA U BOLNICAMA SEKETARICE ITD. MUKA MI JE OD VAS ! I TO STO ZARADITE PUNO VAM JE!

maks

A da li vi znate da se budzet puni bas od tih privatnika koji stvarno rade,i uplacuju i penziono,i zdravstveno ,i komunalno i pdv,i plate svim radnicima .Da bi gospoda koja rade u drzavnim firmama jos od ko zna kad dobila platu i sve ostale povlastice.Jos ono lagano pali kuci u 13h ,jbg mora po dete u obdaniste na pijacu po hranu. Dok ovaj jadnik kod privatnika moli boga da zavrsi do 4,da ga ne ostavi gazda jos duze . Nego lepo stavite kamere u sve drzavne prostorije ,i svakom da se gleda uchinak ,i po tome da se prima plata.

special image