• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Notari jeftiniji od advokata

Izvor Tanjug

Predsednik Javnobeležničke komore Srbije Miodrag Đukanović rekao je danas da je u najvećem broju slučajeva tarifa za usluge javnih beležnika niža od zbira advokatske tarife i sudske takse koja se plaćala za isti pravni posao.

On je u intervjuu Tanjugu objasnio da se usluga koju pružaju javni beleznici sastoji od sastavljanja ugovora i njihove overe, dok je ranije sastavljanje ugovora i njihova overa bila podeljena tako što su u praksi ugovore najčešće sastavljali advokati, a njihovu overu vršio sud.

Sastavljanje ugovora je plaćano advokatu, a overa sudu, dodao je on.

"Kada se sabere advokatska tarifa i sudska taksa i uporedi sa tarifom javnih beležnika izvesno je da je beležnička tarifa niža od zbira advokatske tarife i sudske takse, u najvećem broju slučajeva" , istakao je Đukanović.

Naveo je kao primer tarifu javnih beležnika za ugovor o kupoprodaji stana vrednosti 50 hiljada evra koja iznosi 30.000 dinara.

Sudska taksa za overu tog ugovora je 27.545 plus sastavljanje ugovora od strane advokata minimum 22.500 do 1,5 odsto od 50 hiljada eura (od vrednosti ugovora), što ukupno iznosi 50.045 dinara, ukazao je Đukanović.

On je dalje naglasio da je overa u sudu predstavljala samo overu potpisa i nije podrazumevala proveru sadržine ugovora.

Sada je, kako je naveo, javni beležnik obavezan da izvrši proveru svih bitnih podataka za predmetni ugovor i da ga sačini u skladu sa pozitivnim zakonodavstvom.

Zbog toga je u jednom broju slučajeva, objasnio je Đukanović, došlo do promene forme u kojoj se sačinjavaju određene isprave, pa se umesto overe potpisa ove isprave sačinjavaju kao javnobeležnički zapisi.

"To podrazumeva da se ne overava samo potpis na donetoj ispravi, već se sačinjava nova isprava što predstavlja sasvim drugu vrstu pravnog posla u odnosu na overu potpisa i u tim primerima došlo je do povecanja cene, ali i povećanja pravne sigurnosti" , naglasio je Đukanović.

Prema njegovim rečima, javnobeleznička profesija je uvedena da bi se podigao nivo sigurnosti pravnog prometa, ubrzao pravni promet, smanjio broj sporova i rasteretili sudovi.

"Sigurno će sve ove prednosti notarske profesije egzaktno biti pokazane već nakon kraćeg perioda rada notara, kao što je to praksa pokazala u evropskim zemljama i u zemljama u okruženju" , ukazao je predsednik Komore javnih beelžnika koji su počeli sa radom 1. septembra.

On je istakao da javnobeleznička profesija omogućava građanima da na jednostavniji način, na jednom mestu i bez čekanja na šalterima završe posao, uz garancije koje je javni beležnik dužan da obezbedi kao nosilac javnih ovlašćenja.

Đukanovćev kolega, predsednik Komore javnih beležnika Republike Srpske Marinko Plavlšić rekao je Tanjugu da se posle sedam godina od uvođenja notarijata u RS mogu sagledati pozitivni efekti te profesije i u ekonomskom i u političkom pogledu, a prvenstveno u odnosu na ostvarivanju građanskih prava i povećanju pravne sigurnosti građana.

Prema njegovim rečima, jedan deo poslova koji su dati notarijatu izvučeni su iz sfere sive ekonomije i sada država preko javnih beležnika ima potpunu kontrolu u finansijske tokove određenih finansijskih transakcija.
Istovremeno ima kontrolu nad obrađivanjem pravnih poslova, a posebno u prometu nepokretnosti, ukazao je Plavšić.

Uz napomenu da je notarijat "služba dostojna čoveka 21. veka", Plavšić je rekao da se seća vremena kada su građani u RS čekali po čitavu noć ispred sudova da bi overili potpis.

Međutim danas se, kako je naveo, građanin najavi kod notara, dobija pravni savet i notarsku uslugu, a istovremeno nije izložen velikim novčanim obavezama u osnosu na obaveze koje je imao pre uvođenja notarijata.

"Pre su te poslove obavljali nadripisari, a u vrlo malom delu advokati i kada se uporede troškovi posla tih lica plus troškovi overe u sudu oni se izjednačavaju sa notarskom uslugom" , naglasio je Plavšić.

On je podsetio i na aspekt odgovornosti javnog beležnika za valjanost pravnog posla koji obavlja i zaštitu interesa svih učesnika u tom pravnom poslu.

Naveo je i podatak da se u notarskim kancelarijama u Republici Srpskoj godišnje obradi oko 100.000 predmeta , odnosno da između 300 i 500. 000 stanovnika dobija notarsku uslugu ili savet.

Kada su u pitanju cene usluga, Plavsić je rekao da su one mahom na istom nivou kao u Srbiji i drugim zemljama u okruženju i da tu nema nekih velikih razlika i odstupanja.

Predsednik Komore javnh beležnika je uveren da posle sedam godina od uvođenja te profesije u RS, kada bi se građani RS izjašnjavali o notarijatu svi tražili da ta služba postoji i funkcioniše jer na taj način, kako je naveo, dobijaju pravnu sigurnost i zadovoljenje svojih subjektivnih prava na vrlo brz i ekonomčan način.

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

раднаскелА

Господо нотари, у лажи су кратке ноге...Живи били па видели како ће се о вама изјаснити Уставни суд. Боље би било да се не јављате, а ако то већ чините, пиштите за колико месеци ћете зарадити први милион. Такође, да ли сте испунили формалне услове за оснивање ваше Коморе, односно да ли вас има 100 или мање, а изгледа да вас нема толико, бар за сада. Да није истинито било би смешно, да се држава зарад наводне правне сигурности у промету некретнина, која је иначе успостављена 2010. године евиденцијом промета у судовима, одрекне више стотина милиона евра на име судских такси на годишњем нивоу и тај новац поклони вама. Није на одмет да га за сада не трошите, можда ћете морати да враћате после оцене уставности "нотарских" закона. Мислите о томе.

Vlada

Svako ko je overavao bilo sta pred sudom u poslednjih 5 godina zna koliko je to bila samo formalna overa potpisa a koliko je to bio klasican primer FTJP i kavkve su to bile Tantalove muke da se sakupe svi trazeni papiri i podnesu kao dokaz! Takodje, zna se da su advokati bili vise nego svesni nerealnih iznosa njihove tarife i da je ogroman broj istih naplacivao svoje usluge daleko ispod propisane iznosa. Ostade li ko u ovoj drzavi da pita ove ljude neko suvislo pitanje, da proveri koliko kostaju beleznici u drugim zemljama (prvenstveno zapadnim), koliko se tamo ceka na njihovu uslugu te da li su i tamo iskljucivi nosioci prava na sastavljanje dokumenata i overe potpisa i u kojim slucajevima? Dosta je bre vise ove zajebancije i dosta je praviti od goreg gore, moze li ovde ikada da se ucini nesto sto ce nam olaksati zivote?!

katarina

kako ih bre nije sramota tako da lazU?! vec sedam godina radim kao advokat i ovo sto je sada izneto veze sa mozgom nema. advokati prave ugovore bez obzira na tarifu ako treba i za 100 evra, a ovi udaraju harac kako stignu. za overu kupoprodajnog ugovora od 83.000 evra naplatili su 155.000 dinara i to je bio najjeftiniji notar na Novom Beogradu. Da ne kazem da u jednoj provinciji notarka tvrdi da se punomocje overava prema mestu gde se nepokretnost nalazi.pismeni pravnici ce razumeti, a za one koji ne znaju to pravilo vazi samo za promet nepokretnosti.pa vi vidite ko nama uzima pare i ko je izabran za posao notara. sramota...kada vise ne mogu da se izbore ovi na vlasti LAZU

special image