• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Svakodnevne muke osoba sa invaliditetom

 Nataša Petrović
Autor Nataša Petrović
Izvor mondo.rs

Povodom Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom na konferenciji za novinare ukazano je na probleme sa kojima se te osobe svakodnevno suočavaju.

"Jedan od problema sa kojima se redovno suočavamo su ustanove koje nisu adaptirane za osobe sa invaliditetom. Tako, ne možemo da uđemo u mnoge pošte, bolnice, banke, neke ustanove nemaju liftove, pa nam je i na taj način onemogućen pristup. U pošti se, recimo, desi da nas zaposleni pita zašto ne damo punomoć nekome da to uradi umesto nas, ali mi to ne želimo jer smo i sami sposobni da to uradimo", rekao je predstavnik Udruženjaparaplegičara i kvadriplegičara Beograd, Vukoman Bošković na konfernciji u Medija centru.

On je takođe rekao da je ovom udruženju već četvrti put ove godine isključuju struju zbog dugova koje je grad i država trebalo da plate, i najavio da će ovo udruženje zbog toga verovatno stupiti u štrajk glađu.

Svaka osma osoba sa invaliditetom nema osnovno obrazovanje

U Srbiji živi 571.780 osoba sa invaliditetom, što predstavlja osam odsto ukupnog stanovništa. Svaka osma osoba sa invaliditetom nema osnovno obrazovanje.Od ukupno oko 570.000 osoba sa nekim oblikom invaliditeta, koliko ih živi u Srbiji, svaka osma osoba nema osnovno obrazovanje. Međutim, među njima ima i obrazovanih, koji, ipak, nemaju posao.

"Još jedan od veoma važnih problema sa kojima se susreću osobe se invaliditetom je loša zdravstvena zaštita - "ortopedska pomagala dobijamo na svakih sedam godina, dok smo ih ranije dobijali mnogo češće. To nas navodi na zaključak da je položaj osoba sa invaliditetom u društvu sve gori", rekao je Bošković.

Iako su u pojedinim gradovima obezbeđena parking mesta za invalide, nesavesni građani ih često zauzimaju, a Bošković naglašava i da je izuzetno teško doći do nalepnice kojom se obeležava parking mesto za invalide.

Takođe, u pojedinim autobusima gradskog prevoza postoji mesto za invalide, ali "platforme koje bi osobama sa invaliditetom omogućile da bez ičije pomoći uđu u prevoz nisu u funkciji, a neke su čak i zavarene. Tome u prilog govori i što su nam mnogi vozači autobusa rekli da ne znaju kako se te platforme koriste, zbog čega zahtevamo od nadležnih u prevoz ugrade hidraulične platform, koje bi vozači mogli da aktiviraju pritiskom na dugme", rekao je predsednik udruženja "Feniks" Branko Jokić."Isti je slučaj i sa međugradskim i međunarodnim prevozom - onemogućeno name je da bilo gde samostalno putujemo".

Tehnički sekretar Udruženja obolelih od multiple skleroze Dejan Maletić, rekao je "da bi trebalo više uraditi kako bi se podigla svest o položaju osoba sa invaliditetom, jer nažalost još uvek postoje slučajevi da se građani od njih sklanjaju na ulici, kao da je to prelazna bolest".

Pored problema sa prevozom, neadaptiranim ustanovama i lošom zdravstvenom zaštitom, predstavnici udruženja osoba sa invaliditetomističu i to da preduzeća ne poštuju Zakon o zapošljavanju osoba sa invaliditetom.

Nataša Šević je osoba sa invaliditetom, a po struci je diplomirani defektolog. I pored toga, već deset godina je bez posla. "Kada sam studirala, mnogi su mi govorili da ću sigurno lako i brzo naći posao jer mali broj osoba sa invaliditetom ima diplomu visoke stručne spreme. Ni posle deset godina, posao nisam našla", kaže Nataša.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image