• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Samo prijemni brucoše košta i do 7.500

Izvor mondo.rs

Mnogi budući akademci iznenađeni su nepredviđenim izdacima za upis, prijemne ispite, indekse, obrasce, koji iznose i više od 15.000 dinara.

Taman kada su pregurali finansijske muke oko male mature, roditelji budućih brucoša našli su se u novom nebranom grožđu- za koji dan moraće da izdvoje i do 15.000 dinara za troškove upisa na fakultet I to ne računajući školarinu, za koju prosečno treba izdvojiti oko 100.000 dinara.

U trci da se što bolje pripreme za prijemni ispit, većina maturanata i njihovih roditelja ne obraća pažnju, na često skrivene troškove kojima fakulteti pune kase.Plaća se prijavni list, prijemni ispit, indeks, upis, prigovor na rang listu, rad studentskih organizacija, osiguranje, provera sposobnosti, ŠV obrasci...


Novac počinje da se sliva već od šaltera za prijem dokumenata, jer polaganje prijemnog ispita košta prosečno 5.000 dinara.

Da apsurd bude veći, prijemni plaćaju čak i oni koji su oslobođeni polaganja jer su bili pobednici nekog od takmičenja koje organizuje Ministarstvo prosvete.Za takve đake obično postoji popust, pa će umesto 7.500 platiti “samo” 6.000 , kao što je slučaj na beogradskom Filološkom fakultetu.

Na fakultetima, sa druge strane, kažu da cena prijemnog ispita nije previsoka, jer pokriva troškove organizacije ispita, pregledanja radova I objavljivanje rang lista. Oni dodaju da cene nisu godinama menjane i da je sve neuporedivo jeftinije nago na privatnim fakultetima.

Milan Janković, čiji će sin konkurisati na beogradskom Filološkom fakultetu, kaže da je bio neprijatno iznenađen kada je nedelju dana pre početka upisa saznao za nepredviđene troškove.

”Nisam znao i da se učestvovanje na prijemnom plaća, a niko ne može da garantuje da će moje dete biti upisano. A ako moj sin prođe, a tome se nadamo, treba da sednem I izračunam koliko mi još novca treba za upis”, kaže ovaj otac za "Politiku."

Ukoliko negov sin bude položio prijemni, za upis će morati da plati još 28.000 dinara, ne računajući školarinu, ukoliko bude u samofinansirajućoj kategoriji.

I dr Milovan Šuvakov, pomoćnik ministra prosvete za visoko obrazovanje, smatra da je loše što fakulteti naplaćuju prijemni ispit.

"To što fakulteti imaju cenovnik čak I kada su kandidati oslobođeni prijemnog, predstavlja sramotu.Većina evropskih zemalja ukida prijemne ispite da bi smanjili sistemske korupcije I zato Ministarstvo prosvete izrađuje koncept velike mature koja će do 2020. postati jedinstvena ulaznica u visoko obrazovanje" , kaže dr Šuvakov.

Na komentar da je glavni argument fakulteta da moraju da se dovijaju na različite načine ne bi li pokrili minus u kasi, jer Ministrastvo prosvete ne isplaćuje materijalne troškove na vreme, on odgovara da će I finansiranje visokog obrazovanja takođe biti uređeno novim zakonom i da će se truditi da se razvije sistem koji će biti pravedan i za velike , bogate fakultete ali I za one male.




Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Birostan

Plaća li se ulazak na fakultet,ako ne to bi trebalo,ko god nema index faksa 100 dinara za ulazak,i eto para. A gde su tu troškovi ptevoza,rane i ostalog za studente iz unutrašnjosti

special image