• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Šta predviđaju sporazumi o Kosovu?

Izvor Tanjug

U Briselu su potpisani sporazumi o Zajednici srpskih opština, energetici, telekomunikacijama i mostu na Ibru u Kosovskoj Mitrovici.



Oni će, kako je najavio premijer Aleksandar Vučić biti obelodanjeni, a pojedini mediji preneli su delove i tumačenja tih sporazuma.

Kada je reč o sporazumu o Zajednici srpskih opština navodi se da dogovor uklanja prepreke za uspostavljanje ZSO kao institucionalnog mehanizma koji predstavlja garanciju zaštite prava i ekonomskog i sveukupnog jačanja srpskog naroda u južnoj Pokrajini.

KOMPLETAN TEKST SPORAZUMA PROČITAJTE OVDE

Osim toga, i da je "uklonjena mogućnost arbitrarnog uticaja Prištine na formiranje, postojanje ili ukidanje ZSO i time je odlučivanje o ovim pitanjima ostalo direktno u rukama srpskog naroda".

Navodi se i da je postavljen pouzdan okvir u kome će ZSO ostvarivati svoje zadatke i nadležnosti, posebno one u oblastima zdravstva, obrazovanja, ekonomskog razvoja i prostornog planiranja.

„ZSO će zastupati interese svih srpskih opština i srpskog stanovništva KiM, ne samo na Kosovu, već i u inostranstvu. Imaće Skupštinu koja će doneti Statut, usvajati sve njegove izmene i donositi sve neophodne administrativne odluke. ZSO će imati predsednika koji će predstavljati ZSO ne samo pred pokrajinskim institucijama, već i u inostranstvu".


Prema tim navodima, Savet ZSO činiće 30 članova iz redova najistaknutijih političkih predstavnika srpskog naroda i SPC na KiM, a Veće će uz pomoć administracije Zajednice biti nadležno za uspešnu realizaciju svakodnevnih poslova.

Takodje, zaposleni u administraciji Zajednice uživaće status zaposlenih u drugim javnim institucijama, a Zajednica će biti izuzeta od oporezivanja i drugih sličnih nameta, kao i od naplate carina na dobra koja nabavlja u cilju svog funkcionisanja.

Priznato je pravo ZSO da se direktno finansira od strane Republike Srbije.

Kad je reč o sporazumu o telekomunikacijama, navodi se da će prvi put od 1999. godine Telekomu biti omogućeno nesmetano funkcionisanje i poslovanje na teritoriji KiM u oblasti fiksne i mobilne telefonije.

"Naši građani će moći da pozivaju brojeva na KiM po ceni lokalnih poziva i bez pozivanja pozivnog broja, Republika Srbija će prištinskoj strani ustupiti na korišćenje trocifreni pozivni broj za geografsku oblast, uz statusno neutralno navodenje Kosova sa zvezdicom i fusnotom u dokumentima Međunarodne telekomunikacione unije", prenose mediji.

U periodu od četiri meseca formiranje Zajednice

Zamenik premijera Kosova Branimir Stojanović izjavio je danas, povodom potpisivanja u Briselu sva četiri sporazuma - o Zajednici srpskih opština, energetici, telekomunikacijama i mostu na Ibru, da u periodu od četiri meseca mora da se formira Zajednica srpskih opština i definiše statut. Stojanović je u Zvečanu za RTS rekao da je najvažnije držati se činjenica i onoga što piše u sporazumu, da su Srbi prezadovoljni onim što je postignuto i da je to veliki dan za sve Srbe na Kosovu i Metohiji koji imaju čemu da se raduju.


U sporazumu o mostu u Kosovskoj Mitrovici nalaže se hitno postizanje rešenja o razgraničenju katastarskih zona u Brđanima i dodaje da će za saobraćaj biti zatvorena i preuređena u pešačku zonu Ulica kralja Petra u severnom delu Kosovske Mitrovice.

"Dogovor će se sprovoditi po fazama, a 15. oktobra će se most kompletno zatvoriti i ograditi zbog pripreme građevinskih radova čija će realizacija otpočeti na proleće 2016. godine, a u proceni ispunjenosti bezbednosnih uslova za otvaranje mosta, ključnu ulogu će imati gradonačelnici Severne i Južne Mitrovice".

Sprazumom o energetici dogovorena je primena Aranžmana o energetici, kojim se omogućava neometano funkcionisanje firmi u vlasništvu EPS-a na severu Kosova i Metohije.

"Ovim dogovorom ništa se ne menja za naše građane koji žive na severu Kosova i Metohije, osim što se stvaraju preduslovi za izvesniju situaciju u snabdevanju stanovništva električnom energijom".

Kako se navodi, biće formirane dve kompanije u vlasništvu EPS-a, od kojih bi se jedna bavila trgovinom, a druga snabdevanjem električnom energijom na teritoriji četiri srpske opštine na severu KiM.

"Pitanje imovine ni na koji način nije predmet ovog Aranžmana i vlasništvo EPS-a nad elektroenergetskom infrastrukturom i potencijalima se ne dovodi u pitanje. Ostaju sačuvana sva radna mesta naših radnika koji su zaposleni u energetskom sektoru na prostoru KiM" navode mediji.



Komentari 128

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

jelena

realno nista konkretno

zaštitnik

Sporazumi potpisani u Briselu, naročito o uspostavljanju Zajednice srpskih opština krupan su korak u zaštiti Srba na Kosovu.

Ogi

Sporazum je povoljan po Srbe na KiM, garantuje im odredjeni stepen samostalnosti u odnosu na Pristinu.

special image