• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

ISTORIJSKI DIL: Kina i SAD se sporazumele o klimi

Izvor MONDO/Agencije

Kina i SAD, dva najveća zagađivača u svetu, potpisale su danas sporazum o klimi na svečanoj ceremoniji u sedištu UN u Njujorku.

Američki državni sekretar Džon Keri izjavio je da rekordni broj od 171 države prisutne na potpisivanju sporazuma predstavlja "pobedu" nad štetnim gasovima koji izazivaju efekat staklene bašte.

"Hitnost situacije postaje sve izraženija", rekao je Keri ocenivši ceremoniju potpisivanja sporazuma istorijskom.

Kjoto se nije proslavio

Protokolom iz Kjota iz 1997. godine formalno ograničena je emisija štetnih gasova u bogatim zemljama, koja je do sada uticala na povećanje prosečne temperature tla od oko tri stepena. Taj psporazum se tek delimično poštovao. Na ovogodišnjoj međunarodnoj konferenciji dogovorena je ograničena emisija štetnih gasova na globalnom nivou. U pariskom sporazumu, postignutom 12. decembra, razvijene zemlje se pozivaju da ulažu dodatne napore u smanjenju emisije štetnih gasova.

Ceremoniji prisustvuje i predsednik Srbije Tomislav Nikolić.

Sporazum je prvi potpisao francuski predsednik Fransoa Oland, koji je pozvao zemlje Evropske unije da pokažu primer i do kraja godine ratifikuju sporazum kako bi što je pre moguće stupio na snagu.

Cilj sporazuma predstavlja održavanje globalnog zagrevanja na ispod dva stepena, odnosno do 1,5 stepeni Cejzijusa, kako su zatražile zemlje koje su najviše pogođene klimatskim promenama.

Pomoć zemljama u razvoju trebalo da bi da bude oko 100 milijardi dolara godišnje 2020. godine, kada sporazum stupa na snagu.

Pored održavanje globalne temperature, sporazum podrazumeva i borbu protiv žive koja preti poljoprivrednim usevima i bavi se pitanjem rezervi vode u sušnim regionima i morskim resursima.

Sporazum bi trebalo povoljno da utiče na preorijentisanje svetske privrede na druge izvore energije koje nisu fosilne, kao što ugalj, gas ili nafta, koje dominiraju kao energenti u celom svetu.

Dokument preporučuje razvoj obnovljivih izvora energije, što će uticati na uštedu u ekonomiji i zaštitu šuma.

Zemlje treba da smanje emisiju štetnih gasova koji stvaraju efekat staklene bašte, koji je jedan od uzročnika globalnog zagrevanja a revizija emisije tih gasova će se sprovoditi svakih pet godina, počev od 2025.

SRBIJA JEDNOGLASNO ZA

Srbija će na odgovoran način nastaviti da daje doprinos aktivnostima Ujedinjenih nacija (UN), kao i svim drugim, međunarodnim, evropskim i regionalnim inicijativama u rešavanju problema klimatskih promena, izjavio je danas predsednik Srbije Tomislav Nikolić koji je u Njujorku potpisao Pariski sporazum o klimatskim promenama.

Potpisivanje ovog sporazuma je, svakako, samo prvi korak na dugom i mukotrpnom putu njegove implementacije, ali sam uveren da će sloga i razumevanje u velikoj meri olakšati realizaciju onoga što je postignuto, rekao je Nikolić.

Srbija je bila i ostaće odgovoran i aktivan član zajedničkog tima, u nadi da će nauka nastaviti da nudi još jasnije odgovore, a politika najbolja i najbrža rešenja, dodao je Nikolić pošto je na Dan planete zemlje potpisao sporazum.
Nikolić je podsetio da je Srbija među prvih 10 zemalja u svetu dostavila Nacionalno utvrđene mogućnosti smanjenja emisija gasova sa efektom staklene bašte, u junu 2015. godine.

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

BETEPAH

Rano su se setili . . . Jadna ova naša planeta - Valjda će imati vremena da se klima stabilizuje . . .

Pablo

I toma se obavezao da ova nasa silna, zahuktala industrija malo manje zagadjuje vazduh. Sigurno ce morati da ugrade i dodatne filtere na onu silu gradjevinskih masina, uposlenih na izgradnji bg na vodi. Nego, nesto mi to bg na vodi zvuci kao da nam lepo najavljuju da necemo imati ni za hleb, vec samo za vodu, a mi ne razumemo...

Sima

Jesu,sporazumeli su se. Od sada ce Kuna proizvoditi termometre za americko trziste u Faradima a ne u Celzijusima.

special image