• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Beograd na vodi: Sav rizik preuzeo investitor

Izvor MONDO/Tanjug

Gradonačelnik Beograda Siniša Mali izjavio je danas da je sav rizik u izgradnji projekta Beograd na vodi preuzeo investitor, koji je obezbedio finansijska sredstva.

On je, u zgradi Gradske uprave, rekao i da je investitor preciznom analizom utvrdio koliko će novca biti potrebno da se završi izgradnja.

Na pitanje da li bi loša prodaja stanova mogla da ugrozi realizaciju projekta, s obzirom da je u Ugovoru navedeno da će jedan deo biti finansiran od prodaje nekretnina, Mali je rekao da se to neće dogoditi.

"Svaki projekat, pa i ovaj, finansira se delom iz sopstvenog kapitala, delom iz kredita, a delom i od prihoda prodaje stambenog i poslovnog prostora", rekao je Mali.

On je ponovio i da zemljište na kojem će biti izgrađen Beograd na vodi nije prodato već je dato u zakup na 99 godine, bez naknade, a da je vlada umesto novca od naknade dobila 32 odsto udela u preduzeću Beograd na vodi.

"Ne možete i jare i pare. Ili prodajete zemljište, što nismo želeli, ili ga dajete u zakup. Mi smo dali u zakup bez naknade, po zakonu, a postali smo suvlasnici i dobićemo trećinu profita", rekao je Mali.

Na pitanje da li je najava postavljanja kamena temeljca za 27. septembar pre dobijanja građevinske dozvole, pritisak na nadležne da što pre daju taj dokument, Mali je odgovorio da nije i da će postavljanje temeljca biti odloženo, ukoliko do sledeće nedelje ministarstvo ne izda dozvolu.

Konverzija po zakonu

Ugovor o Beogradu na vodi nije omogućio konverziju prava zemljišta u pravo svojine bez naknade, već je to omogućio Zakon o planiranju i izgradnji u članu 103, kaže gradonačelnik Mali. On je, reagujući na tvrdnje pojedinih medija da je Ugovor o Beogradu na vodi omogućio konverziju, podsetio da iznos od 130 miliona evra predstavlja mogućnost zaduživanja Vlade Srbije i to tako što bi 90 miliona evra bilo namenjeno za završetak železničke infrastrukture i 40 miliona evra za eksproprijaciju. "To je samo mogućnost i ponuda arapskog investitora kojom bi nam izašao u susret i omogućio dobijanje kredita, s obzirom na našu tešku finansijsku situaciju. Dakle, ugovor precizno definiše prava i obaveze i jasno ukazuje na to da nikome ništa nije dato besplatno", rekao je Mali.

"Dokumentaciju smo predali, a građevinska dozvola se dobija u roku od dva-tri dana. Očekujem dozvolu ove nedelje i ne vidim to kao pritisak, već kao normalnu komunikaciju i saradnju sa državnim organima", rekao je Mali.

Na konstataciju novinara da je ugovor na engeskom duži od onog na srpskom oko 190 strana, Mali je odgovorio da je ugovor objavljen u celosti.

"Ugovor je objavljen u celosti, ništa nije zatamnjeno, samo je nešto prevedeno na srpski, nešto nije. Ako govorite engleski, pročitaćete i onaj na engleskom", rekao je Mali.

Mali je ranije danas za TV Pink rekao da će u nedelju 27. septembra postavljanjem kamena temeljca početi realizacija projekta "Beograd na vodi".

Mali je kazao da je reč o početku izgradnje dveju stambenih kula površine oko 60.000 kvadratnih metara, a da prodaja stanova počinje 3. oktobra.

Tada će se znati cena kvadratnog metra i kvadratura, da će u prve dve stambene kule biti 296 stanova, a više od 6.000 kupaca već se prijavilo za te stanove, precizirao je Mali.

Mali je najavio da već 28. septembra očekuje "10, 15, 20, 30 mašina i stotine radnika koji će tamo raditi kao mravi", jer je rok za završetak prvih dveju stambenih zgrada dve i po godine.

Gradonačelnik Beograda je ukazao da je to šansa za domaću građevinsku industriju, privredu i sve prateće industrije i da su prioritet nova radna mesta.

Mali je najavio da bi potom, kako se projekti budu završavali, krenula izgradnja i ostalih zgrada, velike kule, tržnog centra, hotela i poslovne zgrade.

Gradonačelnik Beograda je izrazio nadu da će do kraja godine biti postavljen i kamen temeljac i za visoku kulu i dodao da je reč o objektu od 70.000 kvadratnih metara.

"Neka bude i prvi kvartal naredne godine, ali to je sada pitanje meseci", dodao je Mali.

Govoreći o toj "prvoj A fazi", Mali je precizirao da je reč o šest objekata površine oko 300.000 kvadratnim metara, a da je vrednost tih investicija oko 300 miliona evra.

Do 31. decembra 2019. godine Vlada Srbije i grad Beograd preuzeli su obavezu da rasčiste preostali deo Savskog amfiteatra, odnosno da bude izmeštena postojeća Železnička stanica na novu lokaciju Prokop, najavio je Mali.

Izgradnja u drugoj fazi podrazumeva preostalih 1,7 miliona kvadratnih metara, što poslovnog, što stambenog, što komercijalnog prostora, najavio je gradonačelnik Beograda.
Mali je dodao da je "Beograd na vodi" najveći investicioni projekat u ovom delu Evrope, koji će biti zamajac privrednog rasta, pokrenuti građevinsku industriju i doneti nova radna mesta.

Komentari 115

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Serbia forever

Ovo je odlicma vest za Srbiju, njenu gradjevinsku industriju, ali i za botove da ostave neki komentar i zarade sendvic! Bravo za Vladu Srbije!

Kaca

Pa i logicno je da ce on preuzeti rizik. Ovo po nas ne moze bolje biti.

Maja

Dakle, finansijski smo obezbeđeni, a ugovorom su obavezane i pojedine naše firme. To je zaista odlična vest.

special image