"Pozivam srpske lidere da pronađu snagu i suoče se sa prošlošću I pozivam SB UN-a da zatraži od Srbije da taj izveštaj (FHP) shvati sa punom ozbiljnošću", rekao je Tači, koji je na sednici zatražio i podršku za učlanjenje Kosova u UN.

Fond za humanitarno pravo je nedavno saopštio da poseduje dokumenta koja ukazuju da je aktuelni načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Ljubiša Diković odgovoran za ratne zločine na Kosovu i Metohiji, što je Ministarstvo odbrane ocenilo kao "nastavak orkestrirane kampanje protiv sistema odbrane."


Tači je na sednici Saveta bezbednosti UN rekao da Srbija nije započela nijedan proces protiv stotina oficira i policajaca, koji su, kako je kazao, učestvovali u zločinima na teritorijama opština Srbica i Glogovac.

Tači je optužio Srbiju za kašnjenje u ostvarivanju sporazuma iz Brisela, što, prema njemu, pokazuje da Srbija još nije digla ruke od uplitanja u unutrašnja pitanja Kosova.

On je ponovio da će Vlada Kosova nastaviti da bude orijentisana na normalizaciju međudržavnih odnosa sa Srbijom i nastavak dijaloga koji treba da bude okončan međusobnim priznanjem dve zemlje.

Tači je ponovo zatražio redefinisanje uloge UN na Kosovu kao i pomoć Kosovu u nastojanjima da postane članica UN.

Tači je podsetio i da se za nekoliko dana navršava sedam godina od proglašavanja nezavisnosti Kosova.

"Dozvolite mi da kažem da je u ovih sedam godina Republika Kosovo, zahvaljujući volji i opredeljenju naroda, politici i međunarodnoj zajednici, izgradila multietničko društvo i demokratske institucije koje su stabilne i održive i kao rezultat toga Kosovo je postal faktor mira i stabilnosti u regionu i šire", rekao je šef kosovske diplomatije.

Tači je govorio i o organizovanju susreta ministara spoljnih poslova zemalja regiona u martu kada će Kosovo biti domaćin šestorice ministara, među kojima je i ministar spoljnih poslova Srbije.

Dodao je da će se na tom skupu govoriti o zajedničkim investicionim projektima.

Ocenio je takođe da je u ostvarivanju potpisanih sprazuma postignut opipljivi napredak.

Fond za humanitarno pravo predstavio je krajem januara dosije "Rudnica", u kojem su navedeni podaci o kosovskim Albancima, čija su tela ekshumirana iz masovne grobnice u Rudnici prosle godine i traži istragu od Tuzilaštva za ratne zločine.