• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Dan D" za srpsku baštinu s Kosova u UNESCO

Izvor MONDO/Agencije

Danas se u Parizu, na konferenciji UNESCO, glasa o zahtevu Kosova za prijem u tu organizaciju UN. Veliki pritisci pred glasanje, kaže srpski šef diplomatije Ivica Dačić.

Ministar inostranih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je sinoć da se pred današnje glasanje o članstvu Kosova u UNESCO vrše veliki pritisci, i da se pojedine zemlje brinu i da bi mogla da im bude ukinuta ekonomska pomoć ako ne budu glasale "kako treba".

General Mekenzi: Prijem Kosova bila bi uvreda za UN

Povodom prijema Kosova u UNESCO izjasnio se i kanadski general Luis Mekenzi. U kratkom video klipu koji je snimljen u okviru kampanje za "No Kosovo UNESCO", general Mekenzi, koji je bivši komandant Unprofora, rekao je da je bio šokiran kada je pročitao da samoproglašeno Kosovo traži članstvo u UNESCO. "Znate, ovo je uprkos činjenici da je vođstvo Kosova poslednjih 15 godina ignorisalo bezobzirno razaranje, oštećivanje i skrnjavljenje srpskih crkava i manastira. Ovo su upravo simboli koje bi UNESCO trebalo da štiti - simboli kulturnog nasleđa", poručio je general Mekenzi, prenose beogradski mediji. U okviru zvanične peticije "No Kosovo UNESCO", koju je pokrenula Kancelarija studenata iz Kosovske Mitrovice, prikupljeno je više od 138.000 potpisa i cilj je da se do glasanja o članstvu Kosova u Unesko prikupi ukupno 150.000 potpisa. Prvih 100.000 potpisa je već predato generalnom sekretaru Uneska Irini Bokovoj u Parizu.

"Jedno je sigurno, učinilo smo sve u ovoj borbi", kazao je Dačić za Radio-Televiziju Srbije i dodao da bi o članstvu Kosova mogao da odluči mali broj glasova i da je rezultat neizvestan.

Na Generalnoj konferenciji UNESCO u Parizu danas bi trebalo da bude razmatran prijem Kosova u tu organizaciju.

Posle preporuke Izvršnog saveta Uneska da se Kosovo primi u članstvo, Srbija je tražila odlaganje rasprave o prijemu, kako bi se to pitanje rešavalo kroz dijalog koji Beograd i Priština vode u Briselu.

Ambasador Srbije pri UNESCO, Darko Tanasković, za Tanjug kaže da što se tiče izgleda da se Generalna konferencija pozitivno izjasni o tom zahtevu, oni su objektivno krajnje neizvesni.

S obzirom na to da sistem glasanja, gde su za prijem države nečlanice UN potrebne dve trećina glasova onih koji su pristupili izjašnjavanju, pri čemu se glasovi uzdržanih prilikom utvrđivanja rezultata ne uzimaju u obzir, moguća su oba ishoda, jer će verovatno razlika između glasova "za" i "protiv" biti veoma tesna, ističe ambasador Tanasković.

"Da bi se izbegla ovakva nepoželjna politička podela u specijalizovanoj agenciji UN za obrazovanje, nauku i kulturu, Srbija će predložiti odlaganje rasprave o ovoj kontroverznoj tački dnevnog reda, bar do narednog zasedanja Generalne konferencije 2017. godine", naveo je Tanasković.

Za donošenje odluke o odlaganju, napominje, potrebna je prosta većina glasova, uz iste propozicije postupka i utvrđivanja rezultata izjašnjavanja.

"Sve je, dakle, otvoreno", zaključio je Tanasković.

Državni sekretar u Ministarstvu spoljnih poslova Veljko Odalović izjavio je da su ogromni napori uloženi da se odbaci prijem Kosova u Ubesko, da je argumentacija, koja je predočena kvalitetna i da veruje da će ono što je ministar izneo kao stavove Srbije biti prihvaćeno.

Državni sekretar u Ministarstvu spoljnih poslova je istakao da je Srbija iznenađena ponašanjem i postupanjem nekih zemalja za koje nije očekivala da će tako glasno i javno podržavati prijem Kosova u Unesko.

Prema rečima Odalovića, to govori da je reč o zameni smisla postojanja takve agencije Ujedinjenih nacija i da neke zemlje pritiscima i lobiranjem pokušavaju da Kosovo uvedu u Unesko, a to je prostor u kojem bi najmanje trebalo da bude politike.

Odalović je odbacio argumentaciju Prištine da će spomenici biti bolje čuvani ako Kosovo bude članica Uneskoa i ocenio da je ona deplasirana.

Savetnik predsednika Republike, Ivan Mrkić, izjavio je u petak da će delegacija Srbije predložiti da se ta tačka odloži, jer je to, kako je rekao, najrazumniji stav za čitav region.

"Naš čvrst stav je da se o takvim stvarima pregovara u Briselu, gde im je i mesto", rekao je Mrkić istakavši das u svi svesni teškoća I iskušenja zbog pokušaja Prištine da "svoje jednostrane i ilegalne akte nekako legalizuju na mala vrata".

