• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vojnici ponovo u napuštenim kasarnama

Izvor mondo.rs

Pripadnici Vojske Srbije opet u objektima u Zrenjaninu, Požegi, možda i u Pirotu. Među brojnim kompleksima iseljenim u poslednjoj deceniji traži se i budući poligon za obuku specijalaca.

 Vojnici ponovo u napuštenim kasarnama

Vojska Srbije vratila se u kasarne u Zrenjaninu i Požegi, a velike su šanse i da vojnici ponovo budu na staroj adresi i u Pirotu. Ovi objekti napušteni su 2006. godine, posle čega su proglašeni viškom imovine. Vojsci je potreban i poligon za obuku Specijalne brigade, i u planu je da za to posluži neki od praznih vojnih kompleksa u Vojvodini.

Povratak vojske u donedavno otpisane kasarne dočekan je sa nepodeljneom podrškom vlasti gradova u kojima se nalaze. U povratku profesionalnih vojnika opštine i gradovi vide šansu za zapošljavanje svojih građana, ali i bolju brigu države o infrastrukturi, pišu "Novosti."

Ministar odbrane Bratislav Gašić izvršio je nedavno smotru vojnika u ponovo otvorenoj zrenjaninskoj kasarni, koja će ubuduće biti dom 22. pešadijskom bataljonu. Prema njegovim rečima, povratak vojske u ovaj grad znači i oko 250 novih radnih mesta za Zrenjanince.

"Uz pomoć lokalne samouprave i našim sredstvima obnovićemo kasarnu", rekao je Gašić. -"Reč je objektu koji je 2006. godine bio kompletno renoviran, ali uprkos tome, neko je doneo odluku da bude napušten.

Povratak vojske u pojedine napuštene kasarne označava i svojevrsnu reviziju master plana viška vojne imovine. U njemu su radi prodaje nabrojani svi vojni objekti koji su proglašeni suvišnim. Osam godina kasnije vojni vrh je uvideo da pojedine treba izuzeti sa spiska, jer još mogu da posluže vojsci. U Ministarstvu odbrane ne kriju da dosadašnja prodaja viška vojne imovine nije dala očekivani rezultat.

"Na prodaju je oglašeno oko 450 kasarni i drugih kompleksa, ali je do sada otuđeno manje od 60", objašnjavaju u ovom ministarstvu. "Vojska je od toga zabeležila prihod od oko 185 miliona evra, od čega je veći deo sume (169 miliona evra) obezbeđen kroz kompenzaciju za stanove."

Prekobrojni vojni objekti prvobitno su procenjeni na oko milijardu evra. Posle osam godina propadanja jasno je i da je njihova vrednost neuporedivo manja.

Uz kasarne, na spisku viška vojnih dobara nalaze se i domovi vojske, poslovne zgrade, klubovi, sportsko-turistički kompleksi, pa čak i aerodromi. Na ovoj listi je "Lisičji jarak" nadomak Beograda, kao i aerodromi u Kovinu, Smederevskoj Palanci, Zrenjaninu, Trsteniku, Sjenici, Bojniku i Leskovcu, kao i delovi aerodroma u Nišu, Pančevu, Somboru. Pojedine piste, poput kovinske ili zrenjaninske, zbog svog geografskog položaja, mogle bi da dobiju veoma značajno mesto u vazdušnom saobraćaju.

Ima, međutim, i suprotnih primera. Uprkos brojnim problemima, na nekada vojnom zemljištu u Subotici nikla je industrijska zona, u nekadašnjoj kasarni na Voždovcu stambeno naselje, a u Zemunu - poštanski distributivni centar.

Tagovi

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

kilo

Ajd pazite malo sta pisete. 22.bataljon nije u Zrenjaninu vec u Pozegi.

djoko

"Reč je objektu koji je 2006. godine bio kompletno renoviran, ali uprkos tome, neko je doneo odluku da bude napušten."

TRN U ...

Stambena zona na Vozdovcu, gde polovina stanova jos uvek nije prodata, a u Zemunu, koliko ja znam taj postanski centar jos uvek ne radi, a zavrsen je pre par godina, toliko o tome.

special image