• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Porodice još traže 1.655 osoba, Kfor da pomogne

Izvor Tanjug

Još 1.655 osoba se vode kao nestale na Kosovu, saopštila je danas Radna grupa za nestala lica u vezi sa događajima na Kosovu tokom 1998 i 1999. i zatražila od Kfora, UNMIK-a i NATO da predstavnicima te grupe omoguće uvid u arhive.

Tokom deset godina rada Radne grupe broj nerešenih slučajeva smanjen je sa 3.200 na 1.655 a da bi se, po pitanju rešavanja sudbine nestalih postigao napredak "ključan je kontinuiran i konstruktivan dijalog na humanitarnim osnovama, bez političke retrorike Beograda i Prištine", istaknuto je danas na sastanku radne grupe u Beogradu.

Predsedavajuća Radnom grupom iz Međunarodnog komiteta Crvenog krsta Lina Milner je rekla da je ove godine načinjen značajan napredak, posebno u pogledu ekshumacije grobnice u Rudnici kraj Raške i identifikacije i predaje porodicama posmrtnih ostataka.

Na 38 sastanku predsednici Komisija za nestala lica iz Beograda i Prištine Veljko Odalović i Pajazit Nuši su razmenili informacije i planove aktivnostri do kraja i ove i za narednu godinu.

Odalović je rekao da su iskopavanja na vise lokaliteta na lokaciji Rudnica omogućena i zahvaljući satelitskim snimcima NATO koje je "neko negde našao u arhivama".

On je dodao i da su na toj lokaciji pronađeni i identifikovani posmrtni ostaci 53 tela koje su predati Euleksu a potom porodicama na Kosovu, dodavši da je kompletan posao urađen krajnje trasparentno.

Odalović je ponovio da je u ovoj godini izvršena još jedna provera lokacije u Batajnici, na zahtev prištinske strane, a da će u narednoj godini to isto biti urađeno "na još četiri lokacija koje su nam predočene".

On je, napomenuvši da Vlada Srbije apsolutno ostaje posvećana rešavanju teškog pitanja sudbine nestalih, naveo da su prištinskoj strani predočene šest lokacija za koje postoje sumnje da se nalaze posmrtni ostaci.

"Dogovorili smo i da se kroz dodatni mehanizam vrši dodatna pretraga tela u mrtvačnicma... to je nešto što nas izuzetno uznemirava ali i da se intenzivnije zahteva od onih kontigenata Kfora koji su na KiM bili 1999. da omogući uvid u arhive", rekao je on.

Nuši je istakao da je otkrivanje sudbine nestalih humanitarno pitanje i da će prištinska strana nastaviti posvećeno da radi na otkrivanju sudbine nestalih.

On je rekao i da na Kosovu nismo uspeli da obezbedimo svest svih građana da se bave ovim problemima dodavsi da se njine bave samo porodice nestalih lica.

Imamo primedbe i na neke političare koji nisu baš mnogo voljni da se bave nestalima, rekao je Nuši dodavši da prištinska strana postupa profesionalno i u skladu sa međunarodnim konvencijama bez obzira na nacionalnost žrtve.

Prema njegovim recima, balans odnosno reciprocitet u broju pronađenih posmrtnih ostaka između Beograda i Prištine ne postoji.

Na sastanku je ukazano i da je ove godine rešeno 68 slučajeva, "što je omogućilo da isto toliko porodica zatvori bolno poglavlje".

Istovremeno je upozoreno da "spori napredak u odnosu na preostale nerešene slučajeve i dalje predstavlja težak teret za porodice nestalih svih nacionalnosti'.

Naglašena je i neophodnost vlasti da ispune obaveze po međunarodnom pravu i zadovolje pravo porodica da znaju šta je bilo s njihovim najmilijima.

Sastanku, na kome je ukazno i na neophodnost razmene i provere informacija o nestalima su prisustvovali predstavnici porodica nestalih, Crvenog krsta i međunarodne zajednice.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image