U jeku sezone lova na vuka ovo udruženje je ministru odbrane Bratislavu Gašiću, nadležnima u Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine, sekreatarijatu za zaštitu životne sredine uputilo apel kojim ukazuje na na veliku štetu koja se čini nehumanom i nezakonitom “hajkom na vuka.

Udruženje traži i da se preuzmu sve potrebne Zakonske mere i zaustavilov na vuka planiran za 21. februar u Velikom Šiljegovcu kod Kruševca.

U dopisu se navodi da je Zakonom o divljači zabranjen lov u vreme kada je lovište pogođeno požarom, poplavama, snežnim nanosima, poledicom i drugim elementarnim nepogodama, što je prošle godine bio slučaj i u našoj zemlji.

”Kao što znamo prethodne godine smo imali velike količine padavina, izlivanje reka, poplave, klizišta, ugrožena su i naselja , što traje duže unazad, na planinama je pao veliki sneg, jako je hladno i ima poledica. Vukovi, kao i ostale divlje životinje, su takođe pogođene svim ovim nepogodama, skloništa su im uništena, izvore hrane takođe nemaju dovoljno, preživljavaju jedva i gore nego mi ljudi. Zato vas molimo da se što hitnije uključite i zaustavite ovu hajku koja će samo još više dovesti do stresa, haosa i uništenja divljih životinja.”, navodi se u dopisu ORPAK-a.

Ovo udruženje zahteva i da se , budući da u Srbiji brojnost populacije vuka nije na zavidnom nivou, proveri i naloži objavljivanje brojčanog stanja svih divljih životinja, pogotovu sada vuka-što je Zakonska obaveza. 

"Hajka” na vuka je tradicionalni grupni lov na vuka i obnovljen je sredinom 80-ih godina.

 ORPAK ističe da je hajka u kojoj učestvuje i do 1.000 lovaca sa psima,  veliki stres za divljač i da prilikom progona budu i povređene i da umiru u najstrašnijim mukama, što se kosi za Zakonom koji se odnosi na zaštitu životinja.

"Novi Zakon o divljači i lovstvu doneo je brojne novine kada je u pitanju vuk. Primenom Bernske konvencije vuk je svrstan u kategoriju divljači koja uživa tretman lovostajem zaštićene vrste i u narednom periodu će se propisati lovna sezona na vuka u našoj zemlji ( vuk u Deliblatskoj peščari odnosno na teritoriji Vojodine uživa status trajno zaštićene vrste). Takođe, novim Zakonom o divljači i lovstvu predviđeno je, da su u grupnom lovu na vuka neophodni stručni pratioci”, piše u dopisu udruženja.

Vuk je potpuno nestao ili je drastično proređen u Skandinaviji, zemljama Beneluksa, Francuskoj, Nemačkoj, Švajcarskoj, Austriji i Mađarskoj. Veoma je ugrožen i u Italiji, Španiji, Portugalu, Češkoj i Slovačkoj.

Brojnost vuka u Rumuniji, Bugarskoj, Grčkoj, Albaniji, Poljskoj, zemljama bivšeg SSSR-a (evropski deo) i zemljama bivše Jugoslavije, izuzimajući Hrvatsku i Sloveniju je manje ugrožen ali organizovanjem ovakvih akcija "hajke na vukove" i naša zemlja bi mogla uskoro da bude svedok izumiranja predatora.