Kako je agenciji Beta rekla portparolka Apelacionog suda Mirjana Piljić, dvojici bivših pripadnika Državne bezbednosti rešenje je ukinuto zbog bitnih povreda Zakonika o krivičnom postupku, koje se ogledaju u tome da prvostepeni sud nije naveo jasne razloge, a zbog čega to rešenje nije moglo biti ni ispitano.

Ona je navela da se u obrazloženju, između ostalog, ne vidi da li su i kako način izvršenja, kao i težina posledica krivičnog dela doveli do uznemirenja javnosti, a ako jesu, da li su takvog karaktera da mogu ugroziti pravično i nesmetano vođenje postupka.

"Razlozi koje je Specijalni sud naveo da su ispunjeni uslovi svodi na konstataciju da je delo izvršeno 1999. godine, a da su tek 15 godina nakon izvršenog dela otkriveni izvršioci što čini aktuelnim njihove inkriminisane pravne radnje", kazala je Piljić. 



Apelacioni sud smatra da vreme koje je prošlo od izvršenja krivičnog dela svakako dovodi do intenziteta za pritvor po ovom zakonskom osnovu, međutim, ukoliko isti razlozi postoje i dalje, potrebno je da se na detaljniji način objasne i dovedu u uzročnu
vezu sa neophodnošću zadržavanja okrivljenih u pritvoru.

U optužnici koja je podignuta 6. juna za ubistvo Churuvije, optuženi su bivši načelnik Resora DB Radomir Marković, načelnik beogradskog centra DB-a Milan Radonjić, glavni obaveštajni inspektor u Drugoj upravi resora Ratko Romić i pripadnik rezervnog sastava tog resora Miroslav Kurak.

Novinar i vlasnik lista "Dnevni telegraf" Slavko Churuvija ubijen je 11. aprila 1999. godine ispred njegovog stana. U tom trenutku sa njim je bila njegova nevenčana supuga Branka Prpa koja se od zadobijenog udarca u glavu onesvestila.

Romić i Radonjić uhapšeni su 13. januara i od tada su u pritvoru, Marković je na izdržavanju kazne, a Kurak je u bekstvu.