• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sabor odlučio: Hrvatska izlazi iz arbitraže

Izvor Tanjug

Poslanici Hrvatskog sabora jednoglasno su odlučili da Hrvatska istupi iz arbitražnog sporazuma sa Slovenijom.

 Sabor odlučuje o arbitraži sa Slovenijom Izvor: iStock
Izvor: iStock

Vlada Hrvatske, na čiji zahtjev je sazvana vanredna sednica Sabora, obavezana je da pokrene postupak za prestanak sporazuma o arbitraži.

U obrazloženju odluke navodi se da je Slovenija "teško povredila" odredbe međunarodnog ugovora i pravilo učestvovanja u arbitraži u dobroj veri zbog čega Hrvatska smatra da Arbitražni sud ne može da ispuni svoje zadatke.

Za donošenje ove odluke bila je potrebna podrška dve trećine svih poslanika u Hrvatskom saboru, a "za" je glasalo svih 141.

Vanredna sednica Sabora sazvana je na zahtev hrvatske Vlade, nakon što su mediji prošle sedmice objavili transkripte dogovora slovenačkog člana Arbitražnog suda Jerneja Sokoleca i diplomate Simone Drenik o iznošenju argumenata i lobiranju kod drugih sudija u postupku o granici.

Sokolec i Drenikova su u međuvremenu podneli ostavke, a slovenačka Vlada juče je za svog novog arbitra imenovala predsednika Međunarodnog suda pravde Francuza Ronija Abrama i istakla da su time uklonjene prepreke za nastavak arbitraže.

Hrvatski ministar inostranih poslova Vesna Pusić rekla je tokom rasprave u Saboru da je Međunarodni sud pravde jedina instanca kojoj će na kraju moći da se obrate povodom ovog pitanja, ali da je potreban pristanak obje strane.

Portparol Evropske komisije Mina Andreva rekla je danas da će arbitraža biti nastavljena i u slučaju da hrvatski parlament izglasa povlačenje.

Na konferenciji za novinere u Briselu, koja je održana dok je u Hrvatskom saboru trajala rasprava, Andreva je ponovila da Evropska komisija očekuje od Hrvatske da se drži svojih obaveza i nastavi da podržava arbitražni postupak.

Arbitražni sporazum potpisali su premijeri Hrvatske i Slovenije Jadranka Kosor i Borut Pahor 4. novembra 2009. godine u Stokholmu. NJime je predviđeno uspostavljanje međunarodnog arbitražnog suda za određivanje granice na moru i kopnu, vezu Slovenije prema otvorenom moru i korišćenje relevantnih morskih područja.

Premijer Zoran Milanović rekao je u ponedeljak, nakon sastanka sa predstavnicima opozicije, da je prekid arbitraže nužan.

"Postupak je kontaminiran i nema potrebe ulaziti u bilo kakav meritum, u bilo kakve detalje. Ono što se dogodilo i što je na kraju i priznato da se dogodilo je neodrživo i Hrvatska izlazi iz ugovora. Ali po relativno preciznim pravilima međunarodnog prava koje ćemo poštovati", kazao je hrvatski premijer.

Slovenački premijer Miro Cerar poručio je u pismu Milanoviću da Hrvatska ne može da napusti arbitražni proces, ta da će Arbitražni sud nastaviti rad do donošenje konačne odluke.

Inače, slovenačka vlada je juče predožila francuskog sudiju Ronija Abrahama za novog arbitra koji će zameniti Jerneja Sokoleca, nakon što je on zbog skandala sa prisluškivanim razgovorima podneo ostavku.

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Rudolf

Mi Hrvati nismo bili tako jedinstveni od 1991. Danas je postignuto takvo jedinstvo nacije da sam siguran da će kroz 72 sata preko 75% punoljetnog stanovništva iz podgrupe koji se statistički smatraju politički pismenim i aktivnim, znati što je suština 60. članka "Bečke konvencije o pravu međunarodnih ugovora" iz 1969. (stupila na snagu 27.1.1980.).Samo što će ta procedura trajat godinu i pol do dvije. Slovenci su misli da će se izvući onako kako su oni zamislili, platili i preplatili. Bilo bi bolje da su taj novac iskoristili za vraćanje duga Ljubljanske banke.

special image