U Tužilaštvu za organizovani kriminal u toku je saslušanje bivšeg ministra poljoprivrede Slobodana Milosavljevića i još sedmoro osumnjičenih za malverzacije sa poljoprivrednim zemljištem u Novom Sadu, kojima je preduzeću "Maxim&Co" pribavljena protivpravna imovinska korist viša od milijardu dinara.

Na salušanju su i Dušan Protić, Zoran Šćepanović, Zoran Radoman, Jovan Keravica, Mirjana Spasić, Ilija Radosavljević i Musulin Gorki, saospsteno je iz tužilaštva.

Krivičnom prijavom policije koja je podneta tužilaštvu, oni se terete da su izvršili krivično delo zloupotreba službenog položaja i zloupotreba položaja odgovornog lica.

Sumnja se da su od decembra 2004. do kraja juna 2008. godine izvršili nezakonitu zamenu poljoprivrednog zemljišta u svojini privrednog društva "Maxim&Co", čiji je vlasnik osumnjičeni Zoran Šćepanović i državnog zemljišta u građevinskom reonu Grada Novog Sada čiji je korisnik bila opšta zemljoradnička zadruga Novi Sad.

Tom prilikom preduzeću "Maxim&Co" su pribavili protivpravnu imovinsku korist u iznosu od više od milijardu dinara, obzirom da je vrednost zemljišta u državnoj svojini bila višestruko veća od vrednosti poljoprivrednog zemljišta koji je država dobila u razmeni, navodi se u saospstenju.

 Ranije danas ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović izjavio je da je u najopšežnijoj akciji u borbi protiv korupcije uhapšen i bivši ministar Slobodan Milosavljević, dva pomoćnika ministra, direktori javnih preduzeć, biznismeni, a šteta iznosi više od 100 miliona evra.

"Među uhapšenima je jedan bivši minsitar, dva nekadašnja pomoćnika ministra, više predsednika

Među uhapšenima su i vlasnik "Beohemije" Željko Žunić, bivša direktorka Dunav osiguranja Milenka Jezdimirović (SPS), nekadašnji sekretar za urbanizam i građevinske poslove Beograda Nenad Komatina (DS),  bivši pomoćnik ministra trgovine, turizma i  telekomunikacija Dušan Protić, bivši pomoćnik ministra trgovine Dobrivoje Sudžum, bivši pokrajinski Sekretar za finansije Zoran Radoman, bivši predsednik opštine Mladenovac Dejan Čokić (DS), bivša direktorka Agencije za borbu protiv korupcije Zorana Markovićpredsednik Upravnog odbora Fudbalskog kluba Vojvodina Zoran Šćepanović, predsednik UO Delta invesment Radmila Spasić.

Stefanović je na konferenciji za novinare rekao da su istrage vođene od 2004. godine do danas, da će akcija biti nastavljena i da niko neće biti pošteđen.

Za još pet lica se traga, dodao je Stefanović i precizirao da su uhapšeni zbog korupcije u 20 različitih slučajeva.

U poslednjih godinu dana obavljen je navjeći deo posla, precizirao je Stefanović i dodao da su najveće zloupotrebe bile u vezi malverzacija sa građevinskim zemljištem.

"To su bukvalno milionske cifre u evrima i tu smo imali najviše ostećene budžete. Svako od koruputivnih dela štetno je iako nisu jednake štete u smislu novčanog iznosa, ali su u smislu društvene opasnosti jednako problematična ta dela", rekao je Stefanović.

Ministar je takođe rekao da će u redovnom postupku protiv još 39 lica biti podnete krivične prijave.

Stefanović je naglasio da su akcije sprovedene u cilju sprečavanja finansijskog kriminala i korupcije, kao i zloupotreba u državnim organima, a da je protiv uhapšenih podneto i više krivičnih prijava zbog osnovane sumnje da su od 2004. do danas počinili više krivičnih dela.

Reč je o krivičnim delima pranja novca, zloupotreba položaja, falsifikovanja isprava, falsifikovanja službenih isprava, navođenja na overavanje neistinitog sadržaja, primanja mita, nesavesnog rada u službi i zloupotreba u proceduri javnih nabavki.

Činjenjem tih dela naneta je šteta od 7,8 milijradi dinara, odnosno 100 mioliona evra budžetima Srbije i AP Vojvodine, Gradu Beogradu, Železari Smederovo, Republičkoj direkciji za imovinu, Dunav osiguranju, Ministarstvu poljoprivrede, Agenciji za borbu protiv korupcije i drugim organima.

Prema rečima ministra, jedan od najvažnijih ciljeva vlade je borba protiv korupcije, u čemu se neće stati i neće biti pošteđenih.

"Javnost može da očekuje da policija nastavi intenzivno da radi na rasvetljavaju slučajeva i neće dozvoliti da se bilo ko izvuče", rekao je Stefanović.

Najveći deo tereta podnele su kriminalistička policija i beogradska policija, a sa tužilaštvom se intenzivno radilo na rasvetljavanju tih slucajeva u pretnodnim mesecima, dodao je ministar.

Stefanović je rekao da je reč o vrlo čvrstim dokazima.

Istrage su vođene u različitim periodima, ali finalizacija je obavljena poslednjih godinu dana.

"U poslednjih godinu dana smo za sva dela prikupljali finalne dokaze i najveći deo posla je tada urađen", rekao je ministar.