Ukoliko kosovske institucije ne budu povukle sporni Predlog zakona, koji omogućava da kombinat "Trepča" pređe u vlasništvo Kosova, Srbija će po svom zakonu pokrenuti proces privatizacije ovog kombinata, najavio je ministar privrede Željko Sertić.
"Mi smo sve odluke o privatizaciji preduzeća sa Kosova i Metohije povukli i odložili do daljnjeg, kako bismo nastavili Briselske razgovore, kako bismo na dobrim osnovama pričali o pitanju vlasništva", rekao je Sertić za RTS i istakao da je bilo dogovoreno da se o tome pregovara na nekom drugom nivou, u nastavku razgovora.
"Ovo je grubo kršenje svih procedura i pravila", rekao je Sertić, uoči sednice kosovskog parlamenta na kojoj će danas po hitnom postupku biti razmatran Predlog izmena i dopuna Zakona o javnim preduzećima, koji omogućava da kombinat "Trepča" pređe u vlasništvo Kosova.
On je upozorio da kršenje dogovora i pravila "može da napravi nesagledive posledice na odnose dve zajednice, a pre svega na ekonomski i svakodnevni život ljudi na severu Kosova".
Sertić je podsetio da su, u procesu privatizacije preduzeća, za "Trepču" već stigla četiri pisma o zainteresovanosti iz inostranstva, i to iz SAD, Kanade, Švajcarske i Mađarske, "zemalja gde se izuzetno poštuju vlasnički odnosi", a da postoje i dve zainteresovane kompanije iz Srbije.
Ističući da nema dileme ko je vlasnik "Trepče", Sertić je naveo da je oko 56 odsto kapitala u vlasništvu Fonda za razvoj Republike Srbije, plus 22 odsto su različite kompanije iz Srbije, kao što su Goša, Dunav osiguranje, Jugobanka u stečaju, Beogradska banka u stečaju, Termoelektro...
"Samo u ta dva paketa imamo 75-76 odsto vlasništva", izjavio je Sertić i precizirao da su "to dokazive stvari koje postoje u papirima".
On je dodao da, pored toga, imamo 268 miliona evra prijavljenih potraživanja "i njih smo sa spiskovima i dokumentacijom predali pokrajinskim institucijama".
Procena je, čak, da su potraživanja do 480 miliona evra, tako da bilo kakav jednostrani način razgovora o privatizaciji "Trepče", dogovora o realizaciji poslovnih aktivnosti bez naše strane nije moguć, naglasio je Sertić i istakao da je odluka Prištine došla iznenada, bez ikakvih konsultacija sa našim predstavnicima na političkom ili tehničkom nivou i da se "nada razumu" kao krajnjem rešenju.
Kosovska vlada usvojila je 14. januara Predlog izmena i dopuna Zakona o javnim preduzećima, koji omogućava da kombinat "Trepča" pređe u vlasništvo Kosova, a Predsedništvo pokrajinskog parlamenta odlučilo je da se Predlog zakona po hitnom postupku danas uvrsti u dnevni red zasedanja.
Jednostrani prelazak kombinata "Trepča" u vlasništvo Kosova je za Srbiju neprihvatljiv, kaže direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić
Jednostrani prelazak kombinata "Trepča" u vlasništvo Kosova je za Srbiju neprihvatljiv, ovo je jedna od situacija kad treba da pokažemo zube, da podvučemo liniju i kažemo: Dalje nećete moći, rekao je jutros direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić.
"Postoje neke stvari koje, ako jednom pustite, kasnije vrlo teško možete da ispravite i posledice za srpsku zajednicu bi bile tako dalekosežne da bismo mogli da govorimo o potpunom ekonomskom obespravljivanju našeg naroda", rekao je on za RTS, uoči sednice predsedništva pokrajinskog parlamenta koja će danas u 10 sati po hitnom postupku razmatrati Predlog izmena i dopuna Zakona o javnim preduzećima, koji omogućava da kombinat "Trepča" pređe u vlasništvo Kosova.
On je dodao da su srpski zvaničnici "osim stalnog političkog pristiska i predočavanja posledica liderima u Prištini, ne samo javno već i neformalno, u stalnom kontaktu i sa predstavnicima međunarodne zajednice, sa ambasadorima zemalja iz grupe Kvinta, plus šef delegacije EU".
Na pitanje kakva je reakcija predstavnika međunarodne zajednice, Đurić je odgovorio da ne bi bilo diplomatski da govori u njihovo ime, ali da može da kaže "da imaju dosta razumevanja za naše stavove, zbog toga što iako se oni sa nama generalno ne slažu oko statusa Kosova, poštuju privatnu svojinu".
Ova svojina je nedvosmisleno najvećim delom na Fondu za razvoj, zatim na bankama i još nekim domaćim privrednim subjektima iz Srbije, rekao je Đurić i dodao da bi "otimanje, konfiskacija "Trepče" bila neprihvatljiva u političkom smislu" i da potkopava same temelje Briselskog sporazuma.
"O čemu možemo da se dogovaramo ako bi pokrajinska vlada usvojila odluku kojom ima ovlašćenje da svako društveno preduzeće, ne samo "Trepču", pretvori u javno preduzeću u stoprocentnom vlasništvu takozvane Republike Kosovo", zapitao je Đurić.
Kosovska vlada usvojila je 14. januara Predlog izmena i dopuna Zakona o javnim preduzećima, koji omogućava da kombinat "Trepča" pređe u vlasništvo Kosova, a Predsedništvo pokrajinskog parlamenta odlučilo je da se Predlog zakona po hitnom postupku uvrsti u dnevni red današnjeg zasedanja.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti