• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Istraživanje: Srbi hoće u EU, ali ne bez Kosova

Izvor Tanjug

Većina građana - 59 odsto - podržava članstvo Srbije u Evropskoj uniji i opšti stavovi prema EU su generalno stabilni, rezultati su najnovijeg ispitivanja javnog mnjenja koje je sproveo Medium Galup.

  Članstvo u EU podržava 59 odsto građana Srbije Izvor: Ilustracija MONDO/Podaci TNS Medium Galup

Izvor: Ilustracija MONDO/Podaci TNS Medium Galup

Podaci, istovremeno, pokazuju da je dve trećine građana protiv priznavanja nezavisnosti Kosova u cilju ulaska u EU, iako smatraju da je to glavni uslov pristupanja, pokazalo je istraživanje "Stavovi građana Srbije prema EU integracijama".

Kako je rekla direktorka istraživanja i razvoja TNS Medium Galupa, Milana Aleksić, na konferenciji za novinare, 59 odsto građana podržava članstvo Srbije u EU, a ukoliko bi referendum o pristupanju Srbije EU bio održan danas, 55 odsto građana glasalo bi "za", dok bi 26 odsto bilo "protiv".

Slaba informisanost o donacijama EU

Aleksić je navela da je 24 odsto građana čulo za programe pomoći EU i da veruju da je EU četvrti najveći donator. "To pokazuje da percepcija građana o donacijama i dalje nije u skladu sa realnom situacijom, jer je EU od 2000. do 2015. za Srbiju izdvojila više od 3 milijarde evra bespovratne pomoći iz pretpristupnih fondova", istakla je Aleksić.

"Kao uslov koji Srbija treba da ispuni kako bi postala članica EU, 41 odsto građana navodi priznavanje nezavisnosti Kosova, a sledeći na listi uslova su sveobuhvatne reforme, koje navodi 21 odsto građana, zatim borba protiv korupcije i kriminala - 12 odsto, i ekonomska stabilnost, takođe 12 odsto", rekla je Aleksić.

Podaci istraživanja pokazuju da, iako to smatraju kao glavni uslov pristupanja, 66 odsto građana je protiv priznavanja nezavisnosti Kosova u cilju ulaska u EU, dok 58 odsto podržava dijalog Beograda i Prištine.

Prema njenim rečima, odnos građana prema EU je stabilan i 47 odsto građana reklo je da je njihov stav "generalno pozitivan", a u prethodnom istraživanju Medium Galupa, takođe sprovedenom za potrebe Delegacije EU u Srbiji, taj stav je izneo isti procenat građana.

Izvor: Ilustracija MONDO/Podaci TNS Medium Galup

"Najčešći razlozi koje građani navode su ekonomske prirode - bolja budućnost, prosperitet- 46 odsto, bolji standard 38 odsto i bolje šanse za zaposlenje 34 odsto", rekla je Aleksić.

Kako je navela, građani koji su protiv članstva, pored brige o povećanju siromaštva i lošijeg standarda, kao glavne razloge navode eksploataciju prirodnih resursa, pritiske, uslovljavanje, kao i gubitak nacionalnog identiteta.

"Pedeset sedam odsto građana očekuje da će Srbija postati članica EU za oko 10 godina i ranije, dok se smanjio broj građana koji smatraju da se to nikada neće dogoditi i sada iznosi 14 odsto, a taj broj je u septembru 2014. iznosio 22 odsto", rekla je Aleksić.

Prema njenim rečima, građani su naveli da bi želeli više informacija o uticaju pristupanja EU na ekonomsku situaciju i životni standard u Srbiji, i to 33 odsto, zatim o životu običnih ljudi u državama članicama EU i to 33 odsto, a na trećem mestu su informacije o pregovorima Srbije sa Eu, što je navelo 27 odsto građana.

Istraživanje, koje je za potrebe Delegacije EU u Srbiji realizovao TNS Medium Galup od 26. marta do 1. aprila, sprovedeno je na uzorku od 1.265 punoletnih ispitanika, metodom "licem u lice".

Tagovi

Komentari 16

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Beograđanka

Kao prvo anketa je lažirana a kao drugo ovi nas samo zavlače iz EU,neće nas primiti dok ne priznamo zvanično Kosovo a ako se i to desi što je vrlo verovatno sa ovakvom vlasti uvek će postavljati neke nove uslove tako da mislim da će nas primiti na sveto NIKAD,tj.do tada se možda i raspadne ova EU-a.

kako da ne

Ja lično nisam za EU, iako studiram tamo i cela procedura oko papirologije bi bila lakša. Ne verujem ni da je 59% za, a ako je anketa rađena na način na koji su birani ''slučajni prolaznici'' tokom protesta na trgu Republike u Beogradu, onda je sve jasno.

Kuvar

ahahhaha nista laznije nisam cuo od ove ankete hahaha

special image