Dogovoreno je da sekretar RIK-a organizuje sastanak na kome će se predstavnici dogovoriti kako će pregledati materijal.
RIK je usvojio i da predstavnici lista materijale - zapisnike o radu biračkih odbora, zapisnike RIK, izvode iz biračkih spiskova i glasačke listiće sadržane u vrećama za odanje izbornog materijala, mogu da pregledaju u prisustvu radnika RIK-a i bez olovke.
Ove zahteve podnele su liste Demokratske stranke Srbije (DSS) i Pokreta Dveri, koalicije okupljene oko Demokratske stranke (DS), Dosta je ilo (DJB), lista koju čine Socijalistička partija Srbije (SPS) i Jedinstvena Srbija (JS) i Srpska napredna stranka (SNS).
RIK je usvojio i da se listama DSS-Dveri, koaliciji oko DS-a, DJBB, koaliciji SPS-JS i Zavetnicima dostave fotokopije o radu biračkih odbora overene pečatom RIK-a.
RIK je odbio prigovore kandidata za poslanike Vladimira Pavićevića koji je prijavio da se u opštini Pećinci trgovalo glasovima, odnosno da su ispred biračkog mesta broj 19. tri osobe sedele u autu i po zameni praznog gačkog listića za unapred zaokruženi davale 5.000 dinara, kao i kandidata za poslanika Aleksandra Stankovića koji je sličnu situaciju sa trgovinom glasova prijavio u Novom Sadu na izbornom mestu 155.
Prigovori su odbijeni jer o tome nema podataka u zapisniku o radu biračkog odbora, na tim biračkim mestima.
Odbijen je i prigovor glasača iz Beograda, koji je tvrdio da mu je onemogućeno da glasa na izbornom mestu koje mu je bilo naznačeno kada je proveravao birački spisak na Internetu. Prigovor je odbijen jer je konstatovao da je birapogrešio izborno mesto na kome glasa.
Predstavnici DJB i Srpske radikalne stranke u RIK-u tražili su da se sva tri prigovora prihvate, jer su naveli da je "kružni listić" opšte poznati način izborne krađe i da bi na tim mestima izbori trebalo da budu ponovljeni, kao i prigovor birača, jer im se javljao veliki broj građana kojima se biračko mesto nije poklapalo sa onim koje su dobili uvidom u birački spisak.
Predsednik RIK-a Dejan Đurđević je izjavio večeras da Republička izborna komisija radi pod "neverovatnim pritiskom."
"Radimo pod neverovatnim pritiskom, koji se bespotrebno generiše. Predlažem da se svima odobri uvid u materijal, svima ćemo da kopiramo zapisnike rada biračkih odbora, nek' sravnjuju zapisnike, neka uzmu digitrone, neka sabiraju, pa nek vide da li su tačni rezultati", rekao je Đurđević na sednici RIK-a.
On je, takođe, demantovao, kako je rekao, "sve moguće izmišljotine".
"Mislio sam da ćemo imati milion prigovora, mislio sam da se angažuju svi pravnici, očekivao sam da ćemo danas ceo dan sedeti nad prigovorima organizacija koje prate izbore, da li njihovi posmatrači mogu da ulažu prigovore, ako su birači, mogu, kreću njihovi izveštaji, kataklizmički, o tome kako se broj nepravilnosti povećava", rekao je Đurđević.
On je istakao da je, međutim, sve splasnulo kada su stigli prvi rezultati.
"Narod je odlučio ko je prešao cenzus, imaćemo tabelu, ja samo želim da se u ovom zbiru nađe ono što piše u zapisnicima. Sve je transparentno", rekao je Đurđević.
Prema njegovim rečima, RIK će podeliti svih 8.377 zapisnika, sa svakog biračkog mesta.
"Nema nikakvih problema, niti radimo da neko prođe, niti da ne prođe cenzus, naše je da utvrdimo pravu volju, da zauzmemo jedan stav, sve da bude javno i transparentno", dodao je Đurđević.
On kaže da su lideri političkih stranaka, "koji mogu da se ljute koliko god hoće", stvorili "paklenu atmosferu" za ove izbore i ukazuje da izbori nisu bili ni raspisani formalno, a krenule su priče o izbornoj krađi.
"Ja sam bio povod za izbornu krađu, što me skupština pri raspisivanju izbora razrešila, pa opet imenovala, što je jedna partija donela odluku da njeni članovi ne mogu da imaju duple funkcije, pa sam ja, sledeći partijsku odluku, podneo ostavku, pa su me zamolili da se ne menja RIK pred izbore. To je bio povod da se priča o izbornoj krađi", rekao je Đurđević.
Za nedelju, kada su održani izbori, Đurđević kaže da je je bio "najpakleniji dan" u njegovoj karijeri.
"Dvanaest sati smo jurili koordinatore, da se raspituju, samo su stizale dezinformacije - polomljena kutija, 'bugarski voz', ovo-ono, da bi mi na kraju tog dana dobili samo dva prigovora. Imamo rok do sutra da se izjasnimo o tim prigovorima, o svima ćemo se izjasniti", istakao je on.
"Neki prigovori su podnošeni, pa povlačeni, pa ispada da nisu, da su ponovo podneti, ceo dan smo se bavili u nedelju proveravanjem raznih dezinformacija", rekao je predsednik RIK.
KO HOĆE, MOŽE SAM DA BROJI GLASOVE
Na zahteve stranaka da se ponovo broje glasovi iz RIK kažu da će brojanje omogućiti svakom ko podnese zahtev, ali da sama komisija to ne može da radi.
Zamenik predsednika Republičke izborne komisije, Miladin Kovačević, izjavio je ranije danas da nije zvanično upoznat sa zahtevom Srpske napredne stranke za ponovnim prebrojavanjem glasova birača, ali da je to svakako moguće po utvrđenoj proceduri.
RIK će, dodao je, omogućiti uvid u izborni materijal, pa i ponovno prebrojavanje glasova, svakome ko za to podnese zahtev.
On je međutim ukazao da ne treba očekivati da će RIK biti taj koji bi eventualno ponovo brojao glasove, jer je to, pored ostalog, "tehnički" neizvodljivo.
"RIK ne može samog sebe da kontroliše, niti RIK-u kao organu ima ko da naredi da to učini. To bi mogla samo Skupština Srbije", istakao je Kovačević. Skupština u dosadašnjem sazivu je, međutim, rasputena radi raspisivanja vanrednih parlamentarnih izbora. "Svako ko to želi može sam da prebroji glasove. To je u kutijama i vrećama, pa neka broji", rekao je Kovačević, i podvukao da za to postoji predviđena i kontrolisana procedura.
"Čim dođe zahtev daćemo odgovor na njega. Sada treba da opredelimo šta je ušlo u bazu, šta nije, i gde mora da se ponovi glasanje", rekao je Kovačević.
On je rekao da će građani konačne rezultate imati kada se završi ponovljeno glasanje na svim biračkim mestima.
UVID U BIRAČKI MATERIJAL MOGUĆ DO PETKA
Stranke koje imaju primedbe na izborni proces i zahtevaju uvid u birački materijal mogu to da ostvare do 29. aprila u ponoć, u prostorijama Republičke izborne komisije (RIK).
Zakon o izboru narodnih poslanika kaže da predstavnici podnosilaca izbornih lista i kandidati za poslanike imaju pravo uvida u izborni materijal, a naročito u izvode iz biračkih spiskova, zapisnike biračkog odbora, zapisnike RIK i glasačke listiće.
Uvid se obavlja u službenim prostorijama RIK, kao i kod organa kod kojih se izborni materijal nalazi, a može se izvršiti u roku od pet dana od dana održavanja izbora.
Ako RIK poništi izbore na pojedinom biračkom mestu, glasanje se ponavlja samo na tom biračkom mestu.
Rešenje o ponavljanju glasanja donosi RIK, a rezultat izbora se utvrđuju po završetku ponovljenog glasanja.
Ponovni izbori sprovode se najkasnije 15 dana od dana poništenja izbora, odnosno sedam dana od poništenja izbora.
RIK, ukoliko ne bude ponavljanja izbora na nekim biračkim mestima, ima obavezu da do 28. aprila u 20 sati saopšti i u "Službenom glasniku" objavi konačne rezultate izbora.
Prema poslednjim rezultatima RIK-a na osnovu 98,04 odsto obrađenih biračkih mesta, lista Aleksandar Vučić Srbija pobeđuje osvojila 48,26 odsto glasova. Svoje predstavnike u Narodnoj skupštini imaće još 11 partija, koalicija i manjinskih stranaka. O tome čitajte OVDE.
Crvena zvezda srušila Barselonu usred Katalonije: Kevin Panter predao crveno-belima pobedu na tacni!
Velika pobeda Partizana u Areni: "Zapalio" se Vašington i srušio Fenerbahče!
"Dajte dokaze za krađu, pa idemo zajedno u policiju i tužilaštvo": Direktor ABA lige o pritužbama na suđenje
NOVO NA MONDO PORTALU: Probaj MONDO sudoku, svaki dan u 19h nova igra!
Adem Ljajić se vraća u Partizan! Crno-beli spremaju velike promene ove zime