• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U Srbiji živi gotovo 300.000 izbeglica

Izvor MONDO/Tanjug

U Srbiji živi 277.890 prisilnih migranata sa prostora bivše SFRJ i njihova prosečna starost je 43,3 godine, rečeno je na predstavljanju publikacije "Dve decenije izbeglištva u Srbiji" koju je objavio Republički zavod za statistiku.

Najviše prisilnih migranata živi u Vojvodini, a najmanje u južnoj i istočnoj Srbiji,

Prema rečima autorke publikacije Vesne Lukić, u Vojvodini živi 51, 3 odsto, a najmanje ih je u južnoj i istočnoj Srbiji, svega 4, 9 odsto od ukupnog broja prisilnih migranata.

Posmatrano po opštinama, navela je ona, najveće učešće prisilnih migranata u ukupnom stanovništvu zabeleženo je u opštinama Šid, Inđija, Sremski Karlovci, dok ih je najmanje u Sjenici, Tutinu i Lebanu.

Lukić je naglasila da su za prisilne migrante koji su učestvovali u unutrašnjim migracijama privlačnija bila gradska naselja.

"Od ukupnog broja unutrasnjih migranata 57, 3 odsto se preselilo u gradove", istakla je ona.

Lukić je rekla i da najveći broj prisilnih migranata radno sposobno, a najviše su zastupljeni u uslužnim delatnostima.

"Najveći broj ovih lica radi u trgovini, njih 22.325, a zatim u prerađivačkoj industriji i građevinarstvu", rekla je ona i dodala je najmanji broj prisilnih migranata zaposlen u oblastima nekretnina i rudarstva.

U populaciji prisilnih migranata, među kojom je 50,7 odsto žena, nepismeno je 4.055 starijih od 10 godina, od cega 3.461 žena, a 594 muškaraca.

"Cilj publikacije je da obezbedi relevantnu osnovu za prepoznavanje potreba i problema prisilnih migranata i njihovih porodica i da doprinese stvaranju mera ekonomske, socijalne i zdravstvene politike za poboljšanje životnih uslova tih lica", navela je Lukić.

Ona je objasnila da se u publikaciji, koja je bazirana na rezultatima Popisa stanovništva, domaćinstva i stanova iz 2011. godine, analiziraju demografske, obrazovne, socijalne i druge karakteristike prisilnih migranata sa prostora bivše SFRJ.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image