Oni sviraju i pevaju pesme "bez granica". Kada ih čujete, ruke automatski idu u vazduh.
Mostar Sevdah Reunion, jedan od najpoznatijih balkanskih world music sastava na svetu, sviraće pred Beograđanima i drugim posetiocima Mikser festivala 12. juna, što je bila zgodna prilika da porazgovaramo sa članom benda i producentom Dragim Šestićem.
Sevdalinke su svima sa ovog prostora "blizu srcu", a vi ste zaslužni što su se one probile na svetsku scenu. Kažu i za sevdalinke da su "muzički dijamant iz srca Evrope". Ima li još srca na Balkanu?
"Naravno. Cijelo područje Balkana je izuzetno bogato muzičkim stilovima. Upravo sada snimam jednu dalmatinsku klapu - REFUL koja me je baš emotivno 'uzdrmala' svojim pjesmama. Postoji na stotine klapskih pesama i ne znate koja je bolja od koje. Što dublje čovjek ulazi u materiju sve se vise oduševljava. Isto je i sa ostalim muzičkim tradicijama našeg prostora".
Pošto je danas sevdah sve zastupljeniji na muzičkoj sceni, koliko se razlikovao vaš početak u ovom pravcu devedesetih?
"U početku je taj 'crossover' bio manji. Ipak smo pokušali da postepeno doziramo taj flert sa drugim muzičkim zanrovima. U principu, pjevanje uvijek mora ostati kao neka baza koja daje tom zvuku onu dušu sevdaha".
Šta je to u ovoj muzici što vas održava da je stalno iznova istražujete?
"Pa mi smo svi generacija odrasla na rokenrolu - tako da nije bilo teško napraviti mali otklon - tzv. 'crossover' u neke druge muzičke žanrove. Bilo je potrebno udahnuti neki novi život u te stare pjesme i približiti ih novim generacijama a i ostatku svijeta".Sa svakim albumom se rađaju nove ideje koje onda u određenom periodu, između snimanja albuma, sazrijevaju. Postoji na stotine sevdalinki, dakle, ima se dovoljno inspiracije za nova istraživanja i nove ideje".
Šta je za vas sevdah (kada nije muzički izraz)?
"Sevdah je Bosna i Hercegovina, Mostar, ljubav, čežnja, melanholija, prijatelji, familija...".
Koji od starih pevača sevdaha su najviše uticali na vaš rad?
"Prije svih, naš Mostarac, dr Himzo Polovina. Čovjek koji je najzaslužniji za nalaženje i očuvanje mostarskih sevdalinki. Čovjek koji je svojom unikatnom interpretacijom udahnuo dušu u pjesmu i ušao za sva vremena u antologiju sevdalinke kao najsenzibilniji izvođač svih vremena. Ono što je Camaron de la Isla za flamenko ili Amalia Rodrigues za fado to je Himzo Polovina za sevdalinku. Naravno, ne smiju se zaboraviti ni legendarni Safet Isović, Zaim Imamović, Nada Mamula, Zehra Deović...".
Kada bi vam ponudili da izaberete neku "world music" da radite, koja bi to bila, sa kog podneblja (a ne sa Balkana)? I zašto?
"Pa, okušao sam se već, osim sevdaha, i sa romskom muzikom preko pokojnih Šabana Bajramovića i Ljiljane Batler Petrović. Uradio sam i posljednji album legendi i pioniru ethno jazz-a na području bivše Jugoslavije - Ljubiši Stojanoviću-Luisu, koji nas je na veliku žalost, također, napustio. A eto, kao što sam gore rekao sada radim album dalmatinskoj klapi. Privuklo me je majstorstvo tih pjevača da bez ikakve muzičke podloge dočaraju atmosferu i naprave izuzetan emotivni naboj prilikom interpretacije".
Učestvujete na raznim festivalima širom sveta. Ko je najbliži ovom balkanskom senzibilitetu?
"U principu ide formula - što sviramo južnije više se osjecamo kao kod kuće :)".
Postoji popularna beogradska kafana u kojoj je četvrtkom muzika. Gazda lokala MORA da pusti "Čudna jada od Mostara grada", vašu verziju. Cela kafana radosno diže ruke, peva... Kad čujete tako nešto i slične priče, šta to kod vas izaziva, kakav osećaj?
"Svakako da mi je drago čuti takve priče. Međutim, ni meni samom nije baš jasan taj 'feeling'- naime, nemam osjećaj da smo mi to uradili i da se to poistovjećuje sa nama :)".
Uz koju pesmu u kafani se vi (članovi benda) najbolje provodite (a da nije vaša, sevdalinka)?
"Sve zavisi od raspoloženja i atmosfere. U svakom slučaju, kad neko nesto izvodi sa dušom, bez obzira na vrstu muzike, uvijek izazove pozornost i užitak za slušanje".
Da li postoje neki aspekti srpske i vojvođanske muzike koji su vam privukli pažnju i smatrate ih zanimljivim?
"Naravno! O legendi Zvonku Bogdanu i njegovim tamburašima nije potrebno ni govoriti. Tu je i Vranje sa svojim melosom, južna Srbija, Šumadija i da ne govorimo o urbanoj starogradskoj muzici…".
Postoji li neki pevač u svetu sa kojim biste voleli da radite? Možda i obradite neku pesmu u "sevdah fazonu"?
"Ima ih par, ali ne smijem da kažem kako drugima ne bismo dali ideju, hahahaha".
Koje sevdalinke još niste obradili, a imate želju da to uradite?
"Teško pitanje. Opet ih ne smijem kazati :) Saznaćete preko novog albuma :))".
Dakle, ne zaboravite: Esma Redžepova i Mostar Sevdah Reunion 12. juna na Mikser Festivalu. Ulaznice za poslednji dan Mikser Festivala, 12. jun u pretrpodaji koštaju 900 dinara a od 15. maja, cena će biti 1.200 dinara.
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji
Sloboda Mićalović napadnuta na parkingu: Evo kako je poznata glumica završila u Urgentnom centru