Njegovom oslobađanju prethodili su sukobi pristalica "Samoopredeljenja" sa policijom u kojima je bilo povređenih.

Dok aktivisti "Samoopredeljenja" smatraju da je njihov protest doprineo oslobađanju Kurtija i to nazivaju "pobedom", izvori Koha.neta navode da je on iz pritvora pušten po redovnoj proceduri.

Kurti se obratio pristalicama ispred pozorišta u Prištini, kojima je poručio da će "Samoopredeljenje" nastaviti sa borbom za svoje ciljeve, među kojima je i protivljenje formiranju Zajednici srpskih opština.

On je rekao da je uhapšen u Čaglavici i da mu policajci nisu pokazali nalog za hapšenje, dodavši da to pokazuje da je policija postala "politička".

undefined demonstracije priština

Portparol policije Baki Kelani rekao da je policija ispalila suzavac da bi rasterala okupljene.

on je danas izjavio da je privedeno 15 osoba, da je povređeno 14 policajaca, od kojh trojca teže.

Osam osoba je zadržano u polliciji, rekao je Kelani i dodao da je u sinoćnjim demonstracijama načinjena velika materijalna šteta na objektima policije, društvenim i privatnim.

Jedno vozilo je spaljeno a nekoliko drugih je oštećeno, preneli su prištinski mediji.

Kelani je ranije izjavio da je Kurti bio uhapšen na osnovu naloga izdatog od nadležnog tužioca i odveden na ispitivanje, preneo je portal Koha.net.

Poslanik "Samoopredeljenja" Glauk Konjufca, koji je uhapšen zajedno sa Kurtijem kad su se vraćali iz Skoplja, pušten je odmah na slobodu.

Odmah po hapšenju Kurtija, Pokret "Samoopredeljenje" je pozvao svoje aktiviste i simpatizere da se okupe kod policijske stanice i protestuju zbog hapšenja.

Oni su bacali kamenje na policiju, koja je upotrebila suzavac da bi ih rasterala. U tim sukobima povređeno je nekoliko policajaca i aktivista, i zapaljeno nekoliko vozila, prenosi "Gazeta ekspres".


Sukobi su se u manjoj meri proširili i na druge delove Prištine, gde je kamenje bacano na kancelarije Demokratske partije Kosova.

Poslanici Pokreta "Samoopredeljenje" i Alijanse za budućnost Kosova su 8. oktobra blokirali rad kosovske skupštine, i tada je u skupštinskoj sali Kurti aktivirao suzavac.

U izjavi za "Klan Kosova", ministar unutrašnjih poslova Skender Hiseni je rekao da se upotreba pirotehnike sankcioniše zakonom.

Kosovski premijer Isa Mustafa je, nakon sinoćnjih protesta poručio da je nasilje kao političko sredstvo neprihvatljivo.

"Želim da sa vama podelim žaljenje zbog sinoćnjih događanja u Prištini. Takva vest me tera da se osećam loše", napisao je Mustafa na svom Facebook profilu.

Mustafa kaže da je kao premijer Kosova odlučan da u potpunosti poštuje podelu vlasti.

"Nije na meni, ali ni na jednom drugom političaru da se meša u rad policijskih i pravosudnih organa. Pred zakonom smo svi jednaki. To smo odlučili kada smo glasali za zakone i Ustav naše države", naveo je Mustafa, prenela je Koha ditore.

Mustafa, koji je proteklih nedelja bio česta meta napada pripadnika pokreta Samoopredeljanja, želi da veruje da pravosudni i organi reda rade u skladu sa Ustavom i zakonima i sa odmerenošću koju zahteva situacija u kojoj se nalazi Kosovo.

"Želim da verujem da na isti način treba da reaguju i oni koji se ne slažu sa odlukama pravosudnih organa kao i organa reda. Posebno ovih dana kada je pred nama potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji priključivanju sa Evropskom unijom i ispunjavanjem kriterijuma za liberalizaciju viznog režima, moramo da se ponašamo odgovorno i u skladu sa zakonskim normama u interesu stabilnosti", napisao je Mustafa na Facebooku.