Labudovima u Dunavskom parku u Novom Sadu nisu odsečena krila, već su im ih očupale kalifornijske kornjače koje su mesojedi i koje su se bile naselile u jezeru u tom parku, rekao je danas savetnik direktora za medije JKP Gradsko zelenilo, Ivan Nožinić.

On je na vanrednoj konferenciji za novinare, održanoj pored ježera u Dunavskom parku, rekao da su kalifornjske kornjače u jezero ubacili građani i da su te kornjače pre dva meseca već ubile jednog labudića, dok je drugi uginuo usled povreda koje su mu one nanele.

"Preostala dva labudića preneta su kod odgajivača labudova Radovana Kokara gde su se oporavili i vraćeni u jezero, a utvrđeno da su im krila očupana. Rane od tih povreda su zarasle i ne vide se, ali im krila nikada više neće izrasti i neće moći da lete", rekao je Nožinić.

Na društvenim mrežama se ovih dana digla "uzbuna" nakon što je Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije objavilo fotografije dva mala labuda bez krila.

Fotografije osakaćenih ptica je na društvenim mrežama podelio Novosađanin Stefan Domovski koji je naveo da se na mladuncima jasno vidi da im nedostaje po jedno krilo.

Međutim, danas je portal "021" objavio da labudići nemaju nikakva nova oštećenja na krilima u odnosu na ona od ranije. Ono što su pojedinci smatrali hirurškim sečenjem je trag veterinarske intervencije izvedene nakon što su labudići spaseni od kornjača mesoždera.

Portal piše da je najpoznatiji novosadski par labudova, Isa i Bisa, početkom juna dobio četiri mala labudića, ali su već posle nekoliko dana svi prebačeni iz Dunavskog parka u Ribnjak jer su kornjače napale labudiće.

Tada su veterinari sanirali povrede. Posle dva meseca, Isa i Bisa su sa dva labudića vraćeni u Dunavski park, pri čemu je jedan labudić uginuo od posledica povreda, dok je drugi uginuo prirodnom smrću.

Inače, u pitanju je dvoje preživelih potomaka najpoznatijih labudova iz ovog parka - Ise i Bise.

Labudići su i raniji bili meta vandala u Dunavskom parku. Tako je u julu 2012. godine jedan potomak Ise I Bise uginuo pošto mu je neko polomio nogu.

Labud grbac se svrstava u zaštićene divlje vrste.