Palilula
Mondo/ Stefan Stojanović Palilula


On je rekao da je Grad Beograd bio inicijator donošenja novog Zakona o stanovanju jer se svakodnevno suočavamo sa problemima u stambenim zgradama.

Zato je, kako je ocenio, donošenje ovog zakona najviše u interesu građana koji žive u stambenim zgradama i daje nam osnov da mnoge probleme rešimo. Ovaj zakon je primer kako
Vlada i grad Beograd rade zajedno u korist građana.



”Ako Zakon treba da se objasni u jednoj rečenici tada je ona da se uvodi red u održavanju stambenih zgrada”, rekao je Vesić.
Novim zakonom je predviđeno da svaka zgrada predstavlja stambenu zajednicu koja će imati obavezu da održi skupštinu i izabere upravnika zgrade. Upravnik zgrade će biti jedan od stanara i radiće poslove koje je do sada radio predsednik skupštine stanara ali i mnoge druge. Zgrade koje imaju manje od pet stanova ne moraju da održe skupštinu stambene zajednice ali moraju da imaju poseban međusobni ugovor kojim regulišu održavanje stambene zgrade.

Uvodi se Registar stambenih zajednica koji vode jednica lokalne samouprave i Agencija za privredne registre kao javna, elektronska baza podataka i dokumenta o svim stambenim zajednicama. Stambene zajednice, koje to žele jer to nije obaveza već mogućnost, mogu da angažuju i
profesionalnog upravnika zgrade.

Registar profesionalnih upravnika, jer da bi se neko bavio ovim poslom mora da ispuni zakonske uslove, vodiće se u Privrednoj komori Srbije.

Ukoliko stambena zajednica ne formira skupštinu stanara I izabere upravnika jedinica lokalne samouprave postaviće prinudnog upravnika zgrade koji će donositi sve odluke u
vezi sa održavanjem zgrade.

Prinudni upravnik će rukovoditi zgradom samo dok vlasnici ne konstituišu skupštinu stambene zajednice i ne izaberu upravnika koga oni žele, rekao je Vesić, prenosi Beoinfo,

On je istakao da posle usvajanja zakona ”nijedna stambena zgrada u Beogradu neće biti bez održavanja”.

On je podsetio da sanas ima više hiljada zgrada u Beogradu koje niko ne održavai da je život u tim zgradama praktično nemoguć a ima i bezbednosnih problema.

Sada, posle usvajanja novog zakona to neće biti moguće I svaka zgrada će biti održavana, rekao je Vesić.

Vesić je dodao da je novim zakonom ”stambenoj zajednici omogućeno da jednostavnije donosi odluke i sprovodi ih u praksi”.

Vesić je rekao da je veoma zadovoljan zato što je novim zakonom uređena oblast ”hitnih intervencija u zgradama”.

Zvuči neverovatno ali nam se dešava da ne možemo da otklonimo ozbiljan kvar u zgradi kada pukne vodovodna cev ili grejanje jer vlasnik stana u kome se kvar desi ne dopušta našim ekipama da poprave kvar!? I tako zbog njegovog hira trpi čitava zgrada, rekao je Vesić.

Prema njegvoim rečima, sada je ovaj problem rešen jer je ”propisano da se radovi hitnih intervencija radi sprečavanja nastanka štete po život ili zdravlje ljudi kao i imovinu veće vrednosti vrše u javnom interesu”.

Tako je omogućena intervencija organa javne vlasti radi sprečavanja štete po život i zdravlje ljudi, koja može nastati usled neodržavanja, rekao je Vesić.