• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Predsednica Hrvatske na svečanosti SPC u Zagrebu

Izvor MONDO/Beta

Svečanom akademijom u Zagrebu obeležena su dva veka od osnivanja prve srpske osnovne škole pri zagrebačkoj pravoslavnoj crkvenoj opštini i deset godina od osnivanja Srpske pravoslavne opšte gimnazije "Kantakuzina Katarina Branković".

Predsednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović istakla je na svečanosti u Hrvatskom narodnom kazalištu da je Hrvatska država ne samo proklamovane, već stvarne tolerancije.

Ona je rekla da će pomagati afirmaciju svih nacionalnih manjina i verskih zajednica i dodala da je negovanje sopstvene tradicije i otvorenosti prema drugim kulturama, važna osnova za izgradnju celovitog humanizma.

Mitropolit zagrebačko-ljubljanski, Porfirije naglasio je da hrvatski i srpski narod povezuje hrišćanska vera i prostor na kojem žive,  ali "nismo jednoobrazni i Bogu se ne moramo jednoobrazno moliti", dodao je mitropolit.

Na svečanosti su bili predstavnici Vlade Hrvatske, Grada Zagreba, izaslanica predsednika Srbije Jasmina Mitrović Marić, predstavnici verskih zajednica u Hrvatskoj i javne ličnosti.

Uz predsednicu Hrvatske, na skupu su bili i bivši predsednici Stjepan Mesić i Ivo Josipović, što je prvi put da su se zajedno pojavili od februara kada je Grabar-Kitarović preuzela dužnost.

U programu su učestvovali članovi Hora HNK-a u Zagrebu, Hora zagrebačkog Sabornog hrama Preobraženja Gospodnjeg, Jora Svetoarhangelskog manastira u Kovilju, učenici Srpske pravoslavne opše gimnazije i dramski umetnici iz Beograda.

Komentari 7

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Lovre

Poznavao sam jednu ženu hrvatsku Srpkinju koja se je udala za Hrvata. Hrvat sam i ja, a naši kućni prijatelji bili su članovi jedne domaće, dalmatinske, hrvatske obitelji čija je snaha (ta žena o kojoj govorim) bila iz Like, iz rodnog mjesta NikoleTesle, čak su neki rođaci. Ta gospođa, intelektualka, rođena, odgojena i obrazovana u Hrvatskoj, u SFRJ, jedan jedini put ,i to na dva dana, bila je u Srbija na omladinskoj radnoj akciji "Novi Beograd". Jednom mi je priznala da tada još ni blizu nije znala da će se udati za Hrvata, ali je znala da nikad više neće nogom kročiti u Srbiju. Završio sam fakultet u SFRJ, u drugoj republici, a ne Hrvatskoj. Kada bih pokupio koji izraz koji se ne pripada hrvatskom jeziku, draga teta Jelica me je ispravljala: " ne porodica, nego obitelj, ne lično, nego osobno, ne kaže se voz, nego vlak, ne oprisati, nego operirati, ne januar, nego siječanj, ne ćelija, nego stanica, ne tašna, nego torba, ne stanica, nego kolodvor". Kada je ranih 60-tih dala krstiti svog sina prvorođenca u katoličku crkvu, nas Hrvate podučavala je da je i Rastko Nemanjić (poslije postao sveti Sava) rođen i kršten kao katolik i da Srbi griješe kada loše govore o katoličanstvu i papi, kada su i sami nekada bili u istoj Kristovoj crkvi. U životu sam živio, dobro upoznao i družio se sa preko 100 osoba poput tete Jelice. Mnogi su sami ili njihova djeca uzeli pušku i branili Hrvatsku. Hvala im. Odgojili su me, ne vaspitali, i oblikovali kao kipari, a ne vajari, ali nemam ništa protiv da se neki vaspitaju i imaju vajare. Tako me je učila teta Jelica.

Jadno

@Lovre Krasna pricica.

Др.

@Lovre А није те тета Јелица учила шта је радио католички клер на челу са Алојзем Степинцем? А држава у којој сада живиш и која је настала тако што је прво укинула Србе као конститутиван народ, по чему се разликује од НДХ?

special image