• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Preporod novopazarskog džinsa

Posle višegodišnje krize u pogonima za proizvodnju džins odeće, u Novom Pazaru ponovo se traže tekstilci za rad u tim firmama.

Posle višegodišnje krize u pogonima za proizvodnju džins odeće, u Novom Pazaru ponovo se traže tekstilci za rad u tim firmama.

Predsednik Unije proizvodjača kože i tekstila u Novom Pazaru Tigrin Kačar rekao je da fabrike džinsa "mogu da zaposle svih 1.000 nezaposlenih tekstilnih radnika" u tom gradu.

"Novi Pazar ima srednju tekstilnu školu i kadar koji je stručno osposobljen za rad u fabrikama, ali kod nas se dešava paradoksalna situacija da mladi ne žele da rade posao za koji su se školovali", tvrdi Kačar.

On to ilustruje podatkom da fabrika "Stig", u njegovom vlasništvu, više od godinu dana uzalud traži 50 novih radnika. Prosečna zarada u novopazarskim tekstilnim fabrikama je oko 300 evra.

Kačar je naveo da novopazarske fabrike tekstila imaju sve više posla i da osim za domaće tržište rade i za kupce iz Hrvatske, Makedonije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore.

Izvoz u zemlje zapadne Evrope za većinu novopazarskih tekstilaca, i pored toga što imaju sopstvene robne marke, još je neostvariv.

Izlazak robe na tržište Evropske unije podrazumeva i ispunjenje uslova pod oznakom "euro 1" što praktično znači da proizvod treba da bude od domaćeg materijala.

Džins odeća se izradjuje od uvoznih mateijala, jer teksas platna na domaćem tržištu nema ili nije dovoljno kvalitetno, a nema ni pomoćnih materijala pa je na farmericama sve uvozno, tkanina i konac, čak i dugmad.

"Uvoz materijala povećava cenu naših proizvoda pa oni teško mogu da pobede konkurenciju na zapadu i sve dok se domaće fabrike ne preorijentišu na izradu teksas platna bićemo u začaranom krugu", ocenjuje Kačar.

Prosečna cena novopazarskih farmerica kreće se od 15 do 20 evra.

Prema rečima Kačara, Novi Pazar je, uprkos tome što se džins iz tog grada još uvek teško probija na zapad, najveći i najuspešniji proizvodjač tog proizvoda u zemlji, a primat na domaćem tržištu drži već dve decenije.

"Kriza koja poslednjih 10 godina pogadjala tekstilne fabrike prolazi, potvrdio je i vlasnik fabrike "Elit" Esad Hamzagić.

"Nedavno sam u Njujorku na Sajm skveru gledao farmerice najpoznatijih svetskih firmi i zaključio da Novi Pazar, što se tiče dizajna i modnog trenda ne zaostaje za džinsom sa čuvenih oznakama", kazao je Hamzagić.

Novopazarska tekstilna preduzeća, kako je rekao, ni tehnološki ni kadrovski, ni organizaciono, ne zaostaju za firmama iz najrazvijenijih zemelja.

"Velike fabrike teksasa u Novom Pazaru za dve decenije su iz malih porodičnih radionica izrasle u ozbiljne profesionalizovane firme koje imaju kreatore, modelare, tehnologe pa i svoje prevodioce", navodi vlasnik "Elita".

On je objasnio da je prošlo vreme kada su novopazarske farmerice bile samo kopije svetskih marki.
Kao originalni proizvodi one su ponovo osvojile Balkan a najveće i najuspešnije firme uspevaju da svoju robu plasiraju i u Grčku i Nemačku, čak i Italiju.

Vešti novopazarski krojači koji su nekada samo dobro znali da kopiraju, sada se takmiče sa sopstvenim učiteljima.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image