Novinari koji duže prate FK Partizan navikli su na to da sednice skupštine kluba po pravilu budu dosadne, monotone, bez povišenog glasa, bez prave analize rada u prethodnom periodu, da to bude više neka vrsta okupljanja starih prijatelja i poznanika koji će kad zatreba dići ruku i potom se počastiti pićencetom.

Uoči nove sednice Skupštine FK Partizan koja ima i prefiks "izborna" trebalo bi očekivati mnogo veću buru.

Najpre zato što se sada pojavila jaka "opozicija", koja je prikupljanjem 23 potpisa članova Skupštine podnela zahtev da ona bude vanredna, kako bi predupredila aktuelno rukovodstvo da putem zborova promeni sastav delegata kako bi osigurala većinu.

U zahtevu za vanrednom sednicom potpisnici su naveli niz razloga zašto bi sadašnji predsednik Dragan Đurić trebalo da bude smenjen. Između ostalog i zato što se ne znaju tokovi novca od transfera igrača (koliko je ušlo u klub i na šta je potrošen), kako je klub napravio dug... Rečju, Đuriću i njegovim saradnicima zameraju nedomaćinsko poslovanje.

Evo svih zahteva:

1) zbog toga što Upravni odbor kluba nije formirao u skladu sa Statutom kluba i omogućio da se na taj način vrši kontrola svake eventualne samovolje predsednika kluba, tako što je broj imenovanih članova Upravnog odbora značajno manji od propisanog;

2) zbog toga što Skupština i javnost nemaju nikakva saznanja o tome koliko je novca klub zaradio od transfera igrača, a koliko je i gde potrošen sav taj novac;

3) zbog toga što Skupština i javnost ne znaju kako je došlo do toga da danas postoji veliki dug kluba;

4) zbog toga što je nakon javnih istupa kategorički tvrdio da nije istina nešto za šta se kasnije pokazalo da je bila apsolutna istina (recimo, u slučaju Lazara Markovića), čime je potpuno narušio poverenje javnosti u reč predsednika kluba i naneo ozbiljnu štetu klubu;

5) zbog toga što ne može ili ne sme da na stadion kluba u kome je predsednik ni na jednu jedinu tribinu (uključujući i zapadnu i istočnu), uđe bez značajnog fizičkog obezbeđenja, koje ga brani od navijača FK Partizan, što nije bio slučaj nikada u istoriji Partizana;

6) zbog toga što nema lični ugled ni kod članova kluba, ni kod navijača, ni kod bivših fudbalera ili stručnjaka, ni u širokoj javnosti;

7) zbog toga što nije u stanju da izađe ni sa problemima sopstvenih firmi od kojih je većina u ogromnim problemima i blokadi;

8) zbog toga što predsednik kluba mora imati društveni ugled nezavisno od ugleda koji će steći na osnovu činjenice da je predsednik velikog kluba za koji navijaju milioni navijača, a ne obratno;

9) zbog toga što osim nekoliko pojedinaca ne postoji doslovno niko ko će mu ukazati poverenje,

10) zbog brojnih drugih razloga o kojima bi se moglo mnogo pisati, ali nema nikakve potrebe kod svih prethodno nabrojanih razloga.

U međuvremenu, Upravni odbor kluba ignorisao je ovaj zahtev za vanrednom sednicom i zakazao je redovnu za 16. decembar.

Jedan od potpredsednika kluba Duško Jovanović obrazložio je u izjavi listu "Sport" da je taj zahtev izgubio smisao, jer je sednica zakazana i pre roka koji je zahtevala "opozicija".

"Zahtev se pojavio nekoliko minuta pre sednice Upravnog odbora (u petak) i rekao bih da je to bilo kasno. Generalni sekretar Darko Grubor je pogledao taj zahtev, zaveden je, ali smo rešili da se time bavimo na narednom Upravnom odboru, jer je ovaj bio posvećen postavljanju kriterijuma za izbor delegata i predsednika", kaže Jovanović.

Kako god da se zove ta Skupština, zakazana za 16. decembar, trebalo bi da bude zanimljiva, sa oprečnim tonovima, da se očekuje ukrštanje argumenata, a ne kao do sada - mirno more.

Pitanje koje se samo nameće je: zašto je "opozicija", odnosno oni koji su protiv Đurića, a u medijima se oni nazivaju i "Bjekovićevom grupom", čekala do sada i zašto nisu reagovali ranije?

Za sada nije poznato ni ko će biti kandidat za predsednika. Dragan Đurić je više puta rekao da se neće ponovo kandidovati, ali je jasno da će se i on nešto pitati.

U medijima se pominju razna imena. Od Nenada Bjekovića, preko sadašnjeg potpredsednika Mileta Jovičića, pa i nekadašnjeg sportskog direktora i trenera Ljubiše Tumbakovića, potom novinara i urednika nedeljnika "Pečat" Milorada Vučelića, nekadašnjeg rukovodioca RTS-a, pa sve do najnovijeg - biznismena Zorana Popovića, za koga mediji pišu da je vlasnik kompanije "EMC Holding", koji se bavi uzgojem i izvozom svinja u Rusiju.

Zanimljivo je da se Popović, na sajtu Partizana, navodi kao član Upravnog odbora kluba, mada nije poznato kada je on postao član UO. U medijima piše da je on član UO od prošle godine.

Za Partizan i njegove navijače je najvažnije da na čelo kluba dođe neko ko će umeti da nađe novac, bez koga se ne može, neko ko će napraviti strategiju rada i poslovanja kluba, ko će planski prodavati igrače, ko će podići rad Omladinske škole...

"Moramo da budemo pametni i da odaberemo čoveka, domaćina, koji će doneti dobro Partizanu. Interes kluba mora da bude iznad svega", kaže Duško Jovanović.

Šta vi kažete?

Ko treba da bude predsednik Partizana?