• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Da li je moguće isključiti se sa mreže toplana?

Izvor Tanjug

Isključenje stanova sa sistema daljinskog grejanja je tehnički moguće, ali bi oko toga trebalo da se saglase svi stanari zgrade, poručuju iz Udruženja toplana.


Predsednik Upravnog odbora Udruženja toplana Dejan Stojanović rekao je za RTS da je, u zgradi od 20 ili 30 stanova, tehnički moguće sa daljinskog sistema grejanja isključiti jedan, dva ili pet stanova.

Međutim, u slučaju zahteva za isključenje, Ugovor o isporuci odnosno snabdevanju toplotnom energijom se ne bi raskidao u potpunosti, već bi bio potpisan aneks ugovora.

"Zbog instalacija koje ostaju ili prolaze kroz određene stanove građana koji podnose zahtev za isključenje, a oni moraju da omoguće da se usluga pruži onima koji ostaju priključeni na sistem", objašnjava Stojanović.

Ukoliko se jedan, dva ili nekoliko stanova isključi, to će neminovno uticati na kvalitet grejanja drugih domaćinstava, zato što su zgrade projektovane kao termo-tehničke celine.

"Postoji prolaz energije kroz zidove, pa zato i postoje pravila u nekim državama EU da su objekti kolektivnog stanovanja ne postoji mogućnost isključenja", ukazuje Stojanović.

Zbog toga bi, kako je kazao, za isključenje sa daljinskog sistema grejanja trebalo da se slože svi stanari jedne zgrade.

"To bi bilo logično, jer oni snose zajedničku sudbinu pod jednim krovom objekta kolektivnog stanovanja. Kod pojedinačnih objekata tu je situacija dosta relaksiranija, jednostavnija. Onaj ko ima jedno merno mesto i jedan kupac iza tog mernog mesta on se može isključiti i završiti na taj način svoj ugovorni odnos", kaže predsednik UO Udruženja toplana.

Čak i kada se stan isključi sa mreže, računi će stizati, jer postoji deo zajedničkih troškova koji se odnose na proizvodni sistem, odnosno toplanu koja proizvodi energiju, kao i distributivni sistem kojim se energija emituje do krajnjih kupaca.

"Deo troškova sistema mora se raspodeliti na sve kupce do dolaska do podstanice odnosno do dolaska do objekta. I to je taj deo koji se do sada nazivao delom fiksnih troškova i logika je potpuno identična kao kod električne energije ili gasa - taj deo troškova mora da se raspodeli na na sve kupce. A samo onaj deo energije koji plaćate pojedinačno može da se anulira isključenjem", napominje Stojanović.

Stojanović je rekao da toplane i lokalne samouprave, u čijoj je nadležnosti grejanje, treba da nađu najpravičniji način da zajednički rešave nastale probleme, kako zbog onih koji ostaju na sistemu, tako i zbog onih koji će da se isključe.

Inače, u Srbiji, 58 gradova i opština imaju daljinske sisteme grejanja, a toplanama se sve češće javlju građani koji žele da isključe grejanje jer im je, kako navode, novi način obračuna znatno uvećao račune.

Tagovi

Komentari 9

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Zoran Vukov

Toplana kao prodavac energije dužna je da u svakoj zgradi koju snavdeva toplotnom energijom postavi kalorimetar (jer je to njihovo prodajno mesto) Obaveza svih korisnika u zgradi dobija se množenjem isporučene količine kwh x prodajna cena za kwh . Račun treba Toplana da izda Skupštini stanara (jer se isporučena količina kwh meri sa jednim kalorimetrom. Nije Toplanino pravo da vrši raspodelu računa na pojedinačne korisnike a ni objedinjene naplate, već je to pravo oteto od privatnih korisnika. Tako toplana može da zaduži samo isporučenu toplotnu energiju x prodajna cena za kwh i NIŠTA VIŠE. NEMA PRAVO TOPLANA DA OSPORAVA ISKLJUČENJE KORISNIKA, VEĆ korisnik koji ne želi da koristi ovaj vid grejanja (jer ne može da plaća nerealno visoku cenu koja je dvostruko viša od grejanja na struju ili gas) prijavljuje skupštini da prekida korišćenje , a skupština odobrava isključenje pod uslovom da se zatvoreni ventili radijatora blaobiraju a vertikale u stanu izoluju kako ne bi koristili energiju koja se isporučuje objektu i koji ostali korisnici dele i plaćaju. Toplana zloupotrebljava monopolski položaj i naplaćuje svake godine iznos kojim se može grejati 2 grejne sezone i to je razlog odbijanja i sprečavanja isključenja potrošača , ali to je nezakonito.

alex

mislim da su iskljucenja sa grejanja besmislica.ko se uselio u stan na daljinsko grejanje hoce i da se greje,medjutim, cene su,mislim nerealne.fiksni troskovi se odredjuju po sistemu obuhvati sve troskove u toplani.a toplane imaju previse zaposleni a o ostalim trosk0vima je po sistemu "uguraj sve unutra".zato mislim da toplane treba da razmisljaju o ugradnji meraca u svaki stan.to je sada skupo ali zajedno sa proizvodjacima bi mogla da se izbalansira cena i potrosacima ponudi kredit npr.na pet godina a rate bi se placale sa mesecnim racunom za grejanje.tako bi se sigurno smanjilo "tracenje"energije i svi bi se grejali"ekonomicnije" bez otvaranja prozora.i grejanja okoline.naravno u ovom sistemu treba dodati i izolaciju zgrada odgovarajuce prozore i vrata.to bi trebalo da bude sveopsta akcija uz pomoc drzave.

mirna

najviše me izluđuje stslno pozivanje na eu!!! retorika dostiže kosmos u bezobrazluku

special image