• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pohvale iz Brisela za Vučića i Dačića

Izvor Beta

Premijer Aleksandar Vučić odlučno nastoji da se izbori s izazovom evropskih reformi i "uređivanjem" odnosa s Prištinom, kažu iz EU.

I šef diplomatije Ivica Dačić je umešnim predsedavanjem OEBS-u takođe pokazao da je Srbija zemlja na Zapadnom Balkanu s kojom treba računati, rekli su Beti visoki evropski diplomatski zvaničnici.

Pohvale iz Brisela stižu uoči sutrašnjeg zasedanja šefova diplomatija u Briselu, na kojem će, međutim, posebna pažnja biti posvećena "povoljnom zaokretu" i dogovoru političkih snaga u Bosni i Hercegovini o reformama i uređenju državnog ustrojstva s ciljem evropske integracije.

Takođe se očekuje, kako je rečeno, da visoka predstavnica EU Federika Mogerini predloži da se toj zemlji odobri stupanje sporazuma o pridruživanju i otvori perspektiva kandidature za članstvo u EU.

To pokazuje da Zapadni Balkan, želeli su da podvuku izvori u EU, uprkos zamoru od proširivanja ostaje "u vidnom polju" onih koji odlučuju u Uniji, a to potvrđuju ocene Evropskog parlamenta i temeljita, upravo usvojena rezolucija EP o Srbiji, koja uravnoteženo ukazuje na uspehe i nedostatke u reformama koje Srbiju vode ka članstvu u Uniji.

U internoj analizi EP se međutim podvlači da će "brzina sprovođenja reformi odrediti i brzinu pregovora o članstvu Srbije i EU, a odnosi s Kosovom su i dalje vrhunski prioritet za Srbiju".

Visoke diplomate u Briselu dodaju da je dogovor Srbije i Međunarodnog monetarnog fonda i za Evropsku komisiju povoljan činilac, što je, kako je ukazano, srpski ministar finansija Dušan Vujović potvrdio u četvrtak na skriningu u Briselu, naglasivši da će, uz strukturne reforme, Srbija smanjiti budžetski deficit i javni dug saglasno zahtevima EU.

Evropska komisija očekuje pre svega da, uz reforme sektora vladavine prava i pravosuđa, ozbiljan zamah dobiju strukturne ekonomske reforme, naročito rešenja za nerentabilna javna preduzeća, i da se dosad preuzeta "pravna tekovina" EU, zakoni i propisi, u Srbiji sprovedu na delu i daju opipljive rezultate.

Zamerke koje postoje oko posustajanja ili praznina u reformama vladavine prava, nezavisnosti pravosuđa, suzbijanja korupcije ili slobode medija su ozbiljne i od njih se neće odustati, kao ni od zahteva da srpske vlasti stvore bolje uslove za poslovanje firmi i privlačenje investicija.

Jer, kako su podvukli u zapadnobalkanska i srpska pitanja dobro upućeni izvori u Briselu, ne sme se smetnuti s uma da je bitan uslov za ulazak nove članice u EU to da ona veoma popravi ekonomsko i socijalno stanje i postane "ekonomski zrela" i približi se prihvatljivoj ravni unutar zahtevnog tržišta i politika EU.

Na opasku Bete da je i MMF u upravo objavljenoj analizi o Zapadnom Balkanu predočio da taj region već godinama ekonomski posustaje, a da su i ekonomisti MMF priznali da je u slučaju Grčke jedino "stezanje kaiša" ubilo ekonomski rast i zapošljavanje, sagovornici u EU uzvraćaju da će Evropska komisija i Unija svakako opipljivo pomoći svaku vladu u regionu koja krene ka uspostavljanju "zdrave privrede".

Na primedbu da na Zapadnom Balkanu već dugo nema investicija EU i sa Zapada, da je pitanje energetske sigurnosti ogroman problem za ceo region, dok ulaganja dolaze jedino iz arapskih zemalja, Kine ili Rusije, odgovor je glasio da će investitori bez sumnje doći i iz EU ako se region više objedini kao tržište i garancijama za bezbedno poslovanje ubedi investitore.

Zamoljeni da objasne kako se može tumačiti pritisak nekih članica EU na Srbiju da odmah prihvati sankcije protiv Rusije, pa i strategijsko viđenje da je to nužno da se spreči ruski upliv, pa i navodna želja za "interesnom sferom" na Balkanu, evropske diplomate uzvraćaju da to možda najbolje odražava stav u rezoluciji EP koji poziva Beograd da se usaglasi sa spoljnom politikom EU.

One, takođe, napominju i da Srbija može odigrati povoljnu ulogu u poboljšanju odnosa EU i Rusije.

Savršeno je jasno, podvlače izvori u EU, da će okončanjem pregovora o članstvu Srbija preuzeti i obavezu sprovođenja zajedničke spoljne i bezbednosne politike, ali isto tako i da zasad Srbija veoma pažljivo mora da vodi računa o svojim ekonomskim važnim vezama s Rusijom, kao i raspoloženjem stanovništva.

"Srbija se toplo nada, isto kao i mi a to pokazuje i umešno i uravnoteženo delovanje Srbije u OEBS-u, da će se ukrajinska kriza u dogledno vreme usmeriti ka stabilizaciji i okončanju oružanih sukoba, što će omogućiti bar delom povratak odnosa s Rusijom na ranije stanje - perspektivom da sankcije postepeno budu ukinute i taj problem nestane", rekli su zvaničnici u Briselu.

Komentari 12

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Jeza

Svaka cast, kako su samo poslusni,jos samo narod da nateraju da izumre na ovoj teritoriji a na dobrom su putu i dobice Nobelovu nagradu.

DOKLE I TAJ PROKLETI BRISEL

NEKO JE OVDE DEBELO PLAČEN DA ISPUNJAVA SVE BIZARNE I ZA SRBIJU STETNE ZAHTEVE BRISELA.OVO JE STVARNO MIZERABILE DIKTU-PREVOD(VREDNO SAZALJENJA).

S & O

PA, DAJTE IM PO 1-uVILU U BRISELU i PASOŠE ! A,MOŽE I PENZIJE ! VALA, ZASLUŽILI SU I......., NEKA OSTANU, ZA UVEK ! DIVNI LJUDI A, I IMAMO MI JOŠ TAKVE EXSPERTE, DA POMOGNEMO €-PI ! SARADNJA ! Evo, primer: VAMA NAŠI EXPERTI, NAMA VAŠE BOMBE! VAMA SIROVINE, NAMA VAŠE ĐUBRE, O.K ?! Bilateralna funkcija ! MI VAMA STRUČNJAKE, VI NAMA AZILANTE ! VAMA SRBIJU, NAMA PLANETU MERKUR ! U R A !!!

special image