Prema ranijoj najavi, Rama i Tači trebalo je da se sastanu sa liderima vodećih političkih formacija makedonskih Albanaca - liderima Demokratske unije za integraciju (DUI) Alijem Ahmetijem i Demokratske partije Albanaca (DPA) Menduhom Tačijem.

Istovremeno, na inicijativu predstavnika međunarodne zajednice, sutra bi u Skoplju trebalo da se sastanu lideri vodećih političkih formacija u Makedoniji.

Skopski mediji navode da je to još jedan pokušaj za početak političkog dijaloga četiri partije, da bi se krenulo u rešavanje političke krize.

Predviđen je sastanak lidera VMRO-DPMNE Nikole Gruevskog, Socijaldemokratskog saveza Makedonije (SDSM) Zorana Zaeva, Demokratske unije za integraciju (DUI) Alija Ahmetija i predsjednika Demokratske partije Albanaca Menudha Tačija.

Zaev je večeras rekao da će doći na sastanak samo ako budu prisustvovali predstavnici međunarodne zajednice.

Ideja međunarodnih posrednika bila je da se Zaev i Gruevski sastanu u Briselu uz posredovanje evropske parlamentarne trojke koju čine Edvard Kukan, Ričard Hovit i Ivo Vajgl.

S obzirom da Zaev ne može napustiti Makedoniju, jer je optužen u aferi "Puč", odlučeno je da se sastanak održi u Skoplju, navode mediji.

Nekoliko hiljada demonstranata zatražilo je večeras na protestu ispred Osnovnog suda u Skoplju oslobađanje aktivista i privedenih studenata, koji su zadržani na početku serije protesta protiv vlade premijera Nikole Gruevskog.

Prethodno su se demonstranti okupili ispred zgrade Vlade, tražeći ostavke svih ministara.

Nakon što su ispred policijskog kordona koji obezbjeđuje zgradu Vlade ostavili veliki transparent sa natpisom "Zbogom Nikola", uzvikujući "Ostavke", "Dole diktatura" i "Gotovo je gotovo", uputili su se prema sudu.

Antivladini protesti u Makedoniji počeli su u utorak, 5. maja pošto je Zaev objavio da je 22-godišnjeg Matina Neškovskog pre četiri godine na proslavi izborne pobjede vladajućeg VMRO-DPMNE ubio policajac na dužnosti Igor Spasov.