U obraćanju na generalnoj debati 38. zasedanja Generalne konferencije UNESCO u sredu, ministar Dačić je podsetio da Unesko ne donosi političke odluke o državnosti, a da po osnovu rezolucije SB UN 1244, Kosovo i Metohija teritorija Republike Srbije pod privremenom upravom UN, na kojoj i danas deluje misija UN - UNMIK, što znači da "Kosovo nije država."

I PRIŠTINA ZNA DA JE SVE NEIZVESNO

Da je ishod rasprave u Generalnoj konferenciji Uneska sasvim neizvesna potvrđuje i pisanje prištinskog "Telegrafa", koji prenosi da kosovska delegacija smatra da se trenutno ne može predvideti da li će uspeti da obezbedi dve trećine glasova za članstvo u tu specijalizovanu agenciju UN.

"Telegraf", naime, piše da pojedine zemlje članice Uneska, koje su priznale Kosovo, do petak nisu predale akreditive zbog čega neće moći da glasaju.

Reč je o šest zemalja - Antigva, Dominikanska Republika, Kirabati, Maršalska Ostrva, Nauru i Niue.

Neizvesne situacije su svesni i u zvaničnoj Prištini, gde eventualno odlaganje odluke o prijemu Prištine smatraju jednakim zabrani ulaska u tu organizaciju.

"Odlaganje odluke o Kosovu je kao i zabrana ulaska Kosova u UNESCO. Čemu odlaganje? Nema nikakve svrhe da se odlaže nešto što je već završeno", ", izjavio je juče zamenik šefa kosovske diplomatije Petrit Seljimi za beogradsku televiziju B92.

Prema njegovim rečima, Unesko u svom statutu podržava mir u svetu preko saradnje u nauci, kulturi i obrazovanju, zbog čega prištinske vlasti smatraju da bi članstvo Kosova u UNESCO bilo bolje za mir na Balkanu nego Kosovo van UNESCO.

MUSTAFA: PONUDILI SMO GARANCIJE ZA SRPSKU BAŠTINU

Kosovo je dalo "sve garancije" da će srpska baština na njenoj teritoriji biti zaštićena, kako bi smanjilo protivljenje Beograda ulasku Kosova u Organizaciju UN za obrazovanje, nauku i kulturu Unesko (Unesko), izjavio je danas premijer Kosova Isa Mustafa.

"Videli smo da se Srbija brine za Srpsku pravoslavnu crkvu (SPC). Ponudili smo sve garancije da ćemo štititi i održavati odnose sa SPC, u pogledu dobara i verskog delovanja", rekao je u Viljnusu Mustafa za AFP.

"Manastiri i crkve su uvek bile štićene i čuvane na Kosovu", rekao je Mustafa i dodao da Kosovo ima mlado stanovništvo sa više od 50 odsto mlađih od 25 godina i da je zainteresovano za obrazovne programe Uneska.

"Nadamo se da ćemo dobiti većinu glasova i postati član", ziavio je Mustafa za AFP, nekoliko sati pre glasanja o prijemu Kosova u članstvo Unesko.

Ukoliko bi bilo primljeno u Unesko koje sada ima 195 članova, Kosovo bi bilo zaduženo za baštinu Srpske pravoslavne crkve, čemu se Srbija protivi.

Ministar kulture i informisanja Ivan Tasovac ocenio je da bi međunarodna organizacija Unesko najviše volela da se pitanje o prijemu Kosova u tu organizaciju odloži i da je ishod neizvestan.

U slučaju da predlog Srbije za odlaganje rasprave ne dobije potrebnu većinu, glasaće se o prvobitnom predlogu odluke o prijemu Kosova koji je podnela Albanija s grupom država. U tom slučaju, potrebna je dvotrećinska većina da bi predlog bio usvojen, a Kosovo primljeno u Unesko.



Komentari 26

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

NP

Po meni greska Srbije je to sto ocajnicki opstruise Kosovoza prijem u UNESCO.Kosovo kao clan UNESCO-a bi 100 puta moralo bolje da vodi brigu o srpskim svetinjama, zbog obaveza koje proisticu iz clanstva u UNESCO.Ako Kosovo ne bude primljeno, mogu zamislit reakciju na Kosovu.Neki ovde prizivijaju i pozivaju na rat.Pametno, nema sta, dugo nije NATO razarao Srbiju, pa ih treba opet pozvati.Razore ovo sto je od Srbije ostalo,a Kosovo naravno ostane i dalje nezavisna drzava, a Srbija se vrati 50 godina unazad."Mudro i hladne glave" ovde neki razmisljaju, strasno!

LJUBICA

@NP @NP Zašto misliš da bi posle toga (ne daj bože) rata samo Srbija stradala."Kosovo bi ostalo nezavisno",možda,ako bi posle tog rata postojalo.

sah 88

Mene ovo glasanje i ne dotiče nešto,može cela ulica da glasa da je moja kuća komšina al dok ja ne pristanem na to ona je moja,ma gde da trenutno živim. Tako i sa KOSOVOM I METOHIJOM,ono je moje-naše i moramo ga mi vratiti. Da bi bili sigurni da će uvek biti naše ne smemo da se zaustavimo u Peći i Prizrenu nego u našem Draču. Kada budemo osvojili Drač tada će naše zemlje biti sigurne.

special image