• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Medicinske sestre "bojkutuju" štrajk zdravstva

Izvor Tanjug

Sindikat medicinskih sestara i tehničara Srbije neće pozivati svoje članstvo da učestvuje u štrajku koji sutra organizuju četiri reprezentativna sindikata u zdravstvu, ali nikoga neće sprečavati da se pridruži protestu.

"Smatramo da još nije trenutak da se posegne za štrajkom kao krajnjim mehanizmom sindikalne borbe, mi još pokušavamo da probleme rešimo za stolom", rekla je na konferenciji za novinare predsednica Sindikata medicinskih sestara i tehničara Srbije Dragica Ćurčić.

Ona je izjavila da se u Ministarstvu zdravlja nastavljaju pregovori "u kojima je već postignut pomak", pre svega za medicinske sestre sa fakultetom, kojima će uvođenjem platnih razreda konačno biti priznata i kroz zaradu vrednovana visoka stručna sprema.

"Na današnjem sastanku u ministarstvu tema će biti Poseban kolektivni ugovor u zdravstvu, koji važi do kraja godine, i njegovo usaglašavanje sa Zakonom o radu", rekla je Ćurčić i dodala da će predstavnici sindikata "pokušati da obezbede što povoljnije uslove rada za zaposlene u zdravstvu".

Ističući da su plate medicinskih sestara i tehničara "izuzetno niske", sa prosekom do 40.000 dinara u stacionarnim zdravstvenim ustanovama, ona je podsetila da je ovaj sindikat još u aprilu tražio da se izuzmu iz lineralnog smanjenja zarada u javnom sektoru i da o tome još pregovara.

"Medicinske sestre i tehničari su, zbog nedostatka kadra, izloženi velikim profesionalnim rizicima i opterećenjima i naš glavni cilj je da se izborimo za bolje uslove rada", istakla je savetnica predsednice Sindikata medicinskih sestara i tehničara Srbije Dragica Dašić.

Ona je podsetila i na nedavno istraživanje koje je pokazalo da su, među 4.000 anketiranih zdravstvenih radnika u Srbiji njih 1.200 invalidi, a jedan od razloga za to je činjenica da obavljaju znatno veći obim posla nego što nalažu standardi.

"U zemljama Evropske unije na 100.000 stanovnika radi 826 sestara, a kod nas 623 i to opterećenje dovodi do oboljevanja i sagorevanja na radnom mestu", izjavila je Dašić i ocenila da će se situacija promeniti kad Srbija primeni direktivu EU kojom se predviđa uvođenje "asistenta sestre", koji će pomagati u obavljanju najtežih fizičkih poslova.

Generalni sekretar ovog sindikata Marko Bjelica rekao je da medicinske sestre i tehničari rade u "nepodnošljivo teškim uslovima otkako je pre dve decenije ukinuto zanimanje bolničara" i istakao da zbog toga najviše ispaštaju pacijenti.

Predstavnici Sindikata medicinskih sestara i tehničara Srbije ponovili su da će sve probleme pokušati da reše u pregovorima i da se neće pridružiti štrajku.

Četiri reprezentativna sindikata u zdravstvu najavila su da će oko 100.000 njihovih članova stupiti u štrajk 5. novembra i ponavljati ga svake srede, dok vlada ne ispuni njihove zahteve, među kojima je najvažniji da se izuzmu iz lineralnog smanjenja plata u javnom sektoru.

Oni su objasnili da će se pridržavati Uredbe o minimumu rada, što znači puno radno vreme i pre posle podne u danu protesta, ali će zbrinjavati samo hitne slučajeveve, akutna stanja i povrede.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